Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejsme Pompeje, chceme cyklostezku. Mikulovičtí se brání proti vykopávkám

  13:38aktualizováno  13:38
Archeologové chtějí naleziště u Mikulovic mezi Pardubicemi a Chrudimí vyhlásit kulturní památkou. Místním se to nelíbí, omezilo by to výstavbu nových domů a cyklostezky.

Archeologické nálezy ztěžují život lidem v Mikulovicích. Ilustrační foto. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

V Mikulovicích u Pardubic nyní cokoli spojené s vykopávkami vzbuzuje velké emoce. Akademie věd České republiky chce totiž oblast místních archeologických nalezišť prohlásit za kulturní památku a obec je proti.

Podobný pokus učinili archeologové už za minulého ministra kultury, ale nevyšlo to. Nyní to zkoušejí podruhé a kříží tím plány lidem v Mikulovicích.

Když tento týden dorazil starostce Evě Klosové na obecní úřad dopis o zahájení řízení k vyhlášení památky, nevěřila svým očím. Prohlášení některých polí a luk mezi severním okrajem kolonie "V Loučkách" a jižním okrajem Dražkovic za kulturní památku by ohrozilo jak budování plánované cyklostezky, tak další výstavbu v obci.

"Pro nás to znamená další odklad cyklostezky v době, kdy na ni chceme získat peníze z evropských fondů. Přitom ji moc potřebujeme a vozovka na silničním nadjezdu už je jí přizpůsobená. A také na ni čeká spousta lidí, kteří nemohou kvůli zákazu chodit po silnici a potřebují se dostat například na poštu do Dražkovic nebo dál do Pardubic," líčí Klosová.

Starostka se také obává, že by mohl padnout chystaný nový územní plán, v němž chce obec zohlednit požadavky soukromníků, aby byly pozemky směrem na Dražkovice označeny jako stavební parcely.

"Jak si může státní úředník dovolit otevřít záležitost, kterou už jednou ministr kultury zatrhl? Budu se soudit. Kdyby se tam alespoň nalezlo něco hodnotného, nějaké zasypané Pompeje, ale sto let se tam vyhrabávají jen střepy, kterých mají archeologové už padesát krabic, a jestli jich chtějí mít třeba sto, vyjde to nastejno," zlobí se jeden z majitelů pozemků Vladimír Haller.

Veškeré poznatky z Mikulovic jsou podle něj již zveřejněny, jsou jich plné knížky, nelíbí se mu proto, že stát do výzkumů stále investuje a navíc s přinuceným přispěním lidí, kteří hodlají v těchto místech stavět.

Cyklostezka by nesměla zasáhnout hlouběji, než 30 cm

Archeologové však o významu území nepochybují. "Dosud provedené záchranné výzkumy ukázaly, že se jedná o lokalitu celostátního až středoevropského významu," řekl zástupce ředitele Archeologického ústavu Akademie věd ČR Jan Mařík.

Zvlášť oceňuje nejbohatší pohřebiště z období kultury únětické a jediný nález zlatého hrobového přídavku ve východních Čechách. Z haltštatského období pak kostěné obložení luku či sedla skytského původu.

Bohatost lokality podle něj doplňují nedávné nálezy z doby římské. Fragmenty importované keramiky typu terra sigillata a vzácně se vyskytující typy spon.

"Prohlášení za památku však neznamená, že se na tom místě nesmí vůbec nic dělat. Možné jsou všechny aktivity, které nezasáhnou hlouběji než 30 centimetrů, například hřiště, park, parkoviště, sportovní areál a podobně. Cyklostezka by patrně byla přípustná, avšak za splnění podmínky, že zásahy do země nepřesáhnou zmíněných 30 centimetrů," dodal Jan Mařík.

Mikulovice by rozhodně nebyly jedinou archeologickou kulturní památkou v oblasti. Jen na území okresu Pardubice je vyhlášeno 10 jiných kulturních památek s archeologickými stopami.
Nejčtenější

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Podvodnice známé sbírkou na fiktivní dítě dostaly místo podmínek vězení

Vězení, ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích zpřísnil tresty Vladimíře Konečné a Evě Valentové, které byly obviněné z podvodu a úvěrového...

Ústí žije. Smazalo obří ztrátu a v prodloužení dokonalo obrat

Michal Šotnar (vpravo) z Ústí trefuje jednu ze svých trojek proti Pardubicím....

Basketbalové Ústí nad Labem je v euforii. V šestém čtvrtfinále NBL porazilo Pardubice 88:87 po prodloužení a vynutilo...

Další z rubriky

Chrudim chce příští rok opravit prostor před vlakovým nádražím

Vizualizace přednádražního prostoru v Chrudimi.

Po obnově zanedbané čtvrti v Revoluční ulici chce Chrudim v příštím roce zkulturnit prostranství před vlakovým...

Trasa obchvatu Ústí nad Orlicí brání rozvoji města, tvrdí odpůrci

Místo, kde by měl obchvat protínat silnici z Ústí na Letohrad.

Obchvat Ústí nad Orlicí bude postaven kdovíkdy, ale už nyní budí emoce. Odpůrci přeložky silnice první třídy číslo...

Podvodnice známé sbírkou na fiktivní dítě dostaly místo podmínek vězení

Vězení, ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích zpřísnil tresty Vladimíře Konečné a Evě Valentové, které byly obviněné z podvodu a úvěrového...

Najdete na iDNES.cz