Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nadšenci obnovují dělostřeleckou tvrz, vrátí jí předmnichovskou podobu

  9:53aktualizováno  9:53
Dělostřelecká tvrz Hůrka na severovýchodním okraji města Králíky byla vyklizena ještě před válkou. Nacisti na ní pak zkoušeli své výbušniny. Nyní ji opravují lidé ze Společnosti přátel československého opevnění a odstraňují škody, které v ní Němci napáchali. Díky grantu, který získali, vytvoří do tří let muzeum, jež by jinak vznikalo až čtyřicet let.

Areál vchodového objektu K-S 12b tvrze Hůrka | foto: Wikimedia Commons, Lasy

"Vycházíme ze zkušeností s objekty, které nejsou dotovány státem a mají jen to, co si vydělají. Spočítali jsme, že bychom tady podobné muzeum budovali o pětatřicet let déle," řekl ředitel Společnosti přátel československého opevnění Martin Ráboň.

Dělostřelecká tvrz Hůrka

Tvrz pro československou armádu stavěla pražská firma Dr. Ing. Karel Skorkovský. Výstavbu zahájila 5. srpna 1936, tvrz přišla na téměř 25 milionů předválečných korun.

Za tuto částku vznikl jeden z pilířů předválečného opevnění - 5 mohutných železobetonových objektů v nejvyšším stupni odolnosti a více než 1,75 km podzemních chodeb a sálů, ukrytých hluboko ve skalním masivu.

Posádka měla čítat 424 mužů, k tomu však nedošlo. Stavebně prakticky dokončenou a z části bojeschopnou tvrz armáda na rozkaz bez boje vyklidila a opustila počátkem října 1938.

Za války sloužila Němcům jako testovací zařízení nových zbraní a výbušnin.

Dodal, že pokud se vše podaří podle plánů a představ společnosti, bude to největší projekt rekonstrukce a zpřístupnění objektů československého opevnění na území celé republiky.

Na přípravách spolupracovali největší kapacity z oboru vojenské historie a lidé, kteří si říkají bunkrologové, neboli znalci opevnění. "Legendou mezi nimi je třeba Oldřich Gregar, který je navíc projektant a má přístup k původním nákresům," dodal Ráboň.

Mezi nejnáročnější, a také nejdražší části projektu patří obnova kovových částí, zejména zábradlí a pancéřových dveří. "Například zábradlí se dělá z žárovaného pozinku, tam se cena vyšplhá do milionových částek," uvedl ředitel společnosti.

Vyřešit se musí překládací hala, větrání, zabezpečovací systém a mnoho dalšího

Nemenším oříškem pak budou pancéřové dveře. Ty se z větší části nedochovaly. Buď je zničila německá vojska, když na pevnosti zkoumala účinnost svých trhavin, nebo byly po válce armádou odvezeny. "Moc jich tu chybí, některé byly přivezeny z Boudy, máme tam třeba jedny, které jsou nasazeny vzhůru nohama a mají proto uřezaný jeden pant. To vše se musí znovu vyrobit," popsal Ráboň.

Fotogalerie

Architekti se také musejí vypořádat s překládací halou, přistavěnou armádou před vchodovým objektem tvrze v 70. letech minulého století. "Byla tu možnost udělat z ní zázemí pro čekající návštěvníky, kteří potřebují mít nějakou střechu nad hlavou, ale nakonec jsme se rozhodli ji rozebrat a jako nepatřičný prvek ji umístit jinde. Zázemí pak vyřešíme samostatně," dodal Ráboň.

Do více než dvacetimilionových nákladů se ale musí vejít mnohem více věcí: vysoušení a větrání podzemí tvrze, kamerový a zabezpečovací systém, zateplení a přístavba stávající provozní budovy, spojené s výměnou oken. Patří sem i vybudování první části naučné stezky a osazení poutače na klíčových pozicích budoucího muzea československého opevnění.

Majitelem opevnění je město Králíky. To ale nakonec na rekonstrukci muzea přispívat nebude muset. Většinu peněz dá Evropská unie, dvoumilionový podíl spolufinancování zaplatil Pardubický kraj. Dokončení stavby plánuje investor na konec srpna příštího roku.

Autor:Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...Třinec přetlačil v pátém čtvrtfinále Pardubice, od postupu jej dělí výhra

Třinecký Tomáš Marcinko (vpravo) slaví se spoluhráčem Romanem Vlachem gól v...

Můj stadion, můj hrad. Takové pravidlo zatím platí ve čtvrtfinálové sérii mezi Třincem a Pardubicemi. Oceláři v pátém...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Nečekaný pardubický hrdina: Třinci vadí tvrdá hra a chybí bojovníci

Matěj Beran z Pardubic oslavuje branku proti Třinci.

Můžete nad tím překvapeně kroutit hlavou, ale každé play off je to stejné. Z vyřazovacích bojů vždycky vyplyne hrdina,...

Další z rubriky

Oprava hlavního tahu ukáže, zda kamiony z D11 musí jezdit přes vesnice

Od pondělí už si kamiony cestu k dálnici nezkrátí.

V pondělí začínající uzavírka kousku silnice I/36 může přispět k rozhodnutí, zda zakázat kamionům cestu od dálnice D11...

Kamionům vjezd do Mikulče nezakážou, ale znepříjemní jim cestu

Celní správa kontrolovala v Hradci Králové kamiony za pomocí mobilního rentgenu...

Silnice druhé třídy spojující Mikuleč a město Svitavy by měla být bezpečnější. Pardubický kraj, silničáři a obce na...

Pardubičtí radní chtějí využít úspěch a plánují prodávat hokejové Dynamo

Pardubičtí fanoušci si přejí z dvojzápasu s Třincem aspoň bod.

Už v pondělí vypsat výběrové řízení na kupce Dynama Pardubice. Do třiceti dnů vybrat nového většinového majitele klubu...

Najdete na iDNES.cz