Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda rozhodne o tajné nemocnici, která si umí poradit s epidemiemi

  9:24aktualizováno  9:24
Experti vojenského zařízení jsou připraveni na biologické nákazy jako SARS, antrax, variola nebo ebola. Nemocnice zatím slouží k povinné jednodenní karanténě vojáků vracejících se ze zahraničních misí a vývoji nového léku proti tuberkulóze.

Na operačním sále mají k dispozici špičkové vybavení. Nechybějí ani umělí figuranti. | foto: Martin Horký, MAFRA

Speciální vojenská protibiologická nemocnice v Těchoníně na Ústeckoorlicku, která dosud neléčila jediného pacienta, už přišla stát skoro na dvě miliardy korun.

Nová vláda dostane na stůl materiál, podle kterého bude rozhodovat o jejím dalším osudu.

"Ministerstvo obrany připravilo materiál pro jednání vlády, ve kterém jsou popsány tři možné varianty dalšího řešení. Odbor biologické ochrany může být za prvé zrušen, za druhé převeden na samostatnou státní příspěvkovou organizaci nebo začleněn do některé ze stávajících státních příspěvkových organizací resortu obrany. Třetí variantou je pokračování činnosti odboru za stávajících podmínek spolu s realizací opatření snižujících provozní náklady," uvedl Petr Medek z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Fotogalerie

Vláda tak bude o Těchoníně rozhodovat znovu, přestože Bezpečnostní rada státu, kterou tvoří předseda vlády, místopředseda a vybraní ministři už vloni jasně řekla, že Těchonín má pokračovat.

Ministerstvo však s ohledem na udržení ojedinělých schopností Těchonína doporučuje zachovat stávající status, tedy zabezpečení provozu centra příspěvkovou organizací Armádní servisní.

"V úvahu ale přichází případná další úsporná opatření, zejména u provozních nákladů," sdělil Medek. Kdy se bude o Těchoníně jednat, není jasné. "Zatím nebylo rozhodnuto," dodal.

Ředitel nemocnice Michal Kroča věří, že vše dobře dopadne. "O tom materiálu vím, spolupracovali jsme na něm, věřím, že naše centrum na 95 procent zůstane, jak je. Je to v zájmu všech rezortů. Ale musíme počkat, co nová vláda," řekl.

Úspory dokážeme vypočítat

Organizaci Armádní servisní, která od loňského roku centrum provozuje, si na ministerstvu chválí.

"Konkrétní úspory se týkají nákladů na zabezpečení samotného provozu. Jedná se například o úspory režijních nákladů, nákladů na školení, údržbu a pořízení náhradních dílů. Dá se předpokládat, že roční provozní úspory se budou pohybovat mezi 25 a 30 procenty," uvedl Medek.

Předchozím provozovatelem byla firma Puro Klima, která je známá z aféry Davida Ratha.

Podle policie se podílela na předražených dodávkách technologií pro nemocnici v Příbrami a její manažer Martin Jireš je souzen spolu s Rathem. Puro-Klimu si před lety najalo ministerstvo obrany na výstavbu a provoz nemocnice u Těchonína. Za což dosud zaplatilo 1,8 miliardy korun.

Puro-Klimě ročně ministerstvo platilo za provoz Těchonína podle Medka 65 milionů korun. Nyní je plánovaný rozpočet ve výši 41,7 milionu korun.

Děkanovi královéhradecké farmaceutické fakulty Alexandru Hrabálkovi, jejíž experti nyní vyvíjejí v Těchoníně nový lék proti tuberkulóze, neudělala zpráva o dalším jednání o osudu Těchonína radost.

"Přesně toho jsem se bál, že přijde nová vláda a budou do toho opět zasahovat. Jsem přitom přesvědčený, že když se v Těchoníně naučí tuberkulózu na zvířatech testovat, budou mít okamžitě nabídky od nás i z různých míst z ciziny. Je to opět akutní problém a všichni se nakažených zvířat bojí. Jen Těchonín je na to u nás výborně připraven," řekl děkan.

Případné zrušení centra, o kterém děkan mluví jako o unikátním minimálně ve střední Evropě, by královéhradecké fakultě přineslo velké potíže. "Spolupracujeme už dva a půl roku, získali jsme prestižní grant, hrozilo by nám, že bychom evropské peníze museli vracet," řekl.

Autor:Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Další z rubriky

Oprava nejzatíženějšího pardubického mostu potrvá rok, ale za provozu

Most Pavla Wonky v Pardubicích. Jeho kompletní uzavírka by znamenala v ulicích...

Dobrá zpráva pro všechny pardubické řidiče. Klíčový most přes Labe půjde opravit bez jeho úplného uzavření. Práce na...

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

I přes lákadlo milionů z Unie pardubičtí radní neprosadili plán dopravy

Naostro začnou trolejbusy po nových tratích jezdit od neděle.

Nové trolejbusové tratě, zastávky, točny, ale také nákupy nových strojů či stavby cyklostezek a lávek. Vše za podpory...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz