Bezpečnostní situaci za uplynulý rok nejvíce vylepšili v Žamberku. Tvrdí to

Bezpečnostní situaci za uplynulý rok nejvíce vylepšili v Žamberku. Tvrdí to výsledky soutěže Město pro byznys. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Nejvíc se zlepšila bezpečnost v Žamberku, ukázal průzkum mezi městy

  • 0
Z patnácti hodnocených měst Pardubického kraje se nejvíce zlepšila bezpečnost v Žamberku. Ukázal to výzkum Město pro byznys. A ocenění je zřejmě zasloužené. Od úterý dohlíží na dění na Masarykově náměstí v ostrém provozu první kamera monitorovacího systému. A ten se má postupně rozšiřovat.

Ke zlepšení bezpečnosti podle starosty Jiřího Dytrta přispělo i několik vyhlášek, které v exponovaných místech nepovolují provozování výherních automatů.

Město pro byznys

Vítězové kategorií v kraji:

Česká Třebová

nejvyšší spokojenost s cenovou úrovní

Hlinsko

největší nárůst podnikavých obyvatel

Holice

nejméně znečištěné ovzduší

Králíky

nejvyšší investice z městského rozpočtu

Lanškroun

největší pokles nezaměstnanosti

Pardubice

dobré hospodaření města

Polička

nejvyšší spokojenost podnikatelů s prací radnice

Ústí nad Orlicí

otevřenost úřadu

Vysoké Mýto

rozvoj bytové výstavby

Žamberk

zlepšení bezpečnosti ve městě

"Svou roli sehrála také norma upravující konzumaci alkoholu na veřejnosti. Tím se výrazně omezuje prostředí, kde nejčastěji vznikají delikty," uvedl starosta. Chválí také velmi dobrou spolupráci městské a státní policie.

"Zprávu o větší bezpečnosti přijímají kladně jak běžní obyvatelé, tak podnikatelé. Vždyť se jedná o jejich majetky," dodal Dytrt.

Úplně všichni ale spokojeni nejsou. "Občas je tu takovej cirkus, že se člověk večer bojí vystrčit hlavu. Hlavně když jsou v hospodě Na Kopečku nějaké akce. Ale to naštěstí není zase tak často," řekla obyvatelka ulice Pod Sanatoriem, která si nepřála být jmenována.

Podnikatelé jsou se situací ve městě většinou spokojeni. "Určitě je dobře, že strážníci začali provozovat kamerový systém," uvedl podnikatel Jan Kohout, podle něhož by bylo dobré, aby se systém dále rozšiřoval.

Město chce další kamery

Monitorovací systém a první kameru na Masarykově náměstí radnice spustila do zkušebního provozu poslední listopadový den.

"První etapa, jedna kamera a kompletní zázemí na služebně městské policie, což je dálkové ovládání, záznamové zařízení a monitor, stálo čtvrt milionu korun," řekl starosta.

Ve druhé etapě přidají příští rok další dvě až tři kamery, jejich napojení do systému přijde na dvě stě tisíc korun. Další dvě až tři kamery systém doplní také v roce 2013. Rozšíření zaplatí radnice ze svého rozpočtu. "Čerstvě získaný parametr bezpečného města nám neumožňuje žádat o dotaci," upřesnil Dytrt.

Na provozu systému by se mohli finančně podílet i samotní podnikatelé, jako v nedalekém Letohradě. "Vzhledem k tomu, že již první kamera sleduje dění kolem několika obchodů a bankovních domů, budeme o možnosti příspěvku na její provoz jednat," dodal starosta.