Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Státní policii při náboru pomáhá tučný příspěvek ve výši 75 tisíc korun

  8:54aktualizováno  8:54
Policie ČR v kraji stále přijímá nováčky. Ale zatímco jinde v republice policisté chybějí masově, v regionu schází jen celkem dvanáct lidí. Přijímání nových lidí výrazně pomohl štědrý náborový příspěvek, který v kraji činí 75 tisíc korun.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Marie Stránská, MAFRA

Celkem 1 309 policistů by podle plánu mělo sloužit u státní policie v Pardubickém kraji. Na počátku ledna letošního roku jich chybělo celkem dvanáct. Ovšem to zdaleka není tragické číslo. Většina krajů je na tom hůře.

O práci u státní policie je totiž v regionu docela zájem. Jen v minulém roce se do výběrového řízení k policii v kraji přihlásilo celkem 197 lidí. Zřejmě za to může i poměrně vysoký náborový příspěvek. Nakonec jich v testech uspělo jen 32.

„Po uplynutí šesti měsíců zkušební doby může policista požádat o vyplacení náborového příspěvku. Náborový příspěvek v našem kraji je 75 tisíc,“ sdělila mluvčí Policie ČR v Pardubicích Eva Maturová.

Přijímací řízení je stejné pro muže i ženy, kteří se přihlásí. „Zájem se liší, někdy převažují muži, jindy nás kontaktují ženy. Kola přijímacího řízení jsou tři, musí splnit psychologické testy, testy tělesné zdatnosti a zdravotní prohlídky,“ dodala Eva Maturová.

V Pardubickém kraji je tak stav policistů téměř plný. V jiných regionech je ale situace odlišná.

Například v Moravskoslezském kraji chybělo počátkem tohoto roku přibližně sto lidí. Tamní krajské ředitelství by stav rádo doplnilo do roku 2020.

„Všechny nové policisty směřujeme do běžného a přímého výkonu služby, to znamená na dopravní policii, na obvodní oddělení, na oddělení hlídkové služby, popřípadě na speciální pořádkovou jednotku. To znamená, jsou to mladí lidé v uniformách, které přímo uvidí veřejnost na ulicích,“ uvedl ředitel Policie ČR v Ostravě Tomáš Kužel.

O práci strážníků je větší zájem

Nábor nových lidí stále pořádá i pardubická městská policie. „Městská policie plánuje navýšit počty strážníků. V poslední době evidujeme zvýšený zájem uchazečů o práci u nás,“ uvedli mluvčí strážníků webu městské policie.

Předpoklady, které by měl zájemce o práci strážníka splňovat, jsou věk nad 18 let, bezúhonnost, spolehlivost, dobrý zdravotní stav a maturitní vysvědčení. Uchazeči musejí nejprve vyplnit dotazník, v případě zájmu ze strany městské policie pak absolvují prověrku fyzické zdatnosti. V návaznosti na prověrky projdou informativním pohovorem před výběrovou komisí. Komise vybere uchazeče, které vyzve k psychologickým testům.

„Pakliže bude uchazeč na základě výše splněných kritérií přijat, musí potom absolvovat přípravu na povolání strážníka během sedmitýdenního studia ve školicím středisku pro strážníky v Mělníku. Toto studium je zakončeno zkouškou, na jejím konci uchazeč získá osvědčení o splnění stanovených odborných předpokladů,“ řekla Lucie Klementová z preventivní a informační služby Městské policie Pardubice.

Následuje zkouška k získání zbrojního průkazu skupiny D pro výkon zaměstnání. Uchazeči se po přijetí k policii stávají zaměstnanci města.

Největší problém napříč regiony je při shánění nových strážníků nástupní plat. Je totiž tabulkový, tedy daný nařízením vlády, a pro nováčky bez praxe, třeba čerstvé absolventy škol, dělá zhruba 12 až 13 tisíc korun hrubého.

Autor:Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Další z rubriky

Pardubičtí radní chtějí využít úspěch a plánují prodávat hokejové Dynamo

Pardubičtí fanoušci si přejí z dvojzápasu s Třincem aspoň bod.

Už v pondělí vypsat výběrové řízení na kupce Dynama Pardubice. Do třiceti dnů vybrat nového většinového majitele klubu...

Oprava nejzatíženějšího pardubického mostu potrvá rok, ale za provozu

Most Pavla Wonky v Pardubicích. Jeho kompletní uzavírka by znamenala v ulicích...

Dobrá zpráva pro všechny pardubické řidiče. Klíčový most přes Labe půjde opravit bez jeho úplného uzavření. Práce na...

Zastánci tvrdé linie neuspěli. Jednání o chrudimském hotelu pokračují

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

Rozestavěný hotel Bohemia s jámou místo parkoviště v centru Chrudimi pije krev místním lidem i politikům pět let....

Najdete na iDNES.cz