Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Nemocnice Charité

Rychlejší i lepší. Pardubice mají novou rezonanci za desítky milionů

  • 0
Díky novým přístrojům budou mít pacienti v Pardubicích lepší péči, na niž budou čekat kratší dobu. Společnost Multiscan koupila nejmodernější typ magnetické rezonance za 50 milionů korun.

Posledních deset let teklo do zdravotnictví přímo v Pardubicích málo peněz. Rok 2015 jako by se to snažil pacientům vynahradit. Nemocnice dokončila nový pavilon, zateplila staré budovy, konečně modernizovala rentgeny a do toho soukromá společnost Multiscan provozující onkologii investovala do dvou nových přístrojů 160 milionů korun.

Posledním přírůstkem je nová magnetická rezonance, kterou společnost nyní zkouší na poliklinice v Rokycanově ulici, kde firma jednu rezonanci už měla. Klíčové to může být pro řadu nemocných s rakovinou, protože se na vyšetření dostanou dříve a díky tomu může i rychleji začít jejich léčba.

„Předpokládáme, že vzhledem k tomu, že budeme mít k dispozici dvě magnetické rezonance, čekací doba na vyšetření se výrazně zkrátí. Dnes se čeká zhruba měsíc, ale doufáme, že to pak bude v řádu týdnů,“ uvedl Vít Ulrych ze společnosti Multiscan.

Pardubická nemocnice nyní na vyšetření magnetickou rezonanci objednává na konec ledna 2016, pacienti čekají dva až dva a půl měsíce. „Záleží však také na typu vyšetření. Nejběžnější vyšetření na magnetické rezonanci, jako jsou mozek či páteř, se objednávají momentálně na konec ledna. Ale třeba pokud se magnetická rezonance týká ramene, je možný termín na konci prosince 2015,“ uvedl tiskový mluvčí Nemocnice Pardubického kraje Pavel Kožený.

Vyšetření zabere méně času

Zatímco rezonance v pardubické nemocnici i v Rokycanově ulici pracují s magnetickým polem s intenzitou 1,5 tesla, nový stroj zaměřený na moderní diagnostiku má pole s intenzitou 3 tesla.

Společnost Multiscan

Jejím vlastníkem je Řek Sotirios Zavalianis, který koupil i berounskou a pak hořovickou nemocnici. V oboru má dobrou pověst, jeho zdravotnická zařízení prosperují. V minulosti představitelé Pardubického kraje s ním vedli otevřený boj, stěžovali si, že jim soukromé zařízení přebralo lukrativní obor. V posledních třech letech ale mezi nemocnicí a soukromníkem panuje příměří.

Vyšetření většinou díky tomu trvá kratší dobu, ale především může poskytnout podstatně více detailů, což je důležité při vyšetření pacientů postižených onkologickým onemocněním.

Co nejlepší rozlišení detailů a ohraničení nádorů zejména zachycených včas umožní lékařům zvolit nejvhodnější způsob léčby. „Lépe zobrazí měkké tkáně, lépe uvidíme nádor,“ uvedl Ulrych.

Prakticky identický přístroj se nyní instaluje ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové, i ostatní fakultní nemocnice a onkologická centra si jej pořizují, pokud jej už nemají. Lékaři upozorňují, že nový přístroj mnohem lépe zachytí i počínající poškození chrupavky, kdy může být ještě úspěšná léčba moderními farmakologickými přípravky.

Stará magnetická rezonance z roku 2002, kterou Multiscan měl v pardubické nemocnici, sice dosloužila, ale jen pokud jde o Českou republiku. Společnost ji prodala rumunské firmě, která ji bude dál využívat ve zdravotnictví.