Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dáme vám jiné místo, tlačil náměstek na favoritku výběrového řízení

  7:14aktualizováno  7:14
Náměstek pardubického primátora Jakub Rychtecký nabízel na tajně pořízené nahrávce kandidátce, aby ve výběrovém řízení na místo ředitelky Kulturního centra přenechala místo favoritovi náměstka. Nabízel jí za to jiné místo v městské společnosti.

Náměstek pardubického primátora Jakub Rychtecký zvolený za ČSSD | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Těžko říct, proč si Markéta Ševčíková, která už několik měsíců usiluje o místo ředitelky Kulturního centra Pardubice, zapnula diktafon, když ji den před posledním kolem soutěže navštívil náměstek primátora.

Každopádně se tak na záznamu ocitl důkaz o tom, že Jakub Rychtecký se během schůzky snažil ovlivnit výběrové řízení na ředitele společnosti, kterou protéká ročně 17 milionů korun z veřejných peněz, a zároveň přitom kupčil s vysokými posty v této firmě. Navrhl Ševčíkové, aby přijala jiný post a nestála v cestě Tomáši Urbanovi, kterého Rychtecký ve vedení centra podle svých slov potřebuje.

„Tomáš mi vyjde jako nejlepší řešení, aby se to zkonsolidovalo. Na druhou stranu máme mezery v produkci, a jak jsem si tak četl podklady, tak cítím, že profilově by vám to mohlo vyhovovat,“ přesvědčoval Rychtecký Ševčíkovou.
Tím však bývalou vedoucí tiskového odboru ministerstva kultury nijak nenadchnul. Ta už několik měsíců dojíždí do Pardubic na pohovory a role produkční ji rozhodně neokouzlila.

„Vy jste humorista. Vy si myslíte, že jsem podnikala celou tuhle anabázi, abych byla produkční?“ zněla její odpověď.

To už z nahrávky bylo patrné, jak Rychtecký poznal, že přestřelil. „Ne produkční, šéfka produkce,“ snažil se zachraňovat situaci.

Jenomže Ševčíkové se takový postup nelíbil a napsala rozhořčený dopis na pardubickou ČSSD, za kterou byl Rychtecký na radnici zvolen. „Upozornila jsme je na nekorektní jednání, takhle se přece nemohou chovat při výběrovém řízení,“ uvedla Ševčíková.

Rychtecký na svém chování během schůzky nevidí nic špatného, nechtěl ho však blíže komentovat. „S ohledem na dehonestační kampaň mé osoby vycházející ze zjevně účelově technicky upraveného úryvku nahrávky, která byla navíc pořízena bez mého vědomí a tedy i souhlasu, se nehodlám k jejímu obsahu dále vyjadřovat,“ uvedl ve svém prohlášení.

Nechtěl však blíže specifikovat, co znamená technicky upravená nahrávka, naopak doplnil, že hodlá on sám podat trestní oznámení pro podezření ze zločinu křivého obvinění, přečinu pomluvy a pro neoprávněné nakládání s osobními údaji. „Vůbec jsem totiž neměl tušení, že si paní Ševčíková náš rozhovor nahrává,“ dodal.

Mám čisté svědomí, říká náměstek

To nic ale nemění na tom, že na uvedené tajně pořízené nahrávce zcela nepokrytě nabízí horké kandidátce jiné místo v kulturním centru s tím, že tam chce dostat svého člověka Tomáše Urbana. „Mám čisté svědomí, nikomu jsem nic nenabízel, pouze jsem vyslovil názor, že by se paní Ševčíkové mohlo zamlouvat místo vedoucí produkce v Centru,“ uvedl.

Jenomže nahrávka mluví jasně a jasno mají i právníci. „V jednání pana náměstka by bylo možné spatřovat trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby a za určitých okolností by toto jednání mohlo naplňovat i skutkovou podstatu trestného činu pletichy při zadávání veřejné zakázky,“ uvedl advokát Pavel Jelínek.

Z výběrové komise byl přitom ke svému překvapení odstraněn jeden její člen Jaroslav Menšík, starosta prvního pardubického obvodu. „Komise zasedala v době, kdy jsem byl týden na horách. Když jsem se vrátil, tak mi řekli, že už nemohu být jejím členem. Přitom mě na to vůbec předem neupozornili, schůze komise jde přece o týden odložit,“ uvedl Menšík.

Vedení magistrátu si nechá udělat audit průběhu konkurzu

Dodal, že mu to po právní stránce vysvětlil právě Rychtecký. Menšík se přitom při debatách o novém řediteli netajil tím, že jeho favoritkou je právě Ševčíková. „Má zkušenosti z ministerstva a i profesně mi přišla jako vhodnější kandidátka,“ řekl Menšík.

Vedení města hodlá v nejbližších dnech provést audit celého výběrového řízení. „Požádal jsem oddělení interního auditu, aby přezkoumalo průběh výběrového řízení z procesního hlediska,“ uvedl primátor Martin Charvát. Rychteckého navíc čeká na pondělním jednání rady města horké grilování. „Vyzvali jsme pana Rychteckého, aby na radu donesl všechny potřebné materiály, kde ho budeme zpovídat,“ dodal primátor.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

Králíky mají nové muzeum. Historie celnictví zaujme pašovaným kontrabandem

Východočeský památník celnictví v Králíkách. Místopředseda Východočeského klubu...

Králíky mají novou expozici Východočeského památníku celnictví. V budově bývalého gymnázia ji na profesionální úrovni...

VIDEO: Hledají se řidiči, kteří jeli kolem sraženého chodce v Krouně

Šipka u silnice směrem z křižovatky v Krouně na Poličku označuje místo nálezu...

Policie žádá o pomoc svědky nehody u Krouny na Chrudimsku. Stala se v sobotu 8. září deset minut před třetí hodinou v...

Zelený pás kolem Labe nemůžeme zalít betonem, říká lídr ODS Karel Haas

Lídr pardubické ODS v komunálních volbách Karel Haas.

Redakce MF DNES osloví lídry stran, které mají šanci dostat se po komunálních volbách do pardubického zastupitelstva....

Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!

Najdete na iDNES.cz