Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V příštím roce dorazí na festival Kabáti, má se stavět stezka i terminál

  12:36aktualizováno  12:36
Rok 2016 stejně jako ty předešlé přinese velké komplikace pardubickým řidičům. Bude se pokračovat s průtahem u Parama a také se zvelebí okolí nádraží. Na své si pak určitě přijdou vyznavači hudby. Na festivalu České hrady poprvé zahraje skupina Kabát a v aréně se představí světoznámý pěvec José Carreras.

Kapela Kabát vyrazila v rámci svého turné i do Pardubic. V roce 2016 se chystá na festival na nedaleký hrad Kunětická hora. | foto: Marek Podhora, MAFRA

MF DNES vybrala i další nejdůležitější události příštího roku, které se v kraji dají čekat.

1Pohne se stezka do Hradce

Dlouhé roky připravované cyklostezce „mechu a perníku“ mezi Hradcem Králové a Pardubicemi hrozí, že nebude hotová ani do roku 2020 a přijde o evropské dotace. První úsek mezi Hradcem Králové a Vysokou nad Labem se však téměř s jistotou začne stavět už v první polovině roku 2016. Zhruba dvoukilometrová silnice do Vysoké patří mezi nejkritičtější krajské úseky nejen kvůli svému nepřehlednému profilu, ale i kvůli oblibě kolařů. Alespoň dodavatel by měl být příští rok známý v případě dalšího úseku stezky mezi Němčicemi a Dřítčí.

2Pokročí rozšíření silnice u Parama

Prakticky každým dnem mohou řidiči pozorovat růst dalších pruhů v sousedství nejvytíženější silnice první třídy poblíž pardubického vlakového nádraží. Práce na zhruba kilometrovém úseku komunikace I/37 budou naplno pokračovat i v nadcházejícím roce, kdy stavební firmy pokročí s výstavbou opěrné zdi, jejíž nejvyšší části poblíž hlavního železničního koridoru už jsou vybetonované. Rovněž se posune vpřed výstavba nových mostů přes koridor a také trať spojující Pardubice a Hradec Králové. V prostoru pod nadjezdem u dostihového závodiště začne vznikat velká okružní křižovatka o průměru 40 metrů.

Na stavbu je dle schváleného rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury na rok 2016 vyčleněna z národních a hlavně evropských zdrojů částka přesahující dvě stě milionů korun z celkové sumy bezmála 370 milionů.

3Má se stavět letištní terminál

Vše nasvědčuje tomu, že příští rok se začne v Pardubicích budovat nový letištní terminál za zhruba 300 milionů korun. Jediné, co stojí v cestě při přípravě moderního vzdušného přístavu, je definitivní domluva mezi politiky z vedení krajského úřadu a magistrátu. Ti prvně jmenovaní si nejsou jistí, zda letiště v době masivního úbytku cestujících potřebuje tak velkou investici. Stavba má trvat 16 měsíců.

4Vylepší se okolí nádraží

Naopak téměř jisté je, že už za pár měsíců vypukne generální přestavba prostoru před pardubickým vlakovým nádražím. Pardubičtí politici chtějí stavbu za zhruba 130 milionů korun stihnout do konce roku, protože právě na tento termín jsou navázané dotace ze švýcarských fondů, které mají pokrýt většinu ceny velkého díla. Úprava přednádraží podle vyjádření primátora Martina Charváta přinese velké potíže v dopravě v centru města.

5Na východě kraje přibude práce

Ve Svitavách chce společnost INA Lanškroun dokončit výstavbu závodu na výrobu autodílů. Postupně by v něm mělo najít práci téměř tisíc lidí. Další desítky zaměstnanců by se měly uplatnit ve firmě Milacron v Poličce. Daří se i firmám IsolitBravo z Jablonného nad Orlicí či CZ Loko z České Třebové. I vedení těchto firem zvažuje nábory nových zaměstnanců.

6Foxconn se bude zvětšovat

Společnost Foxconn před časem ohlásila výrazné rozšíření svého závodu v Pardubicích. Chystaný projekt s názvem Smart City počítá s revitalizací části areálu bývalé Tesly Pardubice v oblasti Zámeček o rozloze kolem 14 hektarů s náklady přes miliardu korun. Na tomto území by kromě rezidenční části měla být místa pro volnočasové aktivity, relaxační zóna, ale hlavně technologická pracoviště. Zázemí by zde měla najít i pardubická Střední odborná škola elektrotechnická a Vyšší odborná škola.

7Kunětickou horu čeká oprava

Památkáři plánují zahájení celkových oprav hradu Kunětická hora za 75 milionů korun. Postupně by rekonstrukci mělo podstoupit západní křídlo s bývalou prvorepublikovou restaurací s dřevěnými interiéry od architekta Dušana Jurkoviče, zpřístupněno by mělo být i severní palácové křídlo. Kromě toho chtějí památkáři opravit některé zbytky opevnění a další hradní stavby.

8Na Hradech.cz zahraje Kabát

S Kunětickou horou souvisí i další zpráva. V druhé polovině července se pod ní bude konat oblíbený festival České hrady, který tentokrát dostane výraznou posilu do programu. Poprvé v historii na něm zahraje nejoblíbenější česká kapela Kabát v čele s Josefem Vojtkem.

9Dorazí tenor José Carreras

Zřejmě největší hudební tahák roku v regionu se chystá až na závěr roku. Přesně 10. prosince 2016 totiž zavítá do pardubické Tipsport areny slavný španělský tenor José Carreras.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

V Letohradu málem shořely saně, na kterých prchal Napoleon z Ruska

Požár v letohradském muzeu ohrozil tamní nejatraktivnější exponát, kterým jsou...

V letohradském muzeu hořela vitrína se saněmi, na kterých ujížděl císař Napoleon I. po krachu svého vojenského tažení...

Další z rubriky

Boje o průplav u Přelouče znovu vzplály. Děti Země chrání také akáty

Takto si Ředitelství vodních cest představuje nový plavební kanál u Přelouče,

Spor o splavnění Labe přes Slavíkovy ostrovy u Přelouče, který před dvěma roky Nejvyšší správní soud vrátil na úplný...

Pardubický kraj doplatí každému z dětí po zemřelé pacientce čtvrt milionu

(Ilustrační snímek)

Pardubický kraj vyplatí každému ze tří pozůstalých dětí ženy, která zemřela v roce 2006 po operaci v chrudimské...

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Advantage Consulting, s.r.o.
REFERENT PLÁNOVÁNÍ VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 20 000 - 26 000 Kč

Najdete na iDNES.cz