Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vzácná nádoba nalezená na Pardubicku mohla sloužit jako dar bohu

  8:36aktualizováno  8:36
Východočeské muzeum Pardubice po více než půl roce od nálezu prozradilo, kde loni v září náhodný nálezce objevil velký bronzový hrnec. Bylo to v katastru obce Kladina. Takzvaná situla je podle archeologů mimořádná. Ani předměty z Moravy nebo jižních Čech nemají srovnatelnou výzdobu ani velikost.

Nádoba zachycená v průběhu konzervace. | foto: Východočeské muzeum Pardubice

„Takzvaná situla byla nalezena v písečné duně na východním okraji katastru obce Kladina, proto jsme o ní začali mluvit jako o kladinské situle,“ uvedl ředitel muzea Tomáš Libánek. 

Fotogalerie

Další průzkum vyloučil, že by situla byla součástí pohřební výbavy nebo se nacházela na soudobém sídlišti. Experti předběžně nález interpretují jako záměrně uložený samostatný předmět.

Nádoba má největší průměr 60 centimetrů, výšku 65 centimetrů. Tepanou výzdobu tvoří obrazce ptáků, kteří táhnou sluneční kotouč.

Nález situly přivítali s velkým zájmem hlavně archeologové z muzeí v maďarských městech Debrecín a Hajdúböszörmény. Ti registrují čtyři velmi podobné „sesterské“ nádoby s téměř identickou výzdobou.

Proto se pardubickému muzeu ozvali s prosbou o spolupráci. I okolnosti, které provázely maďarské nálezy, jsou podobné. Nádoby byly uloženy samostatně daleko od sídelních oblastí.

Nádoba se možná používala při rituálu

„To by mohlo naznačovat votivní účel nádoby, tedy že sloužila jako dar nebo oběť bohu při obřadu, který byl s nádobou spojen. V úvahu připadá takzvaný picí rituál, při kterém představitel moci zavazoval své podřízené a upevňoval svou moc,“ uvedl archeolog Jan Jílek.

Nádoba náleží Východočeskému muzeu v Pardubicích, které spravuje Pardubický kraj. Podle náměstka hejtmana Romana Línka se prostřednictvím předmětu vydáváme po stopách tři tisíce let starých kulturních vazeb mezi Pardubickem a Karpatskou kotlinou.

„Tyto vazby nyní ožívají v práci současných vědců. Archeologové Pardubického kraje se společně s maďarskými kolegy zapojili do projektu Institutu nukleárního výzkumu Maďarské akademie věd v Debrecínu, kde právě analyzují vzorky nádob,“ řekl Línek.

Maďarští odborníci určují složení slitiny a porovnávají ho s jinými bronzy. Výsledek by mohl napovědět, kde se nacházelo výrobní centrum těchto nádob.

Jako jediná ze „sesterských“ nádob má kladinská situla zachované dno. Nedokonale pálená zemina, kterou duté dno obsahovalo, je také předmětem výzkumu. Jeho výsledky se čekají v září.

Doklad o provázanosti evropských regionů bude Východočeské muzeum prezentovat po ukončení rozsáhlých rekonstrukcí na pardubickém zámku v roce 2021.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Další z rubriky

Skauti v Hlinsku slaví sto let. A také své válečné hrdiny

Výstava o historii skautů v Městském muzeu Hlinsko potrvá do 11.listopadu 2018.

Hlinečtí skauti slaví sto let od založení výstavou. Přibližuje dějiny hnutí, stejně jako klíčové momenty hlineckého...

Zájem o zemědělské obory roste, do učení míří více žáků

Soutěž jízdy zručnosti s traktorem s přívěsem pro studenty středních...

Na střední školy v Pardubickém kraji bylo letos podáno skoro 10 tisíc přihlášek. Z nich přibližně čtvrtina je na...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz