Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejsme Pompeje, chceme cyklostezku. Mikulovičtí se brání proti vykopávkám

  13:38aktualizováno  13:38
Archeologové chtějí naleziště u Mikulovic mezi Pardubicemi a Chrudimí vyhlásit kulturní památkou. Místním se to nelíbí, omezilo by to výstavbu nových domů a cyklostezky.

Archeologické nálezy ztěžují život lidem v Mikulovicích. Ilustrační foto. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

V Mikulovicích u Pardubic nyní cokoli spojené s vykopávkami vzbuzuje velké emoce. Akademie věd České republiky chce totiž oblast místních archeologických nalezišť prohlásit za kulturní památku a obec je proti.

Podobný pokus učinili archeologové už za minulého ministra kultury, ale nevyšlo to. Nyní to zkoušejí podruhé a kříží tím plány lidem v Mikulovicích.

Když tento týden dorazil starostce Evě Klosové na obecní úřad dopis o zahájení řízení k vyhlášení památky, nevěřila svým očím. Prohlášení některých polí a luk mezi severním okrajem kolonie "V Loučkách" a jižním okrajem Dražkovic za kulturní památku by ohrozilo jak budování plánované cyklostezky, tak další výstavbu v obci.

"Pro nás to znamená další odklad cyklostezky v době, kdy na ni chceme získat peníze z evropských fondů. Přitom ji moc potřebujeme a vozovka na silničním nadjezdu už je jí přizpůsobená. A také na ni čeká spousta lidí, kteří nemohou kvůli zákazu chodit po silnici a potřebují se dostat například na poštu do Dražkovic nebo dál do Pardubic," líčí Klosová.

Starostka se také obává, že by mohl padnout chystaný nový územní plán, v němž chce obec zohlednit požadavky soukromníků, aby byly pozemky směrem na Dražkovice označeny jako stavební parcely.

"Jak si může státní úředník dovolit otevřít záležitost, kterou už jednou ministr kultury zatrhl? Budu se soudit. Kdyby se tam alespoň nalezlo něco hodnotného, nějaké zasypané Pompeje, ale sto let se tam vyhrabávají jen střepy, kterých mají archeologové už padesát krabic, a jestli jich chtějí mít třeba sto, vyjde to nastejno," zlobí se jeden z majitelů pozemků Vladimír Haller.

Veškeré poznatky z Mikulovic jsou podle něj již zveřejněny, jsou jich plné knížky, nelíbí se mu proto, že stát do výzkumů stále investuje a navíc s přinuceným přispěním lidí, kteří hodlají v těchto místech stavět.

Cyklostezka by nesměla zasáhnout hlouběji, než 30 cm

Archeologové však o významu území nepochybují. "Dosud provedené záchranné výzkumy ukázaly, že se jedná o lokalitu celostátního až středoevropského významu," řekl zástupce ředitele Archeologického ústavu Akademie věd ČR Jan Mařík.

Zvlášť oceňuje nejbohatší pohřebiště z období kultury únětické a jediný nález zlatého hrobového přídavku ve východních Čechách. Z haltštatského období pak kostěné obložení luku či sedla skytského původu.

Bohatost lokality podle něj doplňují nedávné nálezy z doby římské. Fragmenty importované keramiky typu terra sigillata a vzácně se vyskytující typy spon.

"Prohlášení za památku však neznamená, že se na tom místě nesmí vůbec nic dělat. Možné jsou všechny aktivity, které nezasáhnou hlouběji než 30 centimetrů, například hřiště, park, parkoviště, sportovní areál a podobně. Cyklostezka by patrně byla přípustná, avšak za splnění podmínky, že zásahy do země nepřesáhnou zmíněných 30 centimetrů," dodal Jan Mařík.

Mikulovice by rozhodně nebyly jedinou archeologickou kulturní památkou v oblasti. Jen na území okresu Pardubice je vyhlášeno 10 jiných kulturních památek s archeologickými stopami.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Auto vyletělo ze silnice a řidič z něj vypadl, má těžké zranění hlavy

Vrtulník pražské záchranky zasahuje u vážné nehody v Ronově nad Doubravou.

Těžká dopravní nehoda se stala dopoledne mezi Třemošnicí a Ronovem nad Doubravou. Řidič osobního auta značky Renault...

Další z rubriky

Auto vyletělo ze silnice a řidič z něj vypadl, má těžké zranění hlavy

Vrtulník pražské záchranky zasahuje u vážné nehody v Ronově nad Doubravou.

Těžká dopravní nehoda se stala dopoledne mezi Třemošnicí a Ronovem nad Doubravou. Řidič osobního auta značky Renault...

Králíky mají nové muzeum. Historie celnictví zaujme pašovaným kontrabandem

Východočeský památník celnictví v Králíkách. Místopředseda Východočeského klubu...

Králíky mají novou expozici Východočeského památníku celnictví. V budově bývalého gymnázia ji na profesionální úrovni...

Manažeři v kauze kladrubského hřebčína stanou po pěti letech u soudu

Zástupci dánského království vybírali starokladrubského bělouše pro dánský dvůr,

Půl roku se soudce probíral spisem v kauze kladrubského hřebčína. Sedmnáct obviněných manažerů stavebních firem se mělo...

Najdete na iDNES.cz