Jedním z měst, kde loni zaznamenali přírůstek obyvatel, je Chrudim.

Jedním z měst, kde loni zaznamenali přírůstek obyvatel, je Chrudim. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Nové obyvatele láká do měst nabídka práce v armádě či postavený obchvat

  • 0
Češi se nestěhují rádi. Když se ale pro to rozhodnou, chtějí bydlení za rozumnou cenu v místě, kde je dostatek práce v různých oborech, nechybí kvalitní zdravotní péče a kde jsou školy a také školky.

Statistikové spočítali, že zatímco v některých městech lidí přibývá, jinde noví obyvatelé nepřicházejí, rodí se málo dětí a starší populace mizí.

Jedním z měst, kde počet lidí klesá, je překvapivě Litomyšl. Meziročně zde loni ubylo 60 lidí, z toho se drtivá většina odstěhovala. 

 „V minulosti jsme již tyto výkyvy zaznamenali. Je ale pravda, že se říká, že je Litomyšl obecně drahá. Například v ceně pozemků nemůžeme konkurovat okolním malým obcím,“ řekl starosta Radomil Kašpar.

V Králíkách chybí práce, život komplikuje i odlehlost regionu

Počet obyvatel se zmenšil i jiným městům. Například v Králíkách lidí ubývá už delší dobu.

„Jsme strukturálně postižený region, což znamená, že i když statisticky není nezaměstnanost nad průměrem Pardubického kraje, odcházejí především lidé s vyšší kvalifikací, protože zde nenajdou odpovídající pracovní pozice a platové podmínky,“ uvedla starostka města Jana Ponocná.

Práce je ve městě především pro dělnické profese. Naopak pracovní příležitosti chybí zejména pro ty, kteří mají humanitní vzdělání.

Život zde obyvatelům komplikuje horské klima a delší dojezdové vzdálenosti, a tak někteří mladí lidé odcházejí do větších měst.

S nedostatkem pracovních příležitostí se potýkají i v Moravské Třebové.

„Jsme městem s nejvyšší nezaměstnaností v Pardubickém kraji, která dosahuje přibližně 11 procent. Dále je zde i skutečnost, že mladí po studiích na vysokých školách ve velkých městech ve velké míře zůstávají tam, kde si zajišťují jak práci a uplatnění svého vzdělání, tak i určitě vyšší příjem než doma,“ uvedl starosta Moravské Třebové Miloš Izák.

Jen v posledním roce v Moravské Třebové ubylo 62 lidí, většina z nich se z města odstěhovala.

Holice si pomohly i díky obchvatu města

V Pardubickém kraji je ale také několik měst, kde lidí stále přibývá. Jsou to například Holice. Podle starosty Ladislava Effenberka je to kombinací hned několika různých aspektů.

Vývoj počtu obyvatel v Pardubickém kraji

Počet obyvatel kraji se v posledním roce snížil, a to o 455 lidí. Obyvatel má ubývat i v budoucnu. Skončil baby boom z posledních let a navíc se do regionu přestaly stěhovat větší počty cizinců, kteří dříve přijížděli za zaměstnáním. Lidé v kraji ovšem migrují. Nejvíce obyvatel tak přibylo v krajském městě, kde se počet meziročně zvýšil o 261. Přibývalo lidí také ve Svitavách (nárůst o 72) či v Holicích (o 33 obyvatel). Naopak největší úbytek lidí zaznamenalo Jablonné nad Orlicí (o 70), Moravská Třebová (o 62) a Litomyšl (o 60). Zdroj: ČSÚ

„Holice jsou malé město s přibližně 6 500 obyvateli a se správním obvodem přibližně 17 tisíc obyvatel, kde pro svůj život vyřídíte více jak 90 procent potřebných záležitostí z oblasti školství, sociálních služeb, zdravotnictví, sportovního a kulturního vyžití. Holice díky obchvatu netrpí dálkovou nákladní dopravou a střed města tak slouží hlavně občanům z celého okolí,“ řekl Effenberk.

Ve městě navíc působí několik prosperujících firem, které nabízejí zaměstnání široké vrstvě obyvatel včetně absolventů. Ani s bydlením zde není problém.

Na mapě kraje se nachází také některá města, do kterých se lidé ve větším množství sice nestěhují, ale zato lákají mladé rodiny. Na rozdíl od ostatních obcí se tam totiž stále rodí více dětí, než kolik lidí umírá.

Takovým městem je například Chrudim.

„Za posledních 10 let se v průmyslových zónách usídlily nové firmy s nabídkou nových pracovních míst. Chrudim navíc leží v dobré dostupné vzdálenosti větších měst, jako jsou Pardubice či Hradec Králové, kde je stále dobrá nabídka pracovních příležitostí. Mezi významné zaměstnavatele tu patří i Armáda České republiky a řada příslušníků zdejšího útvaru v Chrudimi založilo rodiny a zůstávají v místě,“ uvedl starosta Chrudimi Petr Řezníček.

Rovněž v Letohradě zaznamenali takzvaný přirozený přírůstek obyvatel. „Je tu bohatý spolkový život a tím i pestrá nabídka, pracuje zde na pět desítek různorodých spolků. Dále také možnost zaměstnání. Jako město se snažíme zvelebovat každoročně infrastrukturu, ve všech částech jsme zřídili oddechové koutky pro rodiče s dětmi, které chceme i postupně rozšiřovat. Letos bychom se měli pustit do postupné rekonstrukce areálu koupaliště,“ uvedl starosta Letohradu Petr Fiala.