Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ZMAŘENÉ DOTACE: Luxus v centru Poličky neobstál, penzion je zavřený

Seriál   20:00aktualizováno  20:00
Snaha vyčerpat maximum peněz z evropských fondů vedla v minulých letech i ke schvalování projektů, do kterých by se s vlastními penězi odhodlal málokterý podnikatel. Příkladem z poslední doby je před nedávnem uzavřený honosný penzion v historickém centru Poličky.

Nový penzion vzniklý s pomocí evropských peněz fungoval v Poličce jen krátce. Budova je k mání, ale nikdo o ni nestojí. | foto: Radek Latislav, 5plus2.cz

Dlouhé roky chátrající budova přestavená za desítky milionů korun na luxusně koncipované ubytovací zařízení s pokoji ve stylu českých panovníků spolkla mimo jiné bezmála sedm milionů korun z Regionálního operačního programu Severovýchod.

Nejčtenější Zmařené dotace

Zařízení s restaurací s kapacitou 70 míst, vinárnou, saunou, konferenčním sálem pro 30 hostů a osmi luxusními pokoji s kapacitou patnáct míst však bylo pro investora příliš velkým soustem. Kvůli porušení dotačních pravidel musel polovinu peněz poslat zpět, nakonec se rozhodl dotaci vrátit celou.

„V případě tohoto projektu byla při kontrole zjištěna pochybení ve veřejné zakázce na dodavatele stavby. V souladu s platnými pravidly došlo k vyměření korekce ve výši 50 procent dotace. Následně tak sám příjemce požádal o ukončení smlouvy o poskytnutí dotace dohodou a celou do té doby proplacenou část dotace vrátil,“ uvedla k nedokončenému projektu mluvčí Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod Silvie Špryňarová.

Nový penzion krátce poté fungoval, nějakou dobu i s novým provozovatelem. Definitivně byl uzavřen loni v červenci a dnes ho už několik měsíců nabízí realitní kancelář k prodeji. Podle informací MF DNES stála přestavba budovy v centru Poličky 25 milionů korun.

Redakce se snažila získat vyjádření příjemce dotace, kterým byla v roce 2011 Lucie Donátová, ale na emailovou korespondenci nereagovala a získat její telefon se nepodařilo.

„Nemohu vám předat telefon paní Donátové. Dlouhodobě se zdržuje mimo území České republiky,“ uvedl Ivan Hrdý, manažer prodejen textilu v Hlinsku, které Donátová rovněž vlastní.

Investor zřejmě podcenil i úbytek obyvatel

Starosta Poličky Jaroslav Martinů, který byl před šesti lety u předávání dekretů na dotaci, se nad počínáním investorky pozastavil.

„Sám nad tím kroutím hlavou, že někdo žádá o osmimilionovou dotaci, aby ji zanedlouho musel vracet. Dotace nebyla malá. Nevím, jak dalece investoři vyhodnocují vnější vlivy. Velké procento lidí z Poličky odchází. Za deset roků ztratila Polička 600 obyvatel. Měli jsme 9400, nyní máme 8800 obyvatel. Restaurací, hospod a ubytovacích zařízení máme pro patnáct tisíc obyvatel,“ říká Martinů, podle něhož je otázkou názoru, na jaký účel se dotace z evropských peněz používají.

„Je mnoho příkladů, kde bychom mohli říci, že se peníze zbytečně vyplýtvaly. Dnes se těžko hledá investiční akce, která peníze ve stávajícím světě přinese,“ dodává k otázce správnosti dotací soukromým subjektům starosta Poličky.

Vedení radnice je nicméně rádo, že je středověká budova aspoň opravená.

„Nám dělal tenhle dům obrovské starosti. Nebyl města, chátral a v zimě z něho padaly tašky. Tehdy jsme byli strašně rádi, že se krásně opraví, protože to je jedna z dominant města Poličky. Jako Poličáci bychom byli rádi, kdyby penzion znovu fungoval. Už teď nás mrzí, že na náměstí stojí další hospoda. Zatím se nenašel žádný statečný, který by ji zprovoznil,“ uvedl Jaroslav Martinů.

Podobných případů, kdy příjemce projekt nedokončil a odstoupil od smlouvy dohodou, bylo za celou dobu operačního programu ROP Severovýchod 23 z celkových 700 podpořených projektů.

Podle Silvie Špryňarové z ROPu převažují v projektech spíše drobná pochybení, při kterých se dotace nevrací. „Že by příjemce vracel celou dotaci, popřípadě markantní část dotace, je záležitost spíše jednotek případů,“ dodává mluvčí úřadu, který v minulých letech rozděloval evropské dotace v Pardubickém, Královéhradeckém a Libereckém kraji.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

V Pardubicích v noci hořelo auto i dům, nejspíš to způsobil žhář

Požár auta a domu ve Svítkově, části Pardubic. (17. 8.2018)

Dnes po půlnoci vzplálo osobní auto v pardubické městské části Svítkov. Plameny přeskočily i na rodinný dům. Okolnosti...

Kubíky dřeva tam, kubíky sem. Ekologické dřevo do kraje firmy dovážejí

V rámci republiky má certifikaci FSC kolem 290 majitelů lesů, celosvětově jich...

Jen jedenáct vlastníků lesů v Pardubickém kraji, které zabírají něco přes procento zalesněné plochy, má certifikát o...

Zájemci o zakázku na stavbu psychiatrie se možná domluvili. Tendr se ruší

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje zruší výběrové řízení na stavbu nového pavilonu psychiatrie v...

Advantage Consulting, s.r.o.
NÁKUPČÍ PRO NOVÉ PROJEKTY S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 30 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz