Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jídlo v pardubické nemocnici nechutná a ještě je předražené o miliony

  9:30aktualizováno  9:30
Pardubická nemocnice schytala v dotazníkovém šetření kritiku od pacientů, že se strava nedá jíst. Teď se ukázalo, že nemocnice za jídla platí zbytečně moc. "Měli za úkol to řešit, ale nic se neděje," řekl hejtman.
Strava v nemocnicích je předmětem diskuzí dlouhodobě - ilustrační foto.

Strava v nemocnicích je předmětem diskuzí dlouhodobě - ilustrační foto. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Říká se tomu typická nemocniční strava. Často je to kaše s omáčkou bez výrazné chuti. A ke koloritu patří, že se s tím podle vedení nemocnice nedá nic dělat.

Jenže teď už s tím vedení pardubické nemocnice něco udělat musí. Nejen proto, že z dotazníkového průzkumu vyšlo najevo, že největší výhrady k jídlu v kraji mají pacienti právě v Pardubicích.

Dozorčí rada nemocnice totiž dostala na stůl analýzu, podle níž je cena za jídlo od společnosti Multi Catering zbytečně vysoká. A smlouvu s touto firmou kritizuje i hejtman Martin Netolický.

Členové dozorčí rady nemocnice podle informací MF DNES obdrželi srovnání s ostatními nemocnicemi v kraji, podle něhož by na stravě nemocnice mohla ušetřit ročně až čtyři miliony korun.

Nemocnice například platí relativně hodně za suroviny, ale pacienti jako kdyby to na talířích vůbec nepoznali.

"Nelíbí se mi, že z jednání dozorčí rady unikají informace. Pravdou je, že debatujeme o surovinové hodnotě jídla, máme ji relativně vysokou vzhledem k tomu, jaké jsou stížnosti na kvalitu. Ta diskuse není uzavřena," uvedl ředitel Pardubické krajské nemocnice Tomáš Gottvald.

Firma: Strava v krajské nemocnici je nákladnější

Zajištění stravování pro krajskou nemocnici nelze podle generální ředitelky společnosti Multi Catering Darii Lamžové srovnávat s jinými nemocnicemi v Pardubickém kraji.

"Krajská nemocnice má víc specializovaných pracovišť, která vyžadují více typů léčebné výživy, jiné technické a technologické zázemí a logistickou náročnost," uvedla Lamžová.

Firma i vedení nemocnice namítají, že stížnosti na jídlo nejsou tak velké, jak by se mohlo zdát. "Takto průzkum vůbec nedopadl. Není to tak, že by se tu vařilo špatně," říká ekonomická ředitelka nemocnice Martina Kynclová.

"Prezentace nebyla šťastná, výsledek dotazníků není tak tristní," uvedl Gottvald. Část pacientů si prý stěžovala na nechutnou stravu jen proto, že netušila, že má dietu, a dostává tudíž neslaná či neomaštěná jídla.

"Možná jde o chyby na naší straně, na straně personálu. Pacienti nejsou dostatečně informovaní. To musíme změnit," uvedl Gottvald. Jenže diskuse o tom, zda je jídlo dobré, špatné, levné nebo předražené, je zbytečná.

Už v létě dnešní hejtman a tehdejší radní pro zdravotnictví Martin Netolický vedení nemocnice požádal, aby předložilo tři varianty s ekonomickou analýzou dalšího fungování stravovacího provozu.

Zdálo se mu, že smlouva s cateringovou společností není výhodná. A že by bylo možné zlepšit její podmínky, najít jinou firmu, anebo zajistit stravování vlastními silami.

"Po vedení nemocnice jsem požadoval předložení tří variant s ekonomickou analýzou na další fungování stravovacího provozu. Dodnes čekám na podklady, nic jsem od vedení nemocnice nedostal," uvedl hejtman.

Ale je tu i další otázka. Proč nemocnice neudělala něco s cateringovou společností už dříve? Stížnosti na jídlo navíc vedení nemocnice dostává už delší dobu. Hlavně z porodnice.

"Jenom to jídlo je tam trochu nic moc," napsala v diskusi na serveru emimino jako jedna z mnoha žena, která v Pardubicích porodila dvojčata.

Nemocnici údajně svazovalo ruce to, jak byla smlouva s cateringovou společností sepsána. Byla prý prakticky nevypověditelná.

"Nešlo to dříve udělat. Stravovací provoz byl financován ze státních prostředků tak, že do konce prosince 2012 platila doba udržitelnosti," uvedl Gottvald.

Nyní podle něj už lze smlouvu, která je na dobu neurčitou, vypovědět. Zda to nemocnice udělá, neřekl.

"Je tu víc variant. Jednou z možností je převzít stravovací provoz pod křídla nemocnice, druhou variantou je výběrové řízení, třetí stávající dodavatel se změněnými smluvními podmínkami," uvedl Gottvald.

Hejtman si myslí, že nemocnice měla mít v tuto chvíli už jasno a zvolit jednu z variant. "Řešit to v polovině prosince je pozdě," uvedl Netolický.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Proti okupantům lidé v Pardubickém kraji nasadili i krávy na letišti

Srpen 1968 v Litomyšli

O náladách po přepadení Československa 21. srpna 1968 se zachovala řada svědectví i v Pardubickém kraji. Lidová...

Hejtman chce zastavit výběrové řízení na výstavbu pavilonu psychiatrie

Nemocnice v Pardubicích.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) požádal vedení společnosti Nemocnice Pardubického kraje, aby...

Zájemci o zakázku na stavbu psychiatrie se možná domluvili. Tendr se ruší

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje zruší výběrové řízení na stavbu nového pavilonu psychiatrie v...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz