Kamion znovu boural u stejného domu, obce tlačí na zákaz těžké dopravy

  15:08aktualizováno  15:08
Silnici I/36 na Pardubicku dopoledne zablokoval kamion, jehož řidič nezvládl sjezd z kopce v Rohovládově Bělé. Souprava zbořila plot u domu, který poničil před lety jiný náklaďák. Obce na trase k dálnici D11 usilují o zákaz vjezdu pro těžkou tranzitní dopravu, která by musela jezdit delší trasou.

Nehoda se stala krátce před desátou hodinou. Kamion jel směrem od dálnice D11 na Pardubice, což ve Bělé znamená sjet na okolní poměry prudký kopec se zatáčkami, který byl navíc po dešti mokrý.

„Zřejmě nepřizpůsobil rychlost a dostal smyk,“ konstatoval na adresu řidiče policista vyšetřující nehodu s pohledem na soupravu zalomenou „do jedničky“.

Šofér vyvázl bez zranění. Místo nehody bylo možné objet po místních komunikacích, dopravu usměrňovala policie.

Škoda zřejmě půjde do stovek tisíc korun, protože kromě tahače a návěsu je poškozený také obecní chodník a plot u rodinného domu. Do kanalizace navíc vyteklo několik desítek litrů nafty. Její zachycení museli hasiči se starostou řešit i v čističce odpadních vod.

Chybělo přitom pár metrů a mohlo být hůř.

„Máme to tu podruhé za deset let. Tehdy 18. března přimrzlo a měli jsme náklaďák v domě,“ konstatovala majitelka nemovitosti v nebezpečném kopci.

Posteskla si, že nehody - i osobních aut - se tam stávají „každou chvíli“, ale roky se nic neděje. Při zmíněné minulé nehodě měl její dům poničený štít, ve kterém bývala okna do silnice. Teď jsou zazděná a přímo domem vyrostl plot z betonových tvárnic. Neovladatelný kamion ale tentokrát trefil drátěný plot vpravo od branky.

Starostové žádají druhou třídu a zákaz vjezdu

Vedení obce spolu s dalšími radnicemi na trase od dálnice do Pardubic usiluje o to, aby tudy kamiony vůbec nejezdily. Naráží ovšem na fakt, že tranzitní dopravě nelze zakázat jízdu po silnici první třídy.

Fotogalerie

Kategorie se tedy bude muset změnit na druhou třídu, což znamená převést vlastnictví i správu komunikace ze státního Ředitelství silnic a dálnic na kraj.

„Krajské zastupitelstvo minulý týden schválilo budoucí darovací smlouvu k převodu silnice. Otázkou jsou jeho podmínky, ty obec zatím nemá k dispozici. Po těch letech snahy je to ale první konkrétní krok,“ řekl starosta Rohovládovy Bělé Václav Fišer.

Kraji totiž vzniknou náklady s údržbou další silnice, navíc je potřeba vypořádat majetkové poměry s pozemky pod vozovkou, což podle starosty může trvat ještě řadu měsíců i let.

O odvedení tranzitních kamionů směřujících do Pardubic na dálniční komunikace usilují s dalšími obcemi také Lázně Bohdaneč, kde těžká doprava jezdí přímo kolem léčebného areálu a přes náměstí s kruhovým objezdem (čtěte také Oprava hlavního tahu ukáže, zda kamiony z D11 musí jezdit přes vesnice).

Představou radnic je, že kamiony od Prahy do Pardubic pojedou po D11 a následně D35 na kruhovou dálniční křižovatku u Opatovic nad Labem a teprve odtud do „města perníku“ po takzvané Hradubické silnici I/37, která má čtyři pruhy.

Nehoda se stala v Rohovládově Bělé, která s dalšími obcemi usiluje o to, aby kamiony jezdily od D11 do Pardubic po silnicích dálničního typu kolem Opatovic nad Labem (zelené body).

Nehoda se stala v Rohovládově Bělé, která s dalšími obcemi usiluje o to, aby kamiony jezdily od D11 do Pardubic po silnicích dálničního typu kolem Opatovic nad Labem (zelené body).

Mapy poskytuje Freytag&Berndt, aplikaci PhoneMaps stáhnete zdarma pro iOS i Android.

Nejčtenější

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni, zabavila i auta

Královehradecká zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni

Orlickoústečtí kriminalisté zaměření na drogovou trestnou činnost ve spolupráci s královéhradeckou zásahovkou udeřili v...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

Srážka vlaku s člověkem omezila provoz na koridoru u Pardubic

Ilustrační snímek

Neštěstí v kolejišti zkomplikovalo v páteční odpolední špičce cestu vlaky z Prahy na Moravu po koridoru. Mezi Přeloučí...

Další z rubriky

Kraj dal důvěru šéfům nemocnic, ve funkci mají zůstat šest let

Nemocnice v Pardubicích.

Generální ředitel společnosti Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald i jeho náměstek Vladimír Ninger byli v říjnu...

Muž vysypal žhavý popel do dřevěné bedny na půdě, shořel mu podkrovní byt

Hasiči likvidují požár v Jeníkovicích u Přelouče.

Pět jednotek hasičů zasahovalo při čtvrtečním požáru domu v Jeníkovicích u Přelouče. Podle vyšetřovatele za něj může...

Srážka vlaku s člověkem omezila provoz na koridoru u Pardubic

Ilustrační snímek

Neštěstí v kolejišti zkomplikovalo v páteční odpolední špičce cestu vlaky z Prahy na Moravu po koridoru. Mezi Přeloučí...

Najdete na iDNES.cz