Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Počty nelegálních migrantů v zemi zvyšují chyby policistů a žaloby na ně

  8:20aktualizováno  8:20
Ne všichni nelegální uprchlíci, které chytí policie a vysadí je v Pardubicích, musí pryč ze země. Někteří z nich uspějí u soudu s žalobou proti policejnímu zajištění a mohou pokračovat dál na Západ.

Do Pardubického kraje míří uprchlíci z Balkánu i afrických států. Ilustrační snímek. | foto: Reuters

Když cizinecká policie objeví ve vlaku na hlavní trati nelegální utečence z Kosova, teoreticky to pro ně znamená, že je naše země po jisté době pošle zpět do Maďarska, kde poprvé vkročili do Schengenského prostoru.

S tím, jak sílí příliv uprchlíků, se ale ukazuje, že tento model často neplatí.

Cizinci umístění do zařízení pro nelegální utečence v Bělé - Jezové podávají s pomocí Organizace pro pomoc uprchlíkům žaloby na rozhodnutí policie o jejich zajištění. A v některých případech jim krajský soud vyhoví.

Letos bylo na pardubické pobočce Krajského soudu v Hradci Králové vedeno celkem sedm takových řízení, která se týkala 17 lidí. „Ve dvou případech bylo rozhodnutí Policie ČR zrušeno a věc vrácena žalovanému k dalšímu řízení, a to z důvodu nepřezkoumatelnosti,“ uvedla Olga Mičanová, mluvčí Krajského soudu v Hradci Králové.

Pětina žalob může být úspěšná

V praxi to znamená, že utečenci byli volní, v dalších dvou případech bylo policejní rozhodnutí zrušeno částečně, jen ve třech sporech policie své rozhodnutí obhájila.

Žaloba uprchlíků má šanci ve chvíli, kdy v rozhodnutí policie je nějaká chyba. „Například když nezletilé děti nebyly účastníky řízení,“ uvedla Alexandra Dubová z Organizace pro pomoc uprchlíkům.

„Úspěšnost žalob odhaduji asi na dvacet procent, a to proto, že podle českého práva skutečně k porušení zákona o pobytu cizinců nelegálním vstupem cizince na území došlo a kvalita rozhodnutí policie o zajištění cizince se postupně zlepšuje,“ uvedl Martin Rozumek, ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům. Ta pomáhá cizincům v zařízení v Bělé - Jezové.

Rozumek uvedl, že mají právní nárok na tuto bezplatnou pomoc na základě takzvané návratové směrnice Unie. „S ohledem na odlehlost Bělé - Jezové a fakt, že těm lidem jsou odebírány telefony a jejich kontakt s vnějším světem je naprosto minimální, je naše právní pomoc nezbytná - nikdo jiný by jejich práva nebyl ochoten hájit,“ uvedl.

Uprchlíci sázejí na mezinárodní rychlíky

Policie v Pardubickém kraji letos do března zajistila 51 cizinců, kteří se dostali do země bez víza či povolení k pobytu. Z toho 39 podle ČTK objevila v mezinárodních vlakových spojích. Nejčastěji šlo o občany Kosova, dále o státní příslušníky Sýrie, Afghánistánu, Pákistánu, Kamerunu a Konga. Další nelegálně pobývající cizince policie našla při pátráních na silničních tazích nebo během kontrol v ubytovacích zařízeních. Uprchlíci kvůli přestupku končí za ostnatým plotem v Bělé - Jezové, v jediném českém zařízení pro nelegální utečence. Tři čtvrtiny tamních nedobrovolných obyvatel tvoří Kosované. Česká republika se je snaží poslat do země, kde poprvé vkročili do Schengenského prostoru, zpravidla tedy letecky do Maďarska.

Za první tři měsíce letošního roku cizinecká policie objevila v kraji 51 nelegálně pobývajících cizinců, za celý rok 2014 jen 36. Více než polovina z nich jsou uprchlíci z Kosova, kteří se snaží dostat do Německa s jeho štědrým sociálním systémem.

K průniku přes Česko používají Kosované zejména mezinárodní expresy a kuriózní je, že bez povšimnutí projedou Maďarsko a Slovensko, dva státy Evropské unie, než je policisté vysadí v Pardubicích.

Utíkají celé rodiny, například na konci ledna policie v kraji při jedné z kontrol vlaku našla tři dospělé a šest dětí z Kosova ve věku od dvou do jedenácti let. Obě rodiny podaly žalobu proti zajištění, ale krajský soud před měsícem zrušil jen rozhodnutí týkající se dětí, tudíž obě rodiny dál zůstávají v zařízení pro uprchlíky v Brně-Zastávce.

Ale ani žaloba neznamená jedinou naději běženců. Pobyt rodin s dětmi v zařízení pro nelegální uprchlíky by neměl trvat déle než 90 dní. Podle Alexandry Dubové se však stává, že Česká republika je do této lhůty nestačí přesunout do Maďarska, které bojuje s návalem běženců, a musí uprchlíky pustit.

„Proto si myslím, že zajištění je nakonec úplně zbytečné,“ uvedla Dubová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

O senátní křeslo rozkročené mezi dvěma kraji bojují známá i dlouhá jména

Z billboardů promlouvá i známý trenér Martiny Sáblíkové a nyní i kandidát do...

Sázkové kanceláře před první kolem senátních voleb na Chrudimsku a v části Havlíčkobrodska nejvíce věří někdejšímu...

Zelený pás kolem Labe nemůžeme zalít betonem, říká lídr ODS Karel Haas

Lídr pardubické ODS v komunálních volbách Karel Haas.

Redakce MF DNES osloví lídry stran, které mají šanci dostat se po komunálních volbách do pardubického zastupitelstva....

Hokejový klub Dynamo nyní prodávat nemůžeme, říká lídr Pardubáků Brendl

Náměstek František Brendl

Mezi lety 2010 a 2014 pracoval František Brendl jako náměstek primátorky Pardubic. Poslední čtyři naopak musel snášet...

Najdete na iDNES.cz