VIDEO: Podchody ústeckého nádraží začínají měnit štětce a fixy z „umprumky“

  • 3
Dojem stísněnosti, příliš betonu najednou. To byla jedna z výtek na adresu nové železniční stanice v Ústí nad Orlicí po jejím předloňském otevření. Brzy to už však platit nebude. Studenti tamní uměleckoprůmyslové školy se pustili do výmalby dlouhých betonových podchodů.

„Pro nás všechny je to neskutečná příležitost tvořit na veřejném místě. Bylo nám řečeno, že to můžeme pomalovat a vyzdobit celé,“ řekla jedna z pětice studentek Kateřina Frgalová, která se na nádraží zaměří na výjevy z běžného života, jak říká „civilní figury“.

Další třeťačka Denisa Ponomarevová má za rohem k dispozici přibližně stometrovou betonovou stěnu, kterou pokryje plujícími bytostmi. „Je to úplně jiné než malovat si doma - lidé chodí kolem a dívají se pod naše ruce. Já se snažím je nevnímat a zaměřit se čistě na malování,“ řekla Denisa Ponomarevová.

Její sestra Daniela pak příchod do nádražního podchodu od města začala zpestřovat medúzou. „Mně jde hlavně o to, aby malby působily pozitivním dojmem na kolemjdoucí, kteří míří z domova do dalšího baráku, kde budou 8 či 12 hodin denně,“ řekla Daniela Ponomarevová.

Se štětcem v ruce další studentka Denisa Váňová zdobí opodál stěnu přírodním motivem se stromy, časem přibudou i figurální malby doplněné krátkými texty. Marika Krčmářová pro změnu vytváří struktury a textury, jimiž bude propojovat malby jiných autorů.

Celá akce je na začátku, začala ve středu. A protože patří mezi mimoškolní, bude pokračovat i o prázdninách.

Akce je symbiózou tří stran

Výmalbu loni iniciovali nadšenci, kteří koupili historickou nádražní budovu. Zástupci Správy železniční dopravní cesty potvrdili, že jako vlastníci podchodu nebudou mít proti výmalbě žádné zásadní námitky a ústecká radnice projekt podpořila grantem na nákup barev. „A my jsme zase schopni podchody vymalovat. Takže je to zajímavá symbióza tří stran,“ řekl učitel Střední uměleckoprůmyslové školy Ústí nad Orlicí Bohuslav Špaček.

Podle něj škola vybírala spíše než přesné návrhy rozmístění maleb a kreseb osobnosti jejich tvůrců. „ Ale studentům jsem říkal, že musí trochu ubrat, aby motivy nepůsobily depresívně a lidi nedráždily,“ řekl Bohuslav Špaček.

Na rozdíl od jinde živelného street artu pak slibuje, že v tomto případě budou malby koncepčně promyšlené, aby dávaly smysl. Množství zamalované plochy bude však záležet, spíše než na spotřebě akrylové barvy, hlavně na spotřebě drahých fixů. „Umprumka“ se s radnicí dohodla, že středoškoláci budou pracovat na etapy, později mohou dostat šanci i další studenti.