Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nadšenci obnovují dělostřeleckou tvrz, vrátí jí předmnichovskou podobu

  9:53aktualizováno  9:53
Dělostřelecká tvrz Hůrka na severovýchodním okraji města Králíky byla vyklizena ještě před válkou. Nacisti na ní pak zkoušeli své výbušniny. Nyní ji opravují lidé ze Společnosti přátel československého opevnění a odstraňují škody, které v ní Němci napáchali. Díky grantu, který získali, vytvoří do tří let muzeum, jež by jinak vznikalo až čtyřicet let.

Areál vchodového objektu K-S 12b tvrze Hůrka | foto: Wikimedia Commons, Lasy

"Vycházíme ze zkušeností s objekty, které nejsou dotovány státem a mají jen to, co si vydělají. Spočítali jsme, že bychom tady podobné muzeum budovali o pětatřicet let déle," řekl ředitel Společnosti přátel československého opevnění Martin Ráboň.

Dělostřelecká tvrz Hůrka

Tvrz pro československou armádu stavěla pražská firma Dr. Ing. Karel Skorkovský. Výstavbu zahájila 5. srpna 1936, tvrz přišla na téměř 25 milionů předválečných korun.

Za tuto částku vznikl jeden z pilířů předválečného opevnění - 5 mohutných železobetonových objektů v nejvyšším stupni odolnosti a více než 1,75 km podzemních chodeb a sálů, ukrytých hluboko ve skalním masivu.

Posádka měla čítat 424 mužů, k tomu však nedošlo. Stavebně prakticky dokončenou a z části bojeschopnou tvrz armáda na rozkaz bez boje vyklidila a opustila počátkem října 1938.

Za války sloužila Němcům jako testovací zařízení nových zbraní a výbušnin.

Dodal, že pokud se vše podaří podle plánů a představ společnosti, bude to největší projekt rekonstrukce a zpřístupnění objektů československého opevnění na území celé republiky.

Na přípravách spolupracovali největší kapacity z oboru vojenské historie a lidé, kteří si říkají bunkrologové, neboli znalci opevnění. "Legendou mezi nimi je třeba Oldřich Gregar, který je navíc projektant a má přístup k původním nákresům," dodal Ráboň.

Mezi nejnáročnější, a také nejdražší části projektu patří obnova kovových částí, zejména zábradlí a pancéřových dveří. "Například zábradlí se dělá z žárovaného pozinku, tam se cena vyšplhá do milionových částek," uvedl ředitel společnosti.

Vyřešit se musí překládací hala, větrání, zabezpečovací systém a mnoho dalšího

Nemenším oříškem pak budou pancéřové dveře. Ty se z větší části nedochovaly. Buď je zničila německá vojska, když na pevnosti zkoumala účinnost svých trhavin, nebo byly po válce armádou odvezeny. "Moc jich tu chybí, některé byly přivezeny z Boudy, máme tam třeba jedny, které jsou nasazeny vzhůru nohama a mají proto uřezaný jeden pant. To vše se musí znovu vyrobit," popsal Ráboň.

Fotogalerie

Architekti se také musejí vypořádat s překládací halou, přistavěnou armádou před vchodovým objektem tvrze v 70. letech minulého století. "Byla tu možnost udělat z ní zázemí pro čekající návštěvníky, kteří potřebují mít nějakou střechu nad hlavou, ale nakonec jsme se rozhodli ji rozebrat a jako nepatřičný prvek ji umístit jinde. Zázemí pak vyřešíme samostatně," dodal Ráboň.

Do více než dvacetimilionových nákladů se ale musí vejít mnohem více věcí: vysoušení a větrání podzemí tvrze, kamerový a zabezpečovací systém, zateplení a přístavba stávající provozní budovy, spojené s výměnou oken. Patří sem i vybudování první části naučné stezky a osazení poutače na klíčových pozicích budoucího muzea československého opevnění.

Majitelem opevnění je město Králíky. To ale nakonec na rekonstrukci muzea přispívat nebude muset. Většinu peněz dá Evropská unie, dvoumilionový podíl spolufinancování zaplatil Pardubický kraj. Dokončení stavby plánuje investor na konec srpna příštího roku.

Autor:


Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Řidič skútru zahynul na okraji Chrudimi, střetl se s nákladním autem

Střet řidiče skútru s kamionem u Sobětuch na Chrudimsku skončil tragicky.

Po střetu s nákladním autem zemřel odpoledne na okraji Chrudimi sedmapadesátiletý řidič skútru. Silnice od Chrudimi na...

Další z rubriky

Nemocnice zůstávají bez náhrady za sporného ředitele Julínka

Tomáš Julínek byl před deseti lety ministrem zdravotnictví. Nyní je ředitelem...

Bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek vydržel v čele tří nemocnic na východě Pardubického kraje jen čtrnáct...

Soupisky pro podzimní volby na radnice jsou v Pardubickém kraji už uzavřené

Radnice Pardubice.

V Pardubicích podalo kandidátku do komunálních voleb 15 uskupení, v roce 2014 jich bylo 17. V ostatních velkých městech...

Pardubické letiště chce lepší parkování, využije vojenský autopark

Letištní terminál v Pardubicích těsně před dokončením. (20.11.2017)

Společnost East Bohemian Airport, která provozuje pardubické mezinárodní letiště, chce využít podzimní odstávku provozu...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz