Činžovní dům na náměstí Jana Pernera u nádraží čekají před demolicí opravy.

Činžovní dům na náměstí Jana Pernera u nádraží čekají před demolicí opravy. | foto: Martin Švec, MAFRA

Výměna oken je záminkou k vystěhování, bojí se lidé z nechtěného domu

  • 11
Proti svým záměrům i proti vůli jeho nájemníků schválili ve čtvrtek pardubičtí radní vydání necelých dvou milionů korun na protihluková opatření v domě na náměstí Jana Pernera. Ten chtělo město původně zbourat, ale po opravě náměstí za peníze ze švýcarských fondů nemůže.

Poslední dvě rodiny zůstávající v činžáku o žádná nová okna nebo dveře nestojí.

„Žádný hluk neslyšíme, nic od města nepotřebujeme. Máme spíše obavy, že úpravy jsou záminkou, aby nás politici konečně mohli vystěhovat,“ řekl přímo zastupitelům Josef Čáp, který se z městského domu odmítl vystěhovat a nyní bojuje za jeho záchranu.

Přesto nakonec zastupitelé částku 1,75 milionu schválili. Důvod je zřejmý. Aby město dostalo od Švýcarska dotaci přesahující sto milionů korun, musí rekolaudovat dům na náměstí Jana Pernera na administrativní centrum s dvěma bytovými jednotkami, které však podle hygienických norem mají náročnější limity na hlukovou zátěž.

„Protože jde o městské byty, nájemníci by měli umožnit dělníkům přístup do bytů. Stavební firma mimo jiné instaluje rekuperační jednotky, vymění okna a vnitřní dveře za protipožární včetně zárubní,“ uvedl vedoucí odboru majetku a investic Jaroslav Hruška.

Kolaudaci chtějí přeložit až na září

„Je paradoxní, že budeme tlumit hluk jednomu člověku, který to nechce, a druhému, který prakticky vůbec neslyší. Ale jinak to udělat nejde,“ uvedl k tomu zastupitel za Pardubáky Milan Košař.

Ten přitom ještě s několika kolegy prosazoval, aby se odhlasovaná demolice zrušila. Jednak na ni politici už neschválili peníze, a navíc podle Košaře dům na místo patří. „Uzavírá náměstí, má tam smysl,“ uvedl architekt Košař.

Jenže nakonec usnesení o zrušení demolice neprošlo, a to hlavně kvůli hlasům koalice. Radní totiž stále trvají na tom, že by na místě domu měl vyrůst autobusový terminál.

Pardubice zároveň kvůli problému s domem požádaly o prodloužení termínu kolaudace dopravního terminálu před vlakovým nádražím, která je podmínkou udělení dotací.

„Vše se musí rychle udělat, aby se dalo v září kolaudovat, příští týden by mělo proběhnout měření hluku. My nepředpokládáme, že by se stal zázrak a limity v bytech překročené nebyly,“ citovala ČTK náměstkyni primátora Helenu Dvořáčkovou.

Radnice si přitom naplánovala otevření dopravního terminálu už na zítra. V polovině června podle plánu stavební práce skončily a město předalo poskytovateli dotací vyúčtování. Terminál stál téměř 180 milionů, 108 milionů mají činit švýcarské dotace.