Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Marie Stránská, MAFRA

Nájem za slušné peníze se lidem v Pardubicích hledá obtížně

  • 6
Poptávka výrazně převyšuje nabídku a ceny nájemného jdou tak v Pardubicích rychle nahoru. Tlak na trhu umocňují nároky zahraničních pracovníků, které zaměstnávají velké firmy. Ty však majitelé do svého bytu často nechtějí. Na druhou stranu se v poslední době zvedá i kvalita vybavení bytů.

Příběh z praxe. Loni v létě majitel bytu na pardubickém sídlišti Dukla dal na realitní server nabídku na pronájem prostorného bytu 3+1 za 11 tisíc korun včetně energií. Byť byt není nově opraven, během několika málo dní mu přišlo téměř 50 žádostí o prohlídku nemovitosti a někteří zájemci si byt okamžitě zamlouvali.

Velký byt k pronájmu za rozumné peníze je ve městě silně nedostatkové zboží.

„Poptávka často převyšuje nabídku, a tak není snadné si pronajmout dobrý byt za dobrou cenu. Poptávka cenu mírně zvedla, navíc řada klientů si v loňském roce koupila byty jako investici a dnes tyto byty pronajímá,“ potvrzuje změnu na trhu regionální manažer realitní kanceláře Sting Michal Dvořák.

Situace zašla tak daleko, že cena pronájmů v Pardubicích se pomalu blíží částkám, které platí lidé v okrajových částech jinak podstatně dražší Prahy.

Například rodina Netušilových bydlí v cihlovém bytě 2+kk v pražském Hloubětíně za 12 tisíc korun, včetně energií. Byt prošel přibližně před deseti lety rekonstrukcí, má balkon i rohovou vanu. Především za ty pardubické byty, které jsou v novostavbách, nebo prošly nákladnými rekonstrukcemi, si majitelé říkají stejné i vyšší měsíční nájemné.

„Větší byty jsou opravdu za cenu přibližně 10 až 13 tisíc bez energií, ale pokud je byt v nadstandardním provedení, klienti z řad manažerů nebo profesionálních sportovců to zaplatí. Většinou to za ně platí firmy či kluby,“ vysvětluje manažer pardubické pobočky M&M Reality Michal Burian.

Kdo chce svůj vysněný byt, musí si i měsíce počkat

Lidé tak často ten správný byt hledají i několik měsíců. „Když má člověk nějakou představu o místě, vybavení a ceně, trvá to dlouho. Já jsem byt k pronájmu hledala přibližně půl roku. Některé ceny mi připadaly hodně nadsazené a já smlouvat neumím,“ říká devětadvacetiletá Dagmar Součková.

V nabídkách realitních kanceláří totiž můžete najít byty o velikosti 3+1, jejichž majitelé chtějí i patnáctitisícové nájemné, a to bez energií. Měsíční nájemné u opravených menších bytů se obvykle pohybuje kolem 10 tisíc bez záloh.

Za nižší ceny si lze pronajmout zejména byty v původním stavu, obvykle v panelových domech. I tam ale majitelé často chtějí vysoké ceny. „Čím dál víc bytů se nabízí v horším stavu a za větší cenu, to se ale poptávajícím nelíbí. Zvýšil se počet cizinců, co pracují ve velkých podnicích, ale o takové majitelé nejeví moc zájem,“ dodává Michal Burian.

Nájem stoupl o více než osm procent za metr čtvereční

Podle statistik serveru společnosti RealityMix se ceny nájmů v krajském městě za metr čtvereční meziročně zvýšila o více než osm procent. Průměrná cena u pronajímaných bytů je tak zhruba 160 korun za metr čtvereční a jeden měsíc. To, za kolik se byt nakonec opravdu pronajme, ale záleží na více faktorech.

„Vždy záleží na kvalitě bytu, vybavení a lokalitě. Pokud majitel na začátek nastaví příliš vysokou cenu, tak o byt není až takový zájem a pak jde s cenou dolů. Nicméně je i řada klientů, kteří hledají krátkodobé pronájmy na 3 až 6 měsíců a tito klienti jsou schopni zaplatit i vyšší cenu, protože většina majitelů hledá nájemníky spíše dlouhodobé,“ vysvětluje Michal Dvořák.

Nejsnáze se klientům realitních kanceláří shánějí menší byty v panelových bytech, naopak největší problém je se sháněním prostornějšího bydlení.

„Nejvíce klientů poptává zařízený byt 2+1 ze cenu kolem osmi tisíc korun bez energií v Pardubicích. Dále se vždy zvedne na konci prázdnin poptávka po větších bytech 3+1 a 4+1 v blízkosti univerzity,“ dodává Michal Dvořák.

V dalších městech v Pardubickém kraji je nabídka hodně úzká a zájemci o bydlení tam musejí být trpělivější. Podle makléřů se byty shánějí lépe tam, kde jsou větší sídliště, jako je například Chrudim nebo Přelouč.