Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

Nemocnice mají problémy, na oddělení ARO jim chybí personál i lůžka

  • 0
Potíže s nedostatkem zdravotních sester postihly klíčová pracoviště nemocnic Pardubického kraje, která pečují o pacienty v ohrožení života. Anesteziologickoresuscitační oddělení (ARO) musela omezit počty lůžek.

V Pardubickém kraji jen na oddělení ARO chybějí desítky zdravotních sester. Nedostatek personálu, se kterým se potýkají zdravotnická zařízení v celé zemi, donutil krajské nemocnice snížit počet lůžek na ARO.

To vede k nepříjemným situacím, lékaři musí mnohdy řešit, jak zajistit pacientovi superspecializovanou péči ve chvíli, kdy takřka veškeré kapacity jsou naplněny a ani okolní nemocnice nemají místo.

„Situace jsou to organizačně složité, zatím se nám je podařilo vždy více či méně uspokojivým způsobem zvládnout, neříkám, že to řešení bylo vždy dokonalé,“ uvedl Jiří Pařízek, primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení pardubické nemocnice.

Zdravotní sestry chybějí zejména v Pardubicích, Ústí nad Orlicí a Chrudimi. Podle odborného týmu by bylo pro ARO pěti nemocnic třeba sehnat a přijmout čtyřicet zdravotních sester a deset lékařů. Jenže kvalifikované zdravotní sestry, které mohou pracovat na oddělení ARO, hledají nemocnice v celé zemi.

„Se stejnými obtížemi se potýkají všechna zdravotnická zařízení v České republice, Nemocnice Pardubického kraje není výjimkou. V některých nemocnicích jinde je však situace řešena uzavíráním celých oddělení. V naší společnosti se jedná pouze o dočasná omezení provozu,“ řekl krajský radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr.

Vedení nemocnic nedávno zveřejnilo Program rozvoje Nemocnice Pardubického kraje, který analyzuje situaci na jednotlivých odděleních pěti nemocnic s akutními lůžky. Chrudimská nemocnice podle tohoto dokumentu kvůli nedostatku zdravotních sester omezila počty lůžek na oddělení ARO ze šesti takzvaně ventilovaných na čtyři, stejně musela postupovat orlickoústecká nemocnice. Ta by ale přitom do budoucna měla mít osm takových lůžek. Omezení platí i v Pardubicích.

„Nedostatek NZLP (nelékařský zdravotnický personál) významně ohrožuje provoz jednotlivých lůžek ARO,“ píše se v dokumentu.

Kapacita lůžek není dostatečná, říká vedení nemocnice

Vedení nemocnice problém potvrzuje. „Ve výjimečném případě i za plného provozu všech oddělení ARO se může stát, že nejsme schopni přijmout některého pacienta, protože kapacita ventilovaných lůžek není úplně dostatečná. Tento stav však jednotlivé nemocnice řeší tak, že si navzájem vypomohou, a nebo situaci řeší prostřednictvím zdravotnické záchranné služby tak, aby nedošlo k ohrožení zdravotního stavu pacienta,“ uvedl mluvčí Nemocnice Pardubického kraje Petr Husák.

Podle informací MF DNES potíže s nedostatkem personálu a omezenými kapacitami letos na konci března v orlickoústecké nemocnici vedly k tomu, že v několika případech byli pacienti umístěni na standardní lůžko, přestože měli vzhledem k svému zdravotnímu stavu ležet na oddělení ARO. Volná lůžka nebyla. Ladislav Valtr k tomu uvedl, že se potíže s nedostatkem kapacity ARO řeší vzájemnou výpomocí nemocnic ve spolupráci se záchrannou službou.

Loni v dubnu se právě lékaři ARO z orlickoústecké nemocnice ozvali kvůli tomu, že jsou přetížení. Vedle navýšení peněz požadovali především snížení enormního pracovního vytížení. Dodnes z potřebného počtu šestnácti lékařů chybí tamnímu oddělení ARO podle programu rozvoje čtyři anesteziologové.

Vedení kraje i management nemocnic tvrdí, že situaci řeší náborovými příspěvky na pracoviště, kde je situace nejkritičtější. Personální oddělení spustilo program „Přiveďte nového kolegu“, jehož smyslem má být motivovat zaměstnance, aby přivedli nové spolupracovníky.

„Spustili jsme stipendijní program pro studenty lékařských fakult i nelékařských zdravotnických oborů,“ uvedl Husák.

Mzdy rostly opakovaně

Valtr připomíná, že v letech 2015 až 2016 mzdové prostředky v nemocnicích se všemi přidruženými náklady narostly o 12 procent. Letos od 1. března došlo k dalšímu navýšení základních tarifních mezd zaměstnanců o 10 procent.

„Střednědobé systémové řešení ARO konkrétně v orlickoústecké nemocnici pak z pohledu samosprávy znamená výstavbu nového pavilonu centrálního příjmu, kde bude intenzivní péče nově centralizována na jedno místo, celý proces poskytování péče bude tedy efektivnější,“ řekl Valtr.

Péče na oddělení ARO by se měla i kvůli stárnutí populace rozšiřovat, nikoliv omezovat. Společnost Consult Hospital na základě demografické studie předpokládá, že do roku 2025 bude potřeba o 19 procent více lůžek ARO než dnes.