Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Radnice vyvěšují francouzské vlajky. Někde litují, že prapor nemají

  13:25aktualizováno  14:31
Na budovách úřadů v Pardubickém kraji se objevily francouzské vlajky. Zejména velká města chtějí jejich vyvěšením vyjádřit soucit s občany Francie, kterou ve středu zasáhl teroristický útok. V menších městech by se k akci připojili, ale vlajky jim chybí.

Tiskový mluvčí pardubického magistrátu Radim Jelínek vyvěšuje francouzskou vlajku na budovu úřadu. | foto: Michal Klíma, MAFRAMF DNES

Česká a francouzská vlajka stažená na půl žerdi se objevila v pátek ráno na například pardubickém magistrátu, kde bude dle informací viset až do pondělního rána.

„Soustrast vyjadřujeme celé Francii, ještě v pátek odešlu dopis francouzskému velvyslanci,“ uvedl stručně primátor Martin Charvát, který před pár týdny osobně jednal s novým s francouzským velvyslancem o možné spolupráci mezi Pardubicemi s některým z měst jihoevropského státu.

„S jeho excelencí Jean-Pierre Asvazadourianem jsem se setkal v polovině prosince. Plánovali jsme spolupráci a opětovný brzký kontakt. Ani ve zlém snu by mě nenapadlo, že oním kontaktem bude soustrastný dopis,“ doplnil primátor.

Vlajku „země galského kohouta“ opatřenou černou stuhou už ve čtvrtek umístili na budovu úřadu rovněž v Chrudimi.

„Město Chrudim hluboce odsuzuje zbabělý a barbarský akt terorismu. Chápeme jej jako výpad proti svobodě slova a základním hodnotám, na nichž stojí evropská společnost. Zároveň bychom rádi vyjádřili nejhlubší soustrast a podporu rodinám obětí a solidaritu s francouzským lidem,“ stojí na stránkách města.

V menších městech o akci nic neví

Vlajka naopak nevystoupila na stožár v dalším z okresních měst. Ve Svitavách by se připojili, ale o iniciativě kolegů nic netušili.

„Slyším to poprvé. Ne že bychom se nechtěli přidat, ale nezamýšleli jsme se nad tím. To co se ve Francii stalo je nicméně hodně smutné a je to problém,“ říká starosta David Šimek. Obstarání vlajky by pro město byly patrně složitější. „Sice s Francouzi občas spolupracujeme, ale nejsem si jistý, zda jejich vlajku máme,“ dodává starosta.

Absenci vlajky na radnici i v držení města přiznávají i v Králíkách.

„Francouzskou vlajku ani nemáme, takže by to bylo komplikované. Pokud bychom ji vlastnili, tak bychom neměli problém ji pověsit, ale aktuálně na to nejsme připraveni. Solidaritu bychom vyjádřili. Pravidelně tímto způsobem podporujeme Tibet,“ říká starostka města Jana Ponocná.

Naopak k akci se v pátek odpoledne připojili v České Třebové, ačkoliv ještě dopoledne byl jeden ze čtyř stožárů prázdný.

„Vlajka už nám visí. Konzultovali jsme to s francouzským velvyslanectvím a je stažená na půl žerdi. Takto bude viset do neděle,“ říká starosta Jaroslav Zedník, který byl původně informací o iniciativě svých kolegů z větších měst zaskočen.

„Vůbec nic o tom nevím. Měl jsem od včerejška jednání na různých místech. Jestli to má morální smysl a vyjádří to uctění památky mrtvých lidí, tak určitě proti nic nemám,“ prohlašoval ještě dopoledne starosta, který je členem TOP 09. Právě tato strana ve čtvrtek informovala, jak její starostové vlajky vyvěšují.

Francii podpoří pochod centrem Pardubic

V pátek odpoledne se v krajském městě uskuteční pochod, jehož účastnící symbolicky uctí oběti útoku. Plánovaný půlhodinový průvod začne v 17 hodin od obchodního domu Magnum na třídě Míru. Účastníci poté zamíří pod Zelenou branou a na Pernštýnské náměstí. Akce bude zakončena položením svíček u Evropského domu a Alliance Française de Pardubice.

„Vyjádřeme odhodlání bránit základní svobody naší evropské civilizace a hluboký zármutek nad oběťmi teroristického útoku v Paříži,“ žádá organizátor akce a pardubický zastupitel Jiří Janků.

Autor:Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

V Letohradu málem shořely saně, na kterých prchal Napoleon z Ruska

Požár v letohradském muzeu ohrozil tamní nejatraktivnější exponát, kterým jsou...

V letohradském muzeu hořela vitrína se saněmi, na kterých ujížděl císař Napoleon I. po krachu svého vojenského tažení...

Další z rubriky

Auto přistálo v řece koly vzhůru, řidičku vytáhli svědci nehody

Řidička utopila peugeota v Divoké Orlici.

V korytě Divoké Orlice na Orlickoústecku skončil v neděli odpoledne osobní automobil Peugeot 106. Byl převrácený na...

Chrudim chce příští rok opravit prostor před vlakovým nádražím

Vizualizace přednádražního prostoru v Chrudimi.

Po obnově zanedbané čtvrti v Revoluční ulici chce Chrudim v příštím roce zkulturnit prostranství před vlakovým...

Pardubický kraj doplatí každému z dětí po zemřelé pacientce čtvrt milionu

(Ilustrační snímek)

Pardubický kraj vyplatí každému ze tří pozůstalých dětí ženy, která zemřela v roce 2006 po operaci v chrudimské...

Najdete na iDNES.cz