Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nadšenec do historie usiluje o památník zapomenutých Židů

  15:43aktualizováno  15:43
V Trhové Kamenici na Chrudimsku připravují památník se jmény lidí, kteří přišli o život ve druhé světové válce. Zastupitelé nedávno schválili jednohlasně záměr a jeho umístění. Za touto iniciativou je především úsilí Filipa Procházky, obdivovatele českých letců za druhé světové války.

Filip Procházka, nadšenec do letectví, chce v Trhové Kamenici vybudovat památník | foto: MF DNES

"Domnívám se, že památníky, kde některé jméno chybí, jsou v mnoha obcích. Usuzuji tak podle své zkušenosti. Lidská paměť bývá krátká a nevzpomene si na všechny rodáky," řekl Filip Procházka, který při zaměstnání studuje obor orální historie.

Podle něj chybí zvláště jména Židů, kteří koncentrační tábory nepřežili nebo se třeba se už před válkou přestěhovali jinam.

Památník chce věnovat nejen obětem holocaustu, ale i památce dvou letců britského Královského letectva Adolfa Doubala a Karla Bergmana. Právě zájem o historii a osudy těchto pilotů u Royal Air Force, kteří válku přežili, u něj odstartovaly větší zájem o problematiku holocaustu a lidí, kteří genocidu Židů v jeho bydlišti nepřežili.

"O zavražděných Židech se sice trochu ví, ale já jsem začal zjišťovat, že obětí je v Trhové Kamenici víc. Současný památník na náměstí postihuje jen jména tří rodin a manželku místního kapelníka, která zemřela v Terezíně, ale mně se podařilo objevit 35 lidí, rodáků nebo s domovským právem k obci, jejichž jména zapadla."

Jména chybí i v Chrudimi či Pardubicích

To, že i další památníky jsou vlastně neúplné, potvrzuje také zástupkyně ředitele Státního okresního archivu Pardubice Renáta Růžičková, která se historií židovského národa zabývala mimo jiné v dílech Stopy Židů v Pardubickém kraji a Židé v Chrudimi.

"Jde o to, jak se vztah k místním občanům pojímá. Při zjišťování jmen se většinou vychází z terezínských pamětních knih, ale do transportů mířila z Trhové Kamenice, Chrudimi, Pardubic a dalších míst i spousta lidí, kteří ještě před nimi odešli někam jinam a úplně se po nich slehla zem. Osud některých osob nebyl vůbec vyjasněn, což jsme si ověřili při práci o osudech chrudimských Židů," řekla Renáta Růžičková.

Podle ní mnoho památníků vzniklo ještě ve čtyřicátých letech, potom už ani nebyla vůle téma jejich úplnosti připomínat. Zájem upřesnit a zkompletovat jména se objevil až po roce 1989.

Filip Procházka nechce zatěžovat úřad městyse výdaji na celý památník, proto chce získat peníze jednak z veřejné sbírky, jednak ze sponzorských příspěvků či grantů od institucí, které podporují zachování historické paměti.

S odhalením památníku počítá v září roku 2012. Jednak proto, že bude mít mladý historik už po státnicích, jednak by byl rád, aby se slavnosti zúčastnily děti ze základní školy, v jejíž blízkosti bude nový památník stát.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Policie pátrá po dvojici mužů, kteří vyhrožovali ženě zabitím a okradli ji

Kriminalisté pátrají po dvojici mladých mužů, kteří na nábřeží Závodu míru v...

Kriminalisté se zabývají případem loupeže v Pardubicích. Dvojice mladých mužů na nábřeží Závodu míru okradla 59letou...

Sportovní park v Pardubicích rozpohyboval tisícovky dětí

Sportovní park Pardubice. (11.8.2018)

Kdo chtěl o víkendu zaparkovat v centru Pardubic, zejména tedy v blízkosti soutoku Labe a Chrudimky, brzy zjistil, že...

Vdávala se narychlo den po příjezdu tanků, rodina se bála stanného práva

Paní Jozífová se svými háčkovanými svatebními šaty z roku 1968.

Jsou to krásné šaty. Ostatně svatební. Sice tak nevypadají, ale jsou „dobové“. Navíc na jednu výraznou historickou dobu...

Najdete na iDNES.cz