Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Státní policii při náboru pomáhá tučný příspěvek ve výši 75 tisíc korun

  8:54aktualizováno  8:54
Policie ČR v kraji stále přijímá nováčky. Ale zatímco jinde v republice policisté chybějí masově, v regionu schází jen celkem dvanáct lidí. Přijímání nových lidí výrazně pomohl štědrý náborový příspěvek, který v kraji činí 75 tisíc korun.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Marie Stránská, MAFRA

Celkem 1 309 policistů by podle plánu mělo sloužit u státní policie v Pardubickém kraji. Na počátku ledna letošního roku jich chybělo celkem dvanáct. Ovšem to zdaleka není tragické číslo. Většina krajů je na tom hůře.

O práci u státní policie je totiž v regionu docela zájem. Jen v minulém roce se do výběrového řízení k policii v kraji přihlásilo celkem 197 lidí. Zřejmě za to může i poměrně vysoký náborový příspěvek. Nakonec jich v testech uspělo jen 32.

„Po uplynutí šesti měsíců zkušební doby může policista požádat o vyplacení náborového příspěvku. Náborový příspěvek v našem kraji je 75 tisíc,“ sdělila mluvčí Policie ČR v Pardubicích Eva Maturová.

Přijímací řízení je stejné pro muže i ženy, kteří se přihlásí. „Zájem se liší, někdy převažují muži, jindy nás kontaktují ženy. Kola přijímacího řízení jsou tři, musí splnit psychologické testy, testy tělesné zdatnosti a zdravotní prohlídky,“ dodala Eva Maturová.

V Pardubickém kraji je tak stav policistů téměř plný. V jiných regionech je ale situace odlišná.

Například v Moravskoslezském kraji chybělo počátkem tohoto roku přibližně sto lidí. Tamní krajské ředitelství by stav rádo doplnilo do roku 2020.

„Všechny nové policisty směřujeme do běžného a přímého výkonu služby, to znamená na dopravní policii, na obvodní oddělení, na oddělení hlídkové služby, popřípadě na speciální pořádkovou jednotku. To znamená, jsou to mladí lidé v uniformách, které přímo uvidí veřejnost na ulicích,“ uvedl ředitel Policie ČR v Ostravě Tomáš Kužel.

O práci strážníků je větší zájem

Nábor nových lidí stále pořádá i pardubická městská policie. „Městská policie plánuje navýšit počty strážníků. V poslední době evidujeme zvýšený zájem uchazečů o práci u nás,“ uvedli mluvčí strážníků webu městské policie.

Předpoklady, které by měl zájemce o práci strážníka splňovat, jsou věk nad 18 let, bezúhonnost, spolehlivost, dobrý zdravotní stav a maturitní vysvědčení. Uchazeči musejí nejprve vyplnit dotazník, v případě zájmu ze strany městské policie pak absolvují prověrku fyzické zdatnosti. V návaznosti na prověrky projdou informativním pohovorem před výběrovou komisí. Komise vybere uchazeče, které vyzve k psychologickým testům.

„Pakliže bude uchazeč na základě výše splněných kritérií přijat, musí potom absolvovat přípravu na povolání strážníka během sedmitýdenního studia ve školicím středisku pro strážníky v Mělníku. Toto studium je zakončeno zkouškou, na jejím konci uchazeč získá osvědčení o splnění stanovených odborných předpokladů,“ řekla Lucie Klementová z preventivní a informační služby Městské policie Pardubice.

Následuje zkouška k získání zbrojního průkazu skupiny D pro výkon zaměstnání. Uchazeči se po přijetí k policii stávají zaměstnanci města.

Největší problém napříč regiony je při shánění nových strážníků nástupní plat. Je totiž tabulkový, tedy daný nařízením vlády, a pro nováčky bez praxe, třeba čerstvé absolventy škol, dělá zhruba 12 až 13 tisíc korun hrubého.

Autor:


Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Ze skladu na Svitavsku odvezli poslední část munice pocházející z Vrbětic

Z armádního muničního skladu v Květné odvezly čtyři kamiony poslední munici....

Z armádního muničního skladu v Květné na Svitavsku odvezly čtyři kamiony poslední část munice, která tam byla...

Kapybara utekla chovateli, v noci ji na silnici srazilo nákladní auto

Kapybara z chovu na Vysokomýtsku nepřežila střet s nákladním vozidlem.

Řidič nákladního vozidla srazil v noci u Vysokého Mýta na Orlickoústecku kapybaru. Tento velký hlodavec pocházející z...

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Najdete na iDNES.cz