Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Nájemníci se do koupě městských bytů nehrnou, Pardubicím chybí peníze

  • 8
Kolem 150 milionů měli do městské kasy dodat stávající nájemníci městských bytů, kteří se před rokem přihlásili ke jejich koupi. Lidé ale nyní do obchodu příliš nehrnou. Peníze tak z rozpočtu vypadly a radní se rozhodli upravit pravidla hry.

Když před rokem pardubičtí zastupitelé viděli, jak velký zájem je mezi lidmi o nákup městských bytů, rychle rozhodli, že radnice prodá dalších 340 bytů. Jejich záměr byl jasný. "Získané peníze použijeme na výstavbu akvaparku. Zájem o byty je veliký. Prodej jde hladce," řekl tehdy dnes už bývalý náměstek primátora Michal Koláček.

Nadšení politiků bylo tak velké, že hned do rozpočtu na rok 2012 začlenili i virtuální stovky milionů získaných z privatizace.

Jenže plány hrubě nevyšly. Lidé za byty radnici neplatí a celý obchod tak výrazně vázne. "Bohužel, lidé nám neplní smlouvy. Zájem o nákup městského bytu sice deklarují, ale nekupují. Z rozpočtu tak vypadlo 150 milionů. Z toho je patrné, že se nejedná o jednotlivce, ale o desítky až stovky lidí," uvedl náměstek pardubické primátorky Jindřich Tauber.

Byty nejsou v dobrém stavu, říkají nájemníci

Situace zašla tak daleko, že v úterý museli zastupitelé výrazně změnit rozpočet na tento rok. Otázka ale je, co bude s prodejem městských bytů dál. "Musíme lidem stanovit termín, do kdy naše nabídka platí. Vždyť ty byty jim stále nabízíme za lepší ceny, než jsou ty tržní," uvedl radní za TOP 09 Jan Němec.

V tom má politik pravdu. Jenže pravdou také je, že ceny bytů stanovoval magistrát v roce 2008, tedy v době, kdy ceny nemovitostí gradovaly z dnešního pohledu až do nesmyslných výšin. Městský byt 2+1 o rozloze 70 metrů měl v té době skutečnou hodnotu zhruba 1,6 milionu korun. Dnes to je až o 400 tisíc korun méně.

"Životnost domů postavených kolem roku 1960 byla za totality na 75 let. Ty domy nejsou v dobrém stavu a bude se do nich muset hodně investovat," uvedla nájemnice městského bytu Monika Beránková další argument, proč se lidé do koupě nehrnou.

Podle náměstka primátorky Martina Bílka tak musí vedení radnice rychle pozměnit pravidla prodeje.