Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lepší čočky dát nemocnice nesmí. Pacienti míří s šedým zákalem jinam

  16:45aktualizováno  16:45
O desetinu pacientů s šedým zákalem přišlo oční oddělení pardubické nemocnice. V budoucnu však jejich úbytek bude patrně ještě větší. Nesmí totiž nabízet lidem před operací šedého zákalu dražší nitrooční čočky, a tak pacienti utíkají jinam.

Lékaři v pardubické nemocnici nemohou provádět implantace dražších čoček. Ilustrační foto. | foto: Gemunu AmarasingheAP

Lékaři očního oddělení pardubické nemocnice nemohou provádět při operaci šedého zákalu implantace dražších nitroočních čoček, které zdravotní pojišťovny nehradí. Vybírat rozdíl v cenách mezi standardním a dražším implantátem od pacientů kvůli zákazu takzvaných nadstandardů nemocnice podle zákona nesmí.

„Je mi z toho smutno, ale rezignoval jsem, už se to nedá obejít, nesmí se to. Nejde jen o to, že nemůžeme nabídnout pacientům to, co je dostupné, ale lékaři by měli s těmito čočkami umět pracovat. Jsme akreditované pracoviště, měli bychom je vychovávat,“ uvedl primář očního oddělení Jan Novák.

Výsledkem je odliv části pacientů k soukromým firmám.

Loni nemocnice provedla 1 800 operací katarakty neboli šedého zákalu, kapacita nemocnice je přitom až dvojnásobná. Letos přišla kvůli zákazu nadstandardů přibližně už o desetinu pacientů, postupně se situace bude podle lékařů ještě zhoršovat. ̈

„Pro oddělení to znamená úbytek pacientů a bohužel i úbytek odbornosti. Oddělení tím trpí, musíme hledat, jak kapacity naplníme,“ řekl generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

Dražší implantáty jsou podle primáře Nováka vhodné asi u 30 procent pacientů, zvyšují jejich komfort, nemusí například po operaci šedého zákalu nosit brýle. Příplatek za implantáty by se pohyboval zhruba od dvou do deseti tisíc.

Praxe na hraně zákona skončila

Takzvané nadstandardy umožňující si připlatit za lepší implantát čočky či kvalitnější sádru zavedl v roce 2012 tehdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger a pacienti této příležitosti mohli využívat zhruba do poloviny roku 2013, kdy tuto možnost zrušil Ústavní soud na základě stížnosti poslanců ČSSD.

Pardubická nemocnice se pokoušela loni stejně jako řada státních a krajských nemocnic zákon obcházet. Pacienti, kteří měli zájem o lepší implantát, platili peníze navíc Nadačnímu fondu Lidé sobě, který je pak posílal zpět do Pardubic.

Litomyšlská nemocnice dokonce přímo vybírala od lidí rozdíl mezi cenou čočky hrazené ze zdravotního pojištění a kvalitnější čočkou, která hrazená není. Praxe na hraně či za hranou zákona loni v prosinci z rozhodnutí vedení Pardubického kraje skončila, a tím i možnost si v Pardubicích či Litomyšli doplatit za lepší implantát.

Lékaři se zlobí, že nemohou říkat pacientům vše

Nyní se ocitli lékaři v prekérní situaci. Mají říkat pacientům, že mohou dostat lepší implantát, ale nikoliv v nemocnici, a měli by zamířit do některého soukromého zařízení? Anebo mlčet?

Zatím o této eventualitě mlčí, ale vůbec se jim to nelíbí. „U mne se lékaři bouří, protože neinformujeme pacienty o všech možnostech léčby,“ řekl Jan Novák.

Vedení nemocnice namítá, že pokud jde o léčbu šedého zákalu, tak i zdravotními pojišťovnami hrazené implantáty zcela vyhovují. „Čočky nejsou nekvalitní, ale v některých případech mají horší komfort, zdravotně pacienta rozhodně nepoškodí,“ uvedl Gottvald.

„Jen musí nosit po operaci třeba brýle,“ dodal generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald. Pokud poslanci nezmění zákon a neumožní lidem si za lepší implantáty připlácet, v Pardubicích se patrně nic nezmění.

K čemu a jaké jsou nitrooční čočky

Nitrooční čočky se používají při léčbě šedého zákalu (katarakta) - tedy stavu, kdy pacient má zamlžené vidění. Nejlepší léčbou je odstranit zkalenou čočku a nahradit ji novou.

Klasický implantát bez doplatku je zaostřen na jednu vzdálenost, kterou neumí změnit. Pacienti po implantaci tedy zpravidla nosí brýle na čtení.

Existuje ale mnoho druhů čoček v mnoha cenových hladinách: Jednak jde o čočky multifokální, které umějí pacienta zbavit brýlí, protože se přizpůsobí vidění na dálku i do blízka. Existují také čočky, které umějí korigovat oční vadu pacienta - třeba astigmatismus (čočky torické).

Podstatné je, že u standardních i nadstandardních čoček se materiál prakticky neliší. Odlišuje se svými optickými vlastnostmi.

Legálně obejít zákaz vybírání příplatku za implantát, který nehradí pojišťovny, podle nemocnice prakticky nelze.

„Museli bychom vypovědět smlouvy všem zdravotním pojišťovnám a vydělit toto pracoviště na samostatnou firmu a poskytovat tuto péči mimo veřejné zdravotní pojištění. Pacient by za výkony platil přímo. Je to fikce, ale jediný legální způsob,“ uvedl náměstek pro léčebněpreventivní péči pardubické nemocnice Roman Michálek.

Primář Jan Novák upozorňuje, že politici po zrušení vyhlášky umožňující vybírání příplatků za nadstandard slibovali, že se změní zákon, aby si lidé opět mohli za lepší materiál připlatit. „Ale to se nestalo,“ uvedl primář Jan Novák.

Mluvčí nemocnice Dušan Korel uvedl, že vybírání finančního daru přes nadační fond v minulém roce nebylo v rozporu s platnou legislativou.

„Pacienti byli pověřeným pracovníkem tohoto fondu seznamováni s možností vložení finančního daru tomuto nadačnímu fondu za účelem podpory operací šedého zákalu s užitím dražších umělých čoček. Uzavření darovací smlouvy bylo vždy dobrovolné a nebylo činěno pod nátlakem,“ řekl Korel.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Další z rubriky

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

VIDEO: Hledají se řidiči, kteří jeli kolem sraženého chodce v Krouně

Šipka u silnice směrem z křižovatky v Krouně na Poličku označuje místo nálezu...

Policie žádá o pomoc svědky nehody u Krouny na Chrudimsku. Stala se v sobotu 8. září deset minut před třetí hodinou v...

Najdete na iDNES.cz