Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Špičkovou rezonanci získala firma, teď ji chce za 50 milionů i nemocnice

  16:25aktualizováno  16:25
Pardubice se mohou stát místem s nejvyšší koncentrací magnetických rezonancí na obyvatele v zemi. Poté, co nejmodernější rezonanci koupila firma Multiscan, uvažuje o nákupu i pardubická nemocnice. Pak by ve městě byly čtyři přístroje. V Hradci jsou v nemocnici „jen“ dva.
Magnetická rezonance. (ilustrační snímek)

Magnetická rezonance. (ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Pardubická nemocnice by si ráda pořídila nejmodernější typ magnetické rezonance, aby zkrátila čekání pacientů na stále běžnější vyšetření. Přístrojová komise ministerstva zdravotnictví s tím souhlasila. Není ale zatím jasné, zda na to nemocnice bude mít.

V Pardubicích už fungují tři magnetické rezonance, dva přístroje z toho má v Rokycanově ulici firma Multiscan provozující onkologii. Krajská nemocnice byla navíc v minulosti kritizována za neuvážený nákup diagnostických přístrojů, na které neměla peníze.

„Musíme spočítat ekonomickou návratnost, zda se to vyplatí. V rámci přístrojové komise jsme eventuální druhý stroj s odkazem na neplnění zákonem stanovených lhůt obhájili, ale v tuto chvíli nemáme příslib financování, a tak tuto debatu považuju za předčasnou,“ uvedl generální ředitel společnosti Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

Zatímco „staré“ rezonance v pardubické nemocnici a v Rokycanově ulici pracují s magnetickým polem s intenzitou 1,5 tesla, nový stroj Multiscanu za 50 milionů korun zaměřený na moderní diagnostiku má pole s intenzitou 3 tesla. Vyšetření většinou díky tomu trvá kratší dobu, ale především může poskytnout podstatně více detailů.

Tyto přístroje si postupně pořizují všechny větší nemocnice. Nejnověji ho má hradecká Fakultní nemocnice či nemocnice v Českých Budějovicích. „Podobné zařízení na této úrovni má asi sedm pracovišť v republice,“ sdělil ředitel kardiocentra v českobudějovické nemocnici Ladislav Pešl.

I pardubická nemocnice by sáhla po rezonanci nové generace. „Pokud bychom přístroj kupovali, určitě by byl tříteslový,“ informoval Gottvald.

Soupeření s Multiscanem pokračuje

„Pak by se pardubický okres stal okresem s největší koncentrací magnetických rezonancí v republice,“ poznamenal lékař Vít Ulrych ze společnosti Multiscan.

Magnetická rezonance

Magnetická rezonance je vyšetření, které lékaři umožňuje zobrazit tkáně a orgány lidského těla. Nepracuje na principu rentgenových paprsků, ale využívá velmi silného magnetického pole. Je bezbolestné a nemá žádné negativní účinky na lidský organismus. Přístroj tvoří obrovský magnet ve tvaru tunelu a pohyblivé vyšetřovací lůžko. Vyšetření špatně snášejí lidé, kteří trpí klaustrofobií.

Soupeření v oblasti přístrojové techniky mezi pardubickou nemocnicí a Multiscanem má už tradici. Když majitel společnosti Sotirios Zavalianis získal před šesti lety dotaci z Unie a zakoupil jednu rezonanci a počítačový tomograf, krajští politici se s tím nesmířili a nemocnice si ze svého za 100 milionů korun koupila konkurenční zařízení. I tehdejší premiér Petr Nečas kritizoval nemocnici za zbytečný nákup.

„Táži se, zdali zbytečně neinvestujeme 100 milionů korun do zařízení, která nejsou nezbytná,“ řekl tehdy Nečas. Minimálně v tomto ohledu měl premiér patrně pravdu, neboť nemocnice investici nezvládla a propadla se do hluboké ztráty.

Pacienti, kteří chtějí rychlé a co nejkvalitnější vyšetření, by ale na vzájemném soupeření nemocnice a soukromé firmy mohli vydělat.

V pardubické nemocnici nyní na vyšetření na magnetické rezonanci čekají dva až dva a půl měsíce. „Záleží však také na typu vyšetření,“ uvedl mluvčí Nemocnice Pardubického kraje Pavel Kožený. Zatímco na nejběžnější vyšetření na magnetické rezonanci, jako jsou mozek či páteř, se čeká déle, pokud se diagnostika týká například ramene, je možný termín za pět týdnů.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Za podvodné e-shopy soudí dva muže. Lidé jim poslali přes pět milionů

Obžalovaný Petr Blažek se svým obhájcem.

Krajský soud v Pardubicích začal projednávat rozsáhlé podvody, z nichž jsou obžalovaní dva muži z Přelouče. Podle spisu...

Bojiště u Králík ožije tanky i gripeny, Cihelna tu bude už po jednadvacáté

Historická technika během přehlídky.

V Králíkách začíná v pátek Cihelna 2018, už 21. ročník vojensko-historické akce, připomínající obranu státu v minulosti...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Najdete na iDNES.cz