Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lepší čočky dát nemocnice nesmí. Pacienti míří s šedým zákalem jinam

  16:45aktualizováno  16:45
O desetinu pacientů s šedým zákalem přišlo oční oddělení pardubické nemocnice. V budoucnu však jejich úbytek bude patrně ještě větší. Nesmí totiž nabízet lidem před operací šedého zákalu dražší nitrooční čočky, a tak pacienti utíkají jinam.

Lékaři v pardubické nemocnici nemohou provádět implantace dražších čoček. Ilustrační foto. | foto: Gemunu AmarasingheAP

Lékaři očního oddělení pardubické nemocnice nemohou provádět při operaci šedého zákalu implantace dražších nitroočních čoček, které zdravotní pojišťovny nehradí. Vybírat rozdíl v cenách mezi standardním a dražším implantátem od pacientů kvůli zákazu takzvaných nadstandardů nemocnice podle zákona nesmí.

„Je mi z toho smutno, ale rezignoval jsem, už se to nedá obejít, nesmí se to. Nejde jen o to, že nemůžeme nabídnout pacientům to, co je dostupné, ale lékaři by měli s těmito čočkami umět pracovat. Jsme akreditované pracoviště, měli bychom je vychovávat,“ uvedl primář očního oddělení Jan Novák.

Výsledkem je odliv části pacientů k soukromým firmám.

Loni nemocnice provedla 1 800 operací katarakty neboli šedého zákalu, kapacita nemocnice je přitom až dvojnásobná. Letos přišla kvůli zákazu nadstandardů přibližně už o desetinu pacientů, postupně se situace bude podle lékařů ještě zhoršovat. ̈

„Pro oddělení to znamená úbytek pacientů a bohužel i úbytek odbornosti. Oddělení tím trpí, musíme hledat, jak kapacity naplníme,“ řekl generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

Dražší implantáty jsou podle primáře Nováka vhodné asi u 30 procent pacientů, zvyšují jejich komfort, nemusí například po operaci šedého zákalu nosit brýle. Příplatek za implantáty by se pohyboval zhruba od dvou do deseti tisíc.

Praxe na hraně zákona skončila

Takzvané nadstandardy umožňující si připlatit za lepší implantát čočky či kvalitnější sádru zavedl v roce 2012 tehdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger a pacienti této příležitosti mohli využívat zhruba do poloviny roku 2013, kdy tuto možnost zrušil Ústavní soud na základě stížnosti poslanců ČSSD.

Pardubická nemocnice se pokoušela loni stejně jako řada státních a krajských nemocnic zákon obcházet. Pacienti, kteří měli zájem o lepší implantát, platili peníze navíc Nadačnímu fondu Lidé sobě, který je pak posílal zpět do Pardubic.

Litomyšlská nemocnice dokonce přímo vybírala od lidí rozdíl mezi cenou čočky hrazené ze zdravotního pojištění a kvalitnější čočkou, která hrazená není. Praxe na hraně či za hranou zákona loni v prosinci z rozhodnutí vedení Pardubického kraje skončila, a tím i možnost si v Pardubicích či Litomyšli doplatit za lepší implantát.

Lékaři se zlobí, že nemohou říkat pacientům vše

Nyní se ocitli lékaři v prekérní situaci. Mají říkat pacientům, že mohou dostat lepší implantát, ale nikoliv v nemocnici, a měli by zamířit do některého soukromého zařízení? Anebo mlčet?

Zatím o této eventualitě mlčí, ale vůbec se jim to nelíbí. „U mne se lékaři bouří, protože neinformujeme pacienty o všech možnostech léčby,“ řekl Jan Novák.

Vedení nemocnice namítá, že pokud jde o léčbu šedého zákalu, tak i zdravotními pojišťovnami hrazené implantáty zcela vyhovují. „Čočky nejsou nekvalitní, ale v některých případech mají horší komfort, zdravotně pacienta rozhodně nepoškodí,“ uvedl Gottvald.

„Jen musí nosit po operaci třeba brýle,“ dodal generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald. Pokud poslanci nezmění zákon a neumožní lidem si za lepší implantáty připlácet, v Pardubicích se patrně nic nezmění.

K čemu a jaké jsou nitrooční čočky

Nitrooční čočky se používají při léčbě šedého zákalu (katarakta) - tedy stavu, kdy pacient má zamlžené vidění. Nejlepší léčbou je odstranit zkalenou čočku a nahradit ji novou.

Klasický implantát bez doplatku je zaostřen na jednu vzdálenost, kterou neumí změnit. Pacienti po implantaci tedy zpravidla nosí brýle na čtení.

Existuje ale mnoho druhů čoček v mnoha cenových hladinách: Jednak jde o čočky multifokální, které umějí pacienta zbavit brýlí, protože se přizpůsobí vidění na dálku i do blízka. Existují také čočky, které umějí korigovat oční vadu pacienta - třeba astigmatismus (čočky torické).

Podstatné je, že u standardních i nadstandardních čoček se materiál prakticky neliší. Odlišuje se svými optickými vlastnostmi.

Legálně obejít zákaz vybírání příplatku za implantát, který nehradí pojišťovny, podle nemocnice prakticky nelze.

„Museli bychom vypovědět smlouvy všem zdravotním pojišťovnám a vydělit toto pracoviště na samostatnou firmu a poskytovat tuto péči mimo veřejné zdravotní pojištění. Pacient by za výkony platil přímo. Je to fikce, ale jediný legální způsob,“ uvedl náměstek pro léčebněpreventivní péči pardubické nemocnice Roman Michálek.

Primář Jan Novák upozorňuje, že politici po zrušení vyhlášky umožňující vybírání příplatků za nadstandard slibovali, že se změní zákon, aby si lidé opět mohli za lepší materiál připlatit. „Ale to se nestalo,“ uvedl primář Jan Novák.

Mluvčí nemocnice Dušan Korel uvedl, že vybírání finančního daru přes nadační fond v minulém roce nebylo v rozporu s platnou legislativou.

„Pacienti byli pověřeným pracovníkem tohoto fondu seznamováni s možností vložení finančního daru tomuto nadačnímu fondu za účelem podpory operací šedého zákalu s užitím dražších umělých čoček. Uzavření darovací smlouvy bylo vždy dobrovolné a nebylo činěno pod nátlakem,“ řekl Korel.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

V Letohradu málem shořely saně, na kterých prchal Napoleon z Ruska

Požár v letohradském muzeu ohrozil tamní nejatraktivnější exponát, kterým jsou...

V letohradském muzeu hořela vitrína se saněmi, na kterých ujížděl císař Napoleon I. po krachu svého vojenského tažení...

Další z rubriky

Hokejové Dynamo by se do voleb prodat dalo, politici se na tom ale neshodli

Primátor Martin Charvát.

Ačkoliv Dynamo Pardubice bylo před sezonou pasováno do role týmu, který bude jen těžko hájit svou extraligovou...

Na Orlickoústecku bouraly dva kamiony, oba zcela zatarasily silnice

Nehoda kamionu mezi obcemi Podlesí a Mostek.

Během tří dnů se na Orlickoústecku staly dvě dopravní nehody, při nichž kamiony zcela zablokovaly silnice. Jedna se...

Umělci lehl ve Vraclavi popelem ateliér ve stodole i se sochami

Ve stavení měl sochař svoje díla. Sochy ze dřeva i keramiky, ale také obrazy.

Osm jednotek hasičů likvidovalo v pondělí odpoledne požár hospodářského stavení ve Vraclavi. Ve stodole však byla...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz