Socha Jana Pernera v České Třebové

Socha Jana Pernera v České Třebové | foto: Michal Klíma, MAFRA

Nechci šokovat, říká sochař, jehož Perner rozdělil město

  • 2
"Ostuda. Rachitická nestvůra. Hra na umění za naše peníze." Právě tak část lidí v České Třebové komentuje novou sochu Jana Pernera v České Třebové. Její autor Jaromír Gargulák soudí, že spor mezi příznivci a odpůrci je přirozený.

Vaše socha u dopravního terminálu v České Třebové vyvolala mnoho reakcí. Hodně lidí socha šokovala. Byl nějaký druh provokace vaším záměrem?
Svým ztvárněním Jana Pernera jsem se rozhodně šokovat nesnažil. V soutěži byly dva návrhy klasické a dva návrhy moderní. Zvítězil můj návrh a předpokládám, že patří mezi návrhy moderní. K reakci občanů přidávám jen několik slov klasika, historika umění Václava Viléma Štecha: Ne každý má s každým společnou řeč, společné názory, cit, společné životní zkušenosti. Proto si zcela logicky lidé vybírají své umělce a naopak umělci si vybírají své publikum. V tomto smyslu je tedy každé umění srozumitelné.

Můžete přiblížit, jak jste došel ke své podobě Jana Pernera?
Z různých dostupných materiálů, jednak z podmínek a podkladů soutěže, z internetu, knih o železnici a také z návštěvy Dvorního salonku na Masarykově nádraží v Praze, kde je busta Jana Pernera z roku 1960, realisticky vyvedená.

NÁZOR ČTENÁŘŮ

Socha Jana Pernera rozdělila i čtenáře iDNES.cz. "Umění, které v lidech vyvolává nelibé pocity, je jistě také uměním, autor na něj má právo, ale nevidím důvod, proč by se mu za něj mělo platit penězi daňových poplatníků," uvedl jeden ze čtenářů článku o soše na iDNES.cz. "Daleko více lidí k soše zajde a přečte si, co znamená. Socialisticky-realistickou bustu by každý obešel," obhajuje sochu jiný čtenář. V anketě na stránkách pardubice.idnes.cz mírně převažuje počet hlasů, kterým se socha líbí.

Myslím, že socha dobře zapadá mezi vaše ostatní díla. Sama o sobě bez tohoto konceptu je ale možná těžko uchopitelná. Nemyslíte, že jste pro obyvatele šestnáctitisícového města připravil poněkud těžké sousto?
Plastika Jana Pernera určitě zapadá do mé celkové tvorby. Doufám, že se nám v roce 2011 podaří uspořádat v České Třebové výstavu, určitý profil mého díla, který by blíže seznamoval obyvatele města s mojí tvorbou a tím, jak Perner vznikal. Nemyslím si, že v České Třebové plyne čas jinak než v jiných městech. Žijeme ve 21. století a tomuto faktu odpovídá od architektury přes dopravu až po životní styl veškeré snažení lidí. I jiná města odhalují sochy ve veřejném prostoru, třeba Jihlava, Ostrava, Brno a Praha. A všude v této souvislosti dochází k určitým konfliktům mezi tábory příznivců a odpůrců. Abych však odpověděl na Vaši otázku: Pro některé obyvatele České Třebové jsem připravil těžký oříšek a pro některé naopak nepřipravil.

Proč působí váš Perner takovým, promiňte, rachitickým dojmem? Podle reakcí několika místních lidí je socha smutná až tragická. Jako by odkazovala na nějaké utrpení. Je v tom nějaký záměr?
Různé dojmy a reakce jsou věcí názoru. Někdo vyčte, že se mé plastiky dají zařadit do rachitického extremismu a divákům je to pak takto předkládáno. Smutek a tragiku osobnosti Jana Pernera pak lze jednoznačně spatřovat v jeho osudu. Jan Perner zemřel na následky poranění hlavy 10. 9. 1845 ve věku třiceti let. Mé ztvárnění Pernera nicméně tohoto stavitele železnic nezachycuje ve smutku, ale v zamyšlení. Tak jej prezentují dochované tisky, které mimochodem rovněž obsahují ony již zmiňované brýle.

Socha včetně souvisejících prací přišla město na dva miliony a jedenáct tisíc korun. Můžete přiblížit, proč se cena uměleckého díla vyšplhala až na tak vysokou částku?
Cena díla se na tuto částku nevyšplhala, ale byla taková již od počátku, tedy od soutěže. A ani nebyla nejvyšší. Cena se skládá základně s ceny bez DPH, tedy 1 675 833 korun. DPH je 335 166 korun, které odvedete státu. V ceně je obsažena řada úkonů, například i odlití plastiky a svaření, které přišlo na 680 tisíc. Pro informaci: jedna moravská slévárna nabídla odlití plastiky bez hlavy a kola s křídly za milion 480 tisíc korun a DPH.

Socha Jana Pernera v České TřebovéSocha Jana Pernera v České Třebové

Socha Jana Pernera v České Třebové

Někteří lidé v diskusi k soše namítají, že jsou schopni přijmout takové trochu abstraktní zobrazení, ale přisuzovat jej konkrétnímu člověku je podle nich nedůstojné.
Nevím, podle jakých kritérií hodnotit důstojnost. Kdo rozhoduje o důstojnosti - nedůstojnosti? Je to doba - čas nebo lidé? A pokud ano, tak kteří? Ti dříve narození, později narození či ti, kteří se teprve narodí? Před lety odhalili v Brně plastiku Mozarta, která představuje nahatého andělíčka s "camprdlíkem" a s hlavou dospělého Mozarta. Pro některé přímo zostuzení geniálního skladatele, pro druhé geniální socha. Kde je pravda? Výtvarné umění nemá přesně definovaná a změřitelná kritéria, která by v době vzniku přesně určila kvalitu díla.

Líbí se vám socha Jana Pernera v České Třebové

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 24. září 2010. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 809
Ne
Ne 714