Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejstarší budova pardubické univerzity se změní na vědecké centrum

  13:36aktualizováno  13:36
Nejstarší budovu pardubické univerzity čeká celková rekonstrukce. V památkově chráněné stavbě vznikne za peníze z Evropské unie 15 specializovaných laboratoří a 16 učeben. Špičkově vybavené zázemí pro výuku, výzkum a vývoj bude stát 300 milionů korun a hotové by mělo být do konce roku 2013.

Univerzita Pardubice (ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

"Právě zahajujeme rekonstrukci své nejstarší, historicky cenné a památkově chráněné budovy na náměstí Čs. legií v centru města. Včera podepsal rektor univerzity smlouvu se stavební společností, která provede rekonstrukci objektu," řekla mluvčí univerzity Valerie Wágnerová.

Chemie a umění v Pardubicích

I když to nevypadá jako možné spojení, přesto v Pardubicích našly společnou řeč chemie, věda a umění. V letech 1968-69 se konaly dva ročníky ojedinělého sochařského sympozia Artchemo, jež zdejší galerie pořádala ve spolupráci s tehdejším n.p. VCHZ Synthesia.

Toho se zúčastnila řada pozdějí uznávaných umělců v čele s nedávno zesnulým pardubickým rodákem Františkem Kynclem.

V posledních letech pak s univerzitou navázala spolupráci skupina zdejších výtvarníků pod názvem Uskupení Tesla. Ta má za sebou několik výstav a také třeba jarní festival UTESLA přímo na půdě univerzity.

Budova na náměstí Čs. legií byla dlouhá léta symbolem pardubické univerzity, i když své první sídlo měla v prostorách pekařské a cukrářské průmyslovky. Na náměstí Čs. legií se ale studenti přestěhovali už rok po vzniku vysoké školy. Vyrostlo tam několik generací špičkových chemiků a budova byla centrem školy ještě na začátku nového tisíciletí.

Rozrůstající se univerzita ale nutně potřebovala větší prostory. Proto vyrostl nový kampus a s ním i nový areál Fakulty chemickotechnologické, který získal hlavní cenu Grand prix Obce architektů za rok 2009. Stará budova mezitím osiřela, ale neznamená to, že by jí hrozil zánik.

Budova poslouží hlavně doktorandům

Nejstarší budova univerzity projde rozsáhlou rekonstrukcí díky penězům, které Univerzita Pardubice získala počátkem roku z fondů Evropské unie.

"Vznikne zde moderní, špičkově technicky, informačně i technologicky vybavené zázemí pro výuku, výzkum a vývoj, které bude sloužit především pro studenty doktorských studijních programů, a to napříč všemi fakultami," uvedl rektor Miroslav Ludwig.

V budově bude 15 specializovaných laboratoří pro 140 studentů a 16 učeben s celkovou kapacitou 210 studentů. Vědecko-výzkumné zázemí v celkové hodnotě téměř 300 milionů korun by mělo na Univerzitě Pardubice vzniknout do konce roku 2013.

Vznik pardubické Vysoké školy chemické schválila československá vláda 27. června 1950. Výuka byla zahájena 15. října 1950. V roce 1953 se název školy změnil na Vysokou školu chemickotechnologickou. Univerzitou se pardubická vysoká škola stala 17. ledna 1991.

Autor:


Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Ze skladu na Svitavsku odvezli poslední část munice pocházející z Vrbětic

Z armádního muničního skladu v Květné odvezly čtyři kamiony poslední munici....

Z armádního muničního skladu v Květné na Svitavsku odvezly čtyři kamiony poslední část munice, která tam byla...

Vodu v rybníku Rosnička čeká zlepšení. Svitavy provádějí studii

Rybáři na loďce odlovují uhynulé ryby.

Svitavy budou mít na konci prázdnin hotovou studii zlepšení kvality vody v rybníku Rosnička. Kvůli sinicím tam...

Projektant zřícené střechy chybu přiznal, pak otočil, tvrdí u soudu svědek

Obžalovaný projektant Pavel Škorpil (vlevo) se svým advokátem před budovou...

Okresní soud v Ústí nad Orlicí začal ve čtvrtek znovu projednávat loňský pád střechy sportovní haly v České Třebové. A...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz