Torzo sportovní haly v pardubických Tyršových sadech

Torzo sportovní haly v pardubických Tyršových sadech | foto: Michal Klíma, MAFRA

Torzo sportovní haly zmizí. K zemi půjde 24 let po odchodu stavbařů

  • 3
Pardubická radnice vybrala firmu, která za necelé dva miliony shodí kostru nikdy nedostavěné sportovní haly u Tyršových sadů. Demolice začne v listopadu a po jejím konci z torza nezbude nic.

V listopadu to bude přesně 24 let, co sametová revoluce ukončila práce na stavbě haly pro míčové sporty na okraji Tyršových sadů v Pardubicích.

Pro zamýšlený sportovní stánek se stalo osudným hlavně to, že podle plánů měl fungovat i pro sjezdy Socialistického svazu mládeže.

"Přitom to byla jen finta. Sjezdy se dostaly do technické zprávy, protože ústřední výbor svazu mládeže měl dát na stavbu třináct milionů korun," řekl před časem předseda krajského sdružení Českého svazu tělesné výchovy Zdeněk Čihák.

Nyní už je jisté, že v hale nikdy nezaduní míč o palubovku ani v ní nezazní hesla svazáků a pionýrů o věčném míru pod záštitou Sovětského svazu. Vzpomínka na doby minulé půjde během pár týdnů k zemi.

Jméno firmy je zatím tajné

"Už jsme skončili výběrové řízení na firmu, která demolici provede. Zakázku jsme vysoutěžili za necelé dva miliony. Pokud se nestane nic mimořádného, během dvou týdnů se společností podepíšeme smlouvu a v listopadu by se mělo začít bourat," uvedl náměstek pardubické primátorky Jindřich Tauber.

Ten ještě před podpisem smlouvy nechce zveřejňovat jméno vítězné firmy. Ta se vedle zaplacení za zakázku může těšit i příjmy z prodeje vybouraného materiálu.

Na kostře haly stavby jsou stále tisíce cihel i tun železa. "Z torza nezbude nic. Ani základová deska. Ještě zvažujeme, že necháme stát ukotvující piloty, ale to se teprve uvidí. Hala víceméně zmizí úplně celá," uvedl Jindřich Tauber.

Místo torza luxusní hotel?

Otázkou zůstává, co bude s lukrativním pozemkem mezi Tyršovými sady a ČEZ Arenou dál. Politici zatím mluvili o tom, že o parcelu má zájem investor, který by rád postavil na 17 tisících metrech čtverečních čtyřhvězdičkový hotel. Tak zní záměr pražské společnosti Labartt.

"Záměr se nám docela líbil, ale zelenou mu musí dát až zastupitelé," uvedl další náměstek primátorky Michal Koláček.

Hotel by podle zástupců radnice měl mít až 150 pokojů s tím, že by fungoval hlavně pro kongresy. Zmíněná firma Labartt ho bude pouze stavět jako developer, který pak stavbu prodá hotelovému řetězci.

Nedostavěná hala u Tyršových sadů

Hala se začala stavět na sklonku minulého režimu. Soudruzi ji budovali jako stánek pro míčové sporty, ale aby lépe získali peníze na stavbu, uvedli, že se v ní budou konat i sjezdy Socialistického svazu mládeže. Budování uťal 17. listopad 1989. Od té doby hala jen chátrá. V poslední době v ní našli střechu nad hlavou bezdomovci, kvůli nimž se musely zabednit přístupové otvory do objektu.

"Zatím jsou mezi zájemci čtyři celosvětové hotelové řetězce, ovšem brzy se nejspíše přidají další," dodal Koláček.

Naopak podle některých odborníků je už samotná demolice torza chyba. Architekt Petr Křivánek, kterého někdejší hlavní architektka města Petra Nacu oslovila s tím, aby našel pro halu využití, zpracoval i studii na přeměnu ruin na víceúčelový sál. Podle ní by postavení návštěvnického centra vyšlo na zhruba 150 milionů. Na projekt by přispěla Evropská unie.

"Na opláštění je použit lehký dřevěný sendvič, dřevěné prvky jsou i na fasádě. Celý hlavní objekt se sály má předsazenou treláž z ocelových nerezových sítí," popisoval svůj návrh Křivánek.

Jenže Nacu už magistrát opustila a politici plány uložili k ledu s tím, že se schyluje k demolici. Ovšem ani k ní nevedla lehká cesta. Jakékoliv nakládání s halou dlouhé roky blokovalo to, že hala patřila ČSTV, ale pozemky pod ní státu.

Až nedávno se politikům podařilo vymyslet mechanismus, jak vše uhladit takzvanou trojsměnou, do které se vedle magistrátu zapojil stát a krajský úřad. Město tak bezúplatně převedlo do majetku Pardubického kraje budovu Střední průmyslové potravinářské školy na náměstí Republiky a naopak ministerstvo spravedlnosti městu taktéž bezúplatně převedlo pozemek pod halou. Kraj pak převede na stát bývalou chemickou průmyslovku, která stojí vedle Okresního soudu, a časem by v ní mohl vzniknout soud krajský.