Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocnice v Těchoníně. Tajné místo, kde zatočí se smrtelnou nákazou

  8:21aktualizováno  8:21
Redaktor MF DNES se prošel po špičkovém výzkumném centru Těchonín s vysokým stupněm ochrany. Byl na místě, kde si umí poradit s pacienty nakaženými nejhoršími přenosnými chorobami.

Přísně střežený areál armádní nemocnice v Těchoníně na Orlickoústecku. | foto: Martin Horký, MAFRA

Má čtyři stupně ochrany, každou místnost monitoruje kamerový systém. Kdykoliv se otevřou jakékoliv dveře v areálu, ochranka ihned ví, kdo je v místnosti. Přístup do nejstřeženějších laboratoří má jen hrstka expertů.

Redakce MF DNES se dostala dovnitř jednoho z nejvybavenějších výzkumných center ve střední Evropě, do vojenského komplexu Těchonín v odlehlé krajině v Orlických horách.

Těchonín může spasit léčba tuberkulózy

Čtěte o objevu hradeckých farmaceutů

Jsme na místě, kde umí pracovat s těmi nejhoršími viry, bakteriemi a nákazami, se kterými se člověk musí na planetě potýkat.

Hned při příjezdu do areálu, který běžně slouží hlavně pro karanténní pobyt vojáků vracejících se z misí v epidemiologicky rizikových oblastech, jako školicí centrum nebo výzkumné zařízení pro testování látek na zvířatech, nás vítá plot s ostnatými dráty a za nimi areál s několika budovami.

Jedna z nich na první pohled vyčnívá. Jde o přísně střeženou nemocnici s několika patry, laboratořemi, jednotkami intenzivní péče pro nakažené pacienty, karanténou, vlastním energetickým napájením, spalovací místností pro nebezpečný biologický odpad i heliportem.

"Pokud se objeví pacient s nakažlivou nemocí, vrtulník s ním přiletí právě sem," říká ředitel Centra biologické ochrany v Těchoníně Michal Kroča.

V Těchoníně drsně testovali mediky

Centrum biologické ochrany v Těchoníně se nedávno poprvé v historii otevřelo pro civilisty a neprověřené osoby. V pilotním výukovém programu intenzivní medicíny tady studenti soutěžili ve zvládnutí úkolů, jako je překotný porod nebo rozsáhlé popáleniny. "Ta myšlenka vznikla před rokem," říká Tomáš Březina z centra, který vymyslel třídenní kurz zakončený soutěží ve stylu pevnosti Boyard. Jako první si nedávno vyzkoušelo 24 mediků čtvrtého až šestého ročníku fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Připraveno pro ně bylo 11 stanovišť, uvnitř se museli vypořádat třeba s infekcí a diagnostikou, ošetřením popálenin, porodem či se zákroky při vážných zraněních hrudníku.

Jestli někde, tak právě zde bude mít člověk dobrou šanci, že nákazu přežije. Nemocnice je připravena na pacienty s ebolou, virem SARS, ptačí chřipkou, pravými neštovicemi a dalšími.

Už u vstupu do budovy, kde se před vámi otevírají masivní bezpečnostní dveře a za nimi následují další dekontaminační místnosti, člověku dochází, že tady přestává legrace.

Ve chvíli, kdy vejdu do extrémně čisté "plechové" místnosti s velkým stolem uprostřed, tuhne úsměv na rtech definitivně. "Jsme na pitevně, sem míří pacient, pokud to nedopadne dobře," líčí Kroča.

Spalovací pec zničí infikovaný materiál během chvíle

Pokud ale nedojde na nejhorší, putuje pacient na jednotku intenzivní péče, Všude, kudy procházím, jsou rozmístěné speciální odpadkové koše pro biologický odpad.

Aby nedošlo ke kontaminaci, všechen materiál míří okamžitě do podzemí do spalovací místnosti, kde při teplotě nad tisíc stupňů Celsia takřka během několika sekund mizí ze světa. Nemocnice má řadu lůžkových pokojů s menším i největším stupněm ochrany.

"Kdyby se nám sešlo víc pacientů s různými nemocemi, rozdělíme je," upozorňuje Kroča a dále vysvětluje, že infikovaného pacienta jsou v Těchoníně schopni převzít do 24 hodin od přijetí informace. Mezitím přejde areál z pohotovostního režimu do plného.

"V případě, že by nestačil náš současný personál, poslali bychom pro posily z jiných nemocnic a zařízení," říká náš průvodce.

Fotogalerie

U každého lůžka jsou počítače a další přístroje, dále také léky a veškerý materiál pro okamžitý zásah.

Případy byly jen v rovině podezření

Žádný ostrý sice zatím tady v Těchoníně řešit nemuseli, ale moc tomu nechybělo.

"Několikrát jsme už byli připraveni nakaženého pacienta přijmout. Měli jsme podezření na SARS u člověka, který se vrátil z Asie zrovna ve chvíli, kdy tam probíhala epidemie. Ve druhém případě šlo o podezření, že se pacientka nakazila v rovníkové Africe virovou hemoragickou horečkou," vzpomíná šéf komplexu.

Ale případů, kdy se člověk nakazí nebezpečnou nakažlivou chorobou, jsou v Evropě ročně desítky. Je tedy spíš otázkou času, kdy se bude muset unikátní nemocnice rozjet na plné obrátky. V případě nutnosti zvládne areál přijmout i celé dopravní letadlo s více jak stovkou nakažených lidí.

I tak tu ale už nyní musejí vědci a lékaři často pracovat v hrůzu nahánějících žlutých ochranných oblecích, které může běžně člověk vidět jen ve filmu. Provádějí totiž testy na myších.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Další z rubriky

Zájem o zemědělské obory roste, do učení míří více žáků

Soutěž jízdy zručnosti s traktorem s přívěsem pro studenty středních...

Na střední školy v Pardubickém kraji bylo letos podáno skoro 10 tisíc přihlášek. Z nich přibližně čtvrtina je na...

VIDEO: Hledají se řidiči, kteří jeli kolem sraženého chodce v Krouně

Šipka u silnice směrem z křižovatky v Krouně na Poličku označuje místo nálezu...

Policie žádá o pomoc svědky nehody u Krouny na Chrudimsku. Stala se v sobotu 8. září deset minut před třetí hodinou v...

Manažeři v kauze kladrubského hřebčína stanou po pěti letech u soudu

Zástupci dánského království vybírali starokladrubského bělouše pro dánský dvůr,

Půl roku se soudce probíral spisem v kauze kladrubského hřebčína. Sedmnáct obviněných manažerů stavebních firem se mělo...

Najdete na iDNES.cz