Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nové obyvatele láká do měst nabídka práce v armádě či postavený obchvat

  8:21aktualizováno  8:21
Češi se nestěhují rádi. Když se ale pro to rozhodnou, chtějí bydlení za rozumnou cenu v místě, kde je dostatek práce v různých oborech, nechybí kvalitní zdravotní péče a kde jsou školy a také školky.

Jedním z měst, kde loni zaznamenali přírůstek obyvatel, je Chrudim. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Statistikové spočítali, že zatímco v některých městech lidí přibývá, jinde noví obyvatelé nepřicházejí, rodí se málo dětí a starší populace mizí.

Jedním z měst, kde počet lidí klesá, je překvapivě Litomyšl. Meziročně zde loni ubylo 60 lidí, z toho se drtivá většina odstěhovala. 

 „V minulosti jsme již tyto výkyvy zaznamenali. Je ale pravda, že se říká, že je Litomyšl obecně drahá. Například v ceně pozemků nemůžeme konkurovat okolním malým obcím,“ řekl starosta Radomil Kašpar.

V Králíkách chybí práce, život komplikuje i odlehlost regionu

Počet obyvatel se zmenšil i jiným městům. Například v Králíkách lidí ubývá už delší dobu.

„Jsme strukturálně postižený region, což znamená, že i když statisticky není nezaměstnanost nad průměrem Pardubického kraje, odcházejí především lidé s vyšší kvalifikací, protože zde nenajdou odpovídající pracovní pozice a platové podmínky,“ uvedla starostka města Jana Ponocná.

Práce je ve městě především pro dělnické profese. Naopak pracovní příležitosti chybí zejména pro ty, kteří mají humanitní vzdělání.

Život zde obyvatelům komplikuje horské klima a delší dojezdové vzdálenosti, a tak někteří mladí lidé odcházejí do větších měst.

S nedostatkem pracovních příležitostí se potýkají i v Moravské Třebové.

„Jsme městem s nejvyšší nezaměstnaností v Pardubickém kraji, která dosahuje přibližně 11 procent. Dále je zde i skutečnost, že mladí po studiích na vysokých školách ve velkých městech ve velké míře zůstávají tam, kde si zajišťují jak práci a uplatnění svého vzdělání, tak i určitě vyšší příjem než doma,“ uvedl starosta Moravské Třebové Miloš Izák.

Jen v posledním roce v Moravské Třebové ubylo 62 lidí, většina z nich se z města odstěhovala.

Holice si pomohly i díky obchvatu města

V Pardubickém kraji je ale také několik měst, kde lidí stále přibývá. Jsou to například Holice. Podle starosty Ladislava Effenberka je to kombinací hned několika různých aspektů.

Vývoj počtu obyvatel v Pardubickém kraji

Počet obyvatel kraji se v posledním roce snížil, a to o 455 lidí. Obyvatel má ubývat i v budoucnu. Skončil baby boom z posledních let a navíc se do regionu přestaly stěhovat větší počty cizinců, kteří dříve přijížděli za zaměstnáním. Lidé v kraji ovšem migrují. Nejvíce obyvatel tak přibylo v krajském městě, kde se počet meziročně zvýšil o 261. Přibývalo lidí také ve Svitavách (nárůst o 72) či v Holicích (o 33 obyvatel). Naopak největší úbytek lidí zaznamenalo Jablonné nad Orlicí (o 70), Moravská Třebová (o 62) a Litomyšl (o 60). Zdroj: ČSÚ

„Holice jsou malé město s přibližně 6 500 obyvateli a se správním obvodem přibližně 17 tisíc obyvatel, kde pro svůj život vyřídíte více jak 90 procent potřebných záležitostí z oblasti školství, sociálních služeb, zdravotnictví, sportovního a kulturního vyžití. Holice díky obchvatu netrpí dálkovou nákladní dopravou a střed města tak slouží hlavně občanům z celého okolí,“ řekl Effenberk.

Ve městě navíc působí několik prosperujících firem, které nabízejí zaměstnání široké vrstvě obyvatel včetně absolventů. Ani s bydlením zde není problém.

Na mapě kraje se nachází také některá města, do kterých se lidé ve větším množství sice nestěhují, ale zato lákají mladé rodiny. Na rozdíl od ostatních obcí se tam totiž stále rodí více dětí, než kolik lidí umírá.

Takovým městem je například Chrudim.

„Za posledních 10 let se v průmyslových zónách usídlily nové firmy s nabídkou nových pracovních míst. Chrudim navíc leží v dobré dostupné vzdálenosti větších měst, jako jsou Pardubice či Hradec Králové, kde je stále dobrá nabídka pracovních příležitostí. Mezi významné zaměstnavatele tu patří i Armáda České republiky a řada příslušníků zdejšího útvaru v Chrudimi založilo rodiny a zůstávají v místě,“ uvedl starosta Chrudimi Petr Řezníček.

Rovněž v Letohradě zaznamenali takzvaný přirozený přírůstek obyvatel. „Je tu bohatý spolkový život a tím i pestrá nabídka, pracuje zde na pět desítek různorodých spolků. Dále také možnost zaměstnání. Jako město se snažíme zvelebovat každoročně infrastrukturu, ve všech částech jsme zřídili oddechové koutky pro rodiče s dětmi, které chceme i postupně rozšiřovat. Letos bychom se měli pustit do postupné rekonstrukce areálu koupaliště,“ uvedl starosta Letohradu Petr Fiala.
Nejčtenější

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Podvodnice známé sbírkou na fiktivní dítě dostaly místo podmínek vězení

Vězení, ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích zpřísnil tresty Vladimíře Konečné a Evě Valentové, které byly obviněné z podvodu a úvěrového...

Ústí žije. Smazalo obří ztrátu a v prodloužení dokonalo obrat

Michal Šotnar (vpravo) z Ústí trefuje jednu ze svých trojek proti Pardubicím....

Basketbalové Ústí nad Labem je v euforii. V šestém čtvrtfinále NBL porazilo Pardubice 88:87 po prodloužení a vynutilo...

Další z rubriky

Za utýrání seniora, který mu poskytl azyl, dostal recidivista 11 let

Martin Krpálek přichází před soud

Dvaačtyřicetiletý Martin Krpálek dostal jedenáct let vězení za utýrání muže, který mu poskytl azyl po návratu z...

Neví, co uvidí a kolik zaplatí. V Proseči lákají diváky do Kina naslepo

S láskou Vincent - nevšední film, který zaujal i v rámci prosečského Kina...

Pro milovníky filmů je to jistá forma adrenalinu. Pohodlně se usadit na nepohodlném sedadle a čekat, co nabídne filmové...

Těžba manganu u Chvaletic je opět téma. Vesnice chtějí záruky klidu

Elektrárna Chvaletice

Když se v šedesátých letech těžil u Chvaletic na Pardubicku mangan, lidé si stěžovali na prach. Nyní se k těžbě této...

Najdete na iDNES.cz