Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dáme vám jiné místo, tlačil náměstek na favoritku výběrového řízení

  7:14aktualizováno  7:14
Náměstek pardubického primátora Jakub Rychtecký nabízel na tajně pořízené nahrávce kandidátce, aby ve výběrovém řízení na místo ředitelky Kulturního centra přenechala místo favoritovi náměstka. Nabízel jí za to jiné místo v městské společnosti.

Náměstek pardubického primátora Jakub Rychtecký zvolený za ČSSD | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Těžko říct, proč si Markéta Ševčíková, která už několik měsíců usiluje o místo ředitelky Kulturního centra Pardubice, zapnula diktafon, když ji den před posledním kolem soutěže navštívil náměstek primátora.

Každopádně se tak na záznamu ocitl důkaz o tom, že Jakub Rychtecký se během schůzky snažil ovlivnit výběrové řízení na ředitele společnosti, kterou protéká ročně 17 milionů korun z veřejných peněz, a zároveň přitom kupčil s vysokými posty v této firmě. Navrhl Ševčíkové, aby přijala jiný post a nestála v cestě Tomáši Urbanovi, kterého Rychtecký ve vedení centra podle svých slov potřebuje.

„Tomáš mi vyjde jako nejlepší řešení, aby se to zkonsolidovalo. Na druhou stranu máme mezery v produkci, a jak jsem si tak četl podklady, tak cítím, že profilově by vám to mohlo vyhovovat,“ přesvědčoval Rychtecký Ševčíkovou.
Tím však bývalou vedoucí tiskového odboru ministerstva kultury nijak nenadchnul. Ta už několik měsíců dojíždí do Pardubic na pohovory a role produkční ji rozhodně neokouzlila.

„Vy jste humorista. Vy si myslíte, že jsem podnikala celou tuhle anabázi, abych byla produkční?“ zněla její odpověď.

To už z nahrávky bylo patrné, jak Rychtecký poznal, že přestřelil. „Ne produkční, šéfka produkce,“ snažil se zachraňovat situaci.

Jenomže Ševčíkové se takový postup nelíbil a napsala rozhořčený dopis na pardubickou ČSSD, za kterou byl Rychtecký na radnici zvolen. „Upozornila jsme je na nekorektní jednání, takhle se přece nemohou chovat při výběrovém řízení,“ uvedla Ševčíková.

Rychtecký na svém chování během schůzky nevidí nic špatného, nechtěl ho však blíže komentovat. „S ohledem na dehonestační kampaň mé osoby vycházející ze zjevně účelově technicky upraveného úryvku nahrávky, která byla navíc pořízena bez mého vědomí a tedy i souhlasu, se nehodlám k jejímu obsahu dále vyjadřovat,“ uvedl ve svém prohlášení.

Nechtěl však blíže specifikovat, co znamená technicky upravená nahrávka, naopak doplnil, že hodlá on sám podat trestní oznámení pro podezření ze zločinu křivého obvinění, přečinu pomluvy a pro neoprávněné nakládání s osobními údaji. „Vůbec jsem totiž neměl tušení, že si paní Ševčíková náš rozhovor nahrává,“ dodal.

Mám čisté svědomí, říká náměstek

To nic ale nemění na tom, že na uvedené tajně pořízené nahrávce zcela nepokrytě nabízí horké kandidátce jiné místo v kulturním centru s tím, že tam chce dostat svého člověka Tomáše Urbana. „Mám čisté svědomí, nikomu jsem nic nenabízel, pouze jsem vyslovil názor, že by se paní Ševčíkové mohlo zamlouvat místo vedoucí produkce v Centru,“ uvedl.

Jenomže nahrávka mluví jasně a jasno mají i právníci. „V jednání pana náměstka by bylo možné spatřovat trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby a za určitých okolností by toto jednání mohlo naplňovat i skutkovou podstatu trestného činu pletichy při zadávání veřejné zakázky,“ uvedl advokát Pavel Jelínek.

Z výběrové komise byl přitom ke svému překvapení odstraněn jeden její člen Jaroslav Menšík, starosta prvního pardubického obvodu. „Komise zasedala v době, kdy jsem byl týden na horách. Když jsem se vrátil, tak mi řekli, že už nemohu být jejím členem. Přitom mě na to vůbec předem neupozornili, schůze komise jde přece o týden odložit,“ uvedl Menšík.

Vedení magistrátu si nechá udělat audit průběhu konkurzu

Dodal, že mu to po právní stránce vysvětlil právě Rychtecký. Menšík se přitom při debatách o novém řediteli netajil tím, že jeho favoritkou je právě Ševčíková. „Má zkušenosti z ministerstva a i profesně mi přišla jako vhodnější kandidátka,“ řekl Menšík.

Vedení města hodlá v nejbližších dnech provést audit celého výběrového řízení. „Požádal jsem oddělení interního auditu, aby přezkoumalo průběh výběrového řízení z procesního hlediska,“ uvedl primátor Martin Charvát. Rychteckého navíc čeká na pondělním jednání rady města horké grilování. „Vyzvali jsme pana Rychteckého, aby na radu donesl všechny potřebné materiály, kde ho budeme zpovídat,“ dodal primátor.

Autor:Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

Auto přistálo v řece koly vzhůru, řidičku vytáhli svědci nehody

Řidička utopila peugeota v Divoké Orlici.

V korytě Divoké Orlice na Orlickoústecku skončil v neděli odpoledne osobní automobil Peugeot 106. Byl převrácený na...

Boje o průplav u Přelouče znovu vzplály. Děti Země chrání také akáty

Takto si Ředitelství vodních cest představuje nový plavební kanál u Přelouče,

Spor o splavnění Labe přes Slavíkovy ostrovy u Přelouče, který před dvěma roky Nejvyšší správní soud vrátil na úplný...

Cestující v Pardubickém kraji bude možná vozit po kolejích víc dopravců

Jednotka railjet poblíž České Třebové

Až dosud krajští politici tvrdili, že dopravu na železnici svěří po roce 2019 na dalších deset let jednomu dopravci. To...

Najdete na iDNES.cz