Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé vytřídí 73 kilogramů odpadů, nejvíce z krajů v celé zemi

  12:30aktualizováno  12:30
Nejpilnější při třídění odpadů jsou lidé v Pardubickém kraji. V loňském roce tu připadalo na hlavu 73 kilogramů separovaného papíru, plastů, skla, kovu a nápojových kartonů.

Recyklace elektroodpadu.Ilustrační foto. | foto: koláž: Michal Klíma, MAFRAMAFRA

Česko patří v recyklaci obalových odpadů mezi evropskou špičku. Odpad třídí přibližně dvě třetiny Čechů. Jedním z důvodů může být i větší hustota speciálních kontejnerů a osvěta. V Pardubickém kraji jsou lidé ještě o krok dál než jinde.

"Pokud se do tříděného odpadu započítá i odpad kovový, vytřídil každý obyvatel kraje za jeden rok 73 kilogramů odpadu. To je v průměru o 24 kilogramů víc, než je republikový průměr," uvedl Tomáš Pešek, manažer společnosti Eko-Kom.

Bez kovu se vloni v Pardubickém kraji vytřídilo 43,6 kilogramu odpadů na hlavu. "A to je nejvyšší číslo v zemi," řekl Pešek.

Získali Perníkovou popelnici

Jako příklad uvádí Neratov u Přelouče. V obci s padesáti domy a sto padesáti obyvateli vloni vytřídili a odevzdali 118 kilogramů papíru, plastů, skla a elektrospotřebičů na hlavu.

Za příkladný přístup k separaci tu získali na jaře Perníkovou popelnici, první cenu v soutěži pořádané krajem a společností Eko-kom.

"V téhle soutěži jsme zvítězili již v roce 2009. Z výhry jsme pořídili i kontejnery na bioodpad, kterého máme opravdu hodně. Je tu také šedesát rekreačních objektů a sami sečeme asi pět hektarů pozemků," uvedl starosta vítězného Neratova Jaroslav Pulkrábek.

Finanční odměnu spojenou s letošní výhrou v Neratově podle starosty opět věnují na další propagaci třídění odpadů, osvětu i na samotné třídění.

Při třídění se vloni vyznamenali i v samotném krajském městě. V soutěži o Perníkovou popelnici poskočili oproti předcházejícímu roku ze 417. místa na 24. pozici. Pardubáci totiž vytřídili 56 kilogramů papíru, plastů, skla a nápojových kartonů na hlavu, což je více než 5000 tun separovaných odpadů za rok.

Osvěta však pomáhá nejen v Neratově, ale i po celém kraji. Jak s odpady nakládat, mimo jiné radí i Regionální rozvojová agentura Pardubického kraje, kde se věnují ekologii dlouhodobě. Od letošního jara navíc radí městům, obcím i dalším subjektům, jak s odpady nakládat. Spolupráci s agenturou si pochvalují například v Chocni.

"Našim obyvatelům nabízíme nejen to, aby se zdarma zbavili odpadu, ale pokoušíme se mezi nimi současně šířit osvětu. Snažíme lidem vysvětlit, že i ostatní odpad, který skončí ve sběrných dvorech, se může dál využít," říká tamější místostarosta Ladislav Valtr, podle něhož rozvojová agentura městu v rámci ekologického vzdělávání dodává propagační materiály, poskytuje informace a na celou kampaň metodicky dohlíží.

Lidé nevědí, jaký je další osud lina

"I přesto, že tu máme sběrný dvůr dost dlouho, teprve teď si lidé začínají víc zvykat, že je třeba přivézt tam i věci, které se v kontejnerech třídit nedají," dodává Valtr, který pomoc agentury doporučuje i dalším městům a obcím.

"Mně osobně je velmi sympatické společné heslo, které všechny akce provází: Reduce, Reuse, Recycle, což je volně přeloženo snižování odpadů, další využití a recyklace. Když se lidé dozvědí, jak se zpracuje i odpad ze sběrných dvorů, daleko lépe na třídění slyší," říká Valtr.

Velmi užitečné je podle něj, když se lidé dovědí, jaký je další osud starého nábytku, lina nebo stavební sutě, která se jednou za čas rozdrtí a prodá na podklady silnic nebo výplně nových staveb.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Další z rubriky

Letní kino vzdá hold hokejovým legendám, následuje setkání s tvůrci

Hokejový brankář Jiří Holeček

Vzpomínky na letošní prázdniny už sice čtrnáct dní pozvolna blednou, ale rozhodně to neplatí pro Pardubické letní kino....

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Dabovat Funese po Filipovském bylo kamikaze, říká oceněný Krampol

Jiří Krampol převzal v Přelouči cenu za dlouhodobé herecké mistrovství společně...

Herec Jiří Krampol obdržel při udílení dabingových Cen Františka Filipovského v Přelouči společně s kolegyní Jaroslavou...

Najdete na iDNES.cz