Nemocnice v Těchoníně. Tajné místo, kde zatočí se smrtelnou nákazou

  8:21aktualizováno  8:21
Redaktor MF DNES se prošel po špičkovém výzkumném centru Těchonín s vysokým stupněm ochrany. Byl na místě, kde si umí poradit s pacienty nakaženými nejhoršími přenosnými chorobami.

Přísně střežený areál armádní nemocnice v Těchoníně na Orlickoústecku. | foto: Martin Horký, MAFRA

Má čtyři stupně ochrany, každou místnost monitoruje kamerový systém. Kdykoliv se otevřou jakékoliv dveře v areálu, ochranka ihned ví, kdo je v místnosti. Přístup do nejstřeženějších laboratoří má jen hrstka expertů.

Redakce MF DNES se dostala dovnitř jednoho z nejvybavenějších výzkumných center ve střední Evropě, do vojenského komplexu Těchonín v odlehlé krajině v Orlických horách.

Těchonín může spasit léčba tuberkulózy

Čtěte o objevu hradeckých farmaceutů

Jsme na místě, kde umí pracovat s těmi nejhoršími viry, bakteriemi a nákazami, se kterými se člověk musí na planetě potýkat.

Hned při příjezdu do areálu, který běžně slouží hlavně pro karanténní pobyt vojáků vracejících se z misí v epidemiologicky rizikových oblastech, jako školicí centrum nebo výzkumné zařízení pro testování látek na zvířatech, nás vítá plot s ostnatými dráty a za nimi areál s několika budovami.

Jedna z nich na první pohled vyčnívá. Jde o přísně střeženou nemocnici s několika patry, laboratořemi, jednotkami intenzivní péče pro nakažené pacienty, karanténou, vlastním energetickým napájením, spalovací místností pro nebezpečný biologický odpad i heliportem.

"Pokud se objeví pacient s nakažlivou nemocí, vrtulník s ním přiletí právě sem," říká ředitel Centra biologické ochrany v Těchoníně Michal Kroča.

V Těchoníně drsně testovali mediky

Centrum biologické ochrany v Těchoníně se nedávno poprvé v historii otevřelo pro civilisty a neprověřené osoby. V pilotním výukovém programu intenzivní medicíny tady studenti soutěžili ve zvládnutí úkolů, jako je překotný porod nebo rozsáhlé popáleniny. "Ta myšlenka vznikla před rokem," říká Tomáš Březina z centra, který vymyslel třídenní kurz zakončený soutěží ve stylu pevnosti Boyard. Jako první si nedávno vyzkoušelo 24 mediků čtvrtého až šestého ročníku fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Připraveno pro ně bylo 11 stanovišť, uvnitř se museli vypořádat třeba s infekcí a diagnostikou, ošetřením popálenin, porodem či se zákroky při vážných zraněních hrudníku.

Jestli někde, tak právě zde bude mít člověk dobrou šanci, že nákazu přežije. Nemocnice je připravena na pacienty s ebolou, virem SARS, ptačí chřipkou, pravými neštovicemi a dalšími.

Už u vstupu do budovy, kde se před vámi otevírají masivní bezpečnostní dveře a za nimi následují další dekontaminační místnosti, člověku dochází, že tady přestává legrace.

Ve chvíli, kdy vejdu do extrémně čisté "plechové" místnosti s velkým stolem uprostřed, tuhne úsměv na rtech definitivně. "Jsme na pitevně, sem míří pacient, pokud to nedopadne dobře," líčí Kroča.

Spalovací pec zničí infikovaný materiál během chvíle

Pokud ale nedojde na nejhorší, putuje pacient na jednotku intenzivní péče, Všude, kudy procházím, jsou rozmístěné speciální odpadkové koše pro biologický odpad.

