Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nadšenci uklidili ústecké nádraží, režisérka Sommerová sázela muškáty

  12:17aktualizováno  12:17
Dvanáct nadšenců z hnutí Nádraží nedáme! přijelo v sobotu do Ústí nad Orlicí uklízet historickou budovu místního nádraží. Byli to vesměs lidé, kteří před časem vybojovali zachování této budovy. V Ústí nechyběla ani režisérka Olga Sommerová, která na nádraží vysázela muškáty.

Olga Sommerová pomáhá zkrášlit nádraží v Ústí nad Orlicí. | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Rozhodli jsme se spojit příjemné s užitečným a domluvili se na jakési novodobé Akci Z, při níž nádraží vlastními silami uklidíme a na vlastní náklady vylepšíme nástupiště květinovou výzdobou," uvedl organizátor akce Martin J. Kadrman, viceprezident Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR.

Účastníci recesistické akce se rozdělili na čtyři úklidové čety. Profesor Jiří Suchomel, proděkan fakulty umění a architektury v Liberci, velel partě, která se starala o fasádu. Profesor Pavel Kovář ze zemědělské univerzity v Praze si vzal se svými lidmi na starosti okna, režisérka Olga Sommerová pak s dalšími nadšenci sázela muškáty.

"Na mě zbylo, abych vydrhnul nástupiště," dodal se smíchem předseda sdružení Kadrman. "Musím říci, že jsme byli příjemně překvapeni, když se k nám přidal i náhodný cestující, který ani o akci předem nevěděl," doplnil organizátor. Úklidové čety budily značnou pozornost.

"My sami jsme si to opravdu užívali. A bylo moc milé, když nám cestující z projíždějících vlaků mávali a povzbuzovali nás," dodal Kadrman.

Brigádníci vynosili čtrnáct věder s odpadky

Členové sdružení Nádraží nedáme, kteří zachránili historickou budovu před zbouráním, svolali akci na protest proti tomu, jak se o ni České dráhy starají. "Je to ostuda, když dráhy nemají na úklid a město nedokáže dát dohromady dvanáct stovek na květiny," zdůvodňoval sobotní akci Kadrman.

Podle slov výpravčího ústecké stanice se nádraží uklízí a o budovu se České dráhy starají. Brigádníci nicméně za zhruba tři hodiny vynosili celkem čtrnáct věder se smetím a odpadem, který tu nasbírali.

"Přišlo nám hrozně k smíchu, když kolem nás začala chodit pokladní a strhávala plakáty, na nichž jsme upozorňovali, že chceme mít nádraží jako malované. Tvrdila, že se tu nesmí lepit žádné plakáty ani letáky," dodal Kadrman.

Nepomohl ani slib, že účastníci po skončení akce letáky opět sami odstraní. Za důkaz, že dráhy o budově soustavně lžou, považuje předseda skutečnost, že členové sdružení objevili pod budovou funkční protiatomový kryt.

Autor:


Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Sportovní park v Pardubicích rozpohyboval tisícovky dětí

Sportovní park Pardubice. (11.8.2018)

Kdo chtěl o víkendu zaparkovat v centru Pardubic, zejména tedy v blízkosti soutoku Labe a Chrudimky, brzy zjistil, že...

Řidič skútru zahynul na okraji Chrudimi, střetl se s nákladním autem

Střet řidiče skútru s kamionem u Sobětuch na Chrudimsku skončil tragicky.

Po střetu s nákladním autem zemřel odpoledne na okraji Chrudimi sedmapadesátiletý řidič skútru. Silnice od Chrudimi na...

Najdete na iDNES.cz