Aby nedošlo ke kontaminaci, všechen materiál míří okamžitě do podzemí do spalovací místnosti, kde při teplotě nad tisíc stupňů Celsia takřka během několika sekund mizí ze světa. Nemocnice má řadu lůžkových pokojů s menším i největším stupněm ochrany.

"Kdyby se nám sešlo víc pacientů s různými nemocemi, rozdělíme je," upozorňuje Kroča a dále vysvětluje, že infikovaného pacienta jsou v Těchoníně schopni převzít do 24 hodin od přijetí informace. Mezitím přejde areál z pohotovostního režimu do plného.

"V případě, že by nestačil náš současný personál, poslali bychom pro posily z jiných nemocnic a zařízení," říká náš průvodce.

Fotogalerie

U každého lůžka jsou počítače a další přístroje, dále také léky a veškerý materiál pro okamžitý zásah.

Případy byly jen v rovině podezření

Žádný ostrý sice zatím tady v Těchoníně řešit nemuseli, ale moc tomu nechybělo.

"Několikrát jsme už byli připraveni nakaženého pacienta přijmout. Měli jsme podezření na SARS u člověka, který se vrátil z Asie zrovna ve chvíli, kdy tam probíhala epidemie. Ve druhém případě šlo o podezření, že se pacientka nakazila v rovníkové Africe virovou hemoragickou horečkou," vzpomíná šéf komplexu.

Ale případů, kdy se člověk nakazí nebezpečnou nakažlivou chorobou, jsou v Evropě ročně desítky. Je tedy spíš otázkou času, kdy se bude muset unikátní nemocnice rozjet na plné obrátky. V případě nutnosti zvládne areál přijmout i celé dopravní letadlo s více jak stovkou nakažených lidí.

I tak tu ale už nyní musejí vědci a lékaři často pracovat v hrůzu nahánějících žlutých ochranných oblecích, které může běžně člověk vidět jen ve filmu. Provádějí totiž testy na myších.

Nejčtenější

Rajčata zaplevelila koryto řeky ve Svitavách, právě dozrávají

V korytu rostou nejrůznější druhy rajčat. jen si vybrat - cherry, keříková či...

Koryto řeky Svitavy připomíná v těchto dnech rajčatovou plantáž. Rostliny vyrašily mezi velkými „šutry“ na břehu...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni, zabavila i auta

Královehradecká zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni

Orlickoústečtí kriminalisté zaměření na drogovou trestnou činnost ve spolupráci s královéhradeckou zásahovkou udeřili v...

Dvaaosmdesátiletá řidička převrátila „stodvacítku“ na střechu

Policisté vyčíslili škodu na Škodě 120L na deset tisíc korun.

Dvaaosmdesátiletá řidička nezvládla v úterý odpoledne řízení své škodovky u Kostěnic na Pardubicku. Pro těžce zraněnou...

Žák zdemoloval dveře, lavice i podlahu, podle znalce byl nepříčetný

Ilustrační snímek

Vykopnuté dveře na dámské toaletě, zdemolované lavice i proražené linoleum na podlaze. To je necelý výčet řádění...

Další z rubriky

Vývoj v kauze Čapí hnízdo může ovlivnit jednání o koalici v Pardubicích

Radnice v Pardubicích

Nový vývoj v kauze Čapí hnízdo a reportáž Seznamu Zprávy o synovi premiéra Andreje Babiše mohou mít vliv na stále...

Žák zdemoloval dveře, lavice i podlahu, podle znalce byl nepříčetný

Ilustrační snímek

Vykopnuté dveře na dámské toaletě, zdemolované lavice i proražené linoleum na podlaze. To je necelý výčet řádění...

Při čelním střetu zemřeli dva lidé na okraji Pardubic, zřejmě nepřipoutaní

Účastníci nehody nebyli podle hasičů připoutaní.

Spolujezdec ze staršího BMW a řidič dalšího osobního vozu značky Kia zemřeli před šestou ranní v Doubravicích na okraji...

Najdete na iDNES.cz