Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hlavní problém nového pardubického bulváru je příliš úzká vozovka

  11:43aktualizováno  11:45
Už první den odhalil základní problém opravené třídy Míru v Pardubicích. Je na ní tak úzká vozovka, že se řidič MHD nemá šanci vyhnout jakémukoliv autu.

Kdo se hned po středečním otevření třídy Míru projel po ní trolejbusem, musel si připadat jako VIP. Lidé z chodníku si dopravní prostředek prohlíželi se stejným zájmem, jako kdyby po čerstvě zrekonstruované ulici proplouval parník. Po dlouhé odstávce působily vozy jako atrakce a také potenciální nebezpečí.

Trolejbusy vyhánějí cyklisty z vozovky na chodník.

Trolejbusy vyhánějí cyklisty z vozovky na chodník.

Pozor, trolejbus! Ježíšmarjá, oni tady zase jezdí,“ strhávala dopoledne matka malého chlapce z jízdní dráhy nedaleko Pasáže.

Nutno dodat, že řidiči linek 21 a 27, které jako jediné projíždějí celou třídu Míru, jezdili extrémně opatrně a pomalu. Ulicí se sunuli zhruba dvacítkou. „Zatím vše funguje bez větších potíží,“ hlásil po ranní špičce šéf dopravního podniku Tomáš Pelikán.

Obavy měl hlavně z toho, aby hned první den nezpůsobil problém neukázněný řidič zásobování, který by nechal stát svůj vůz v úzké části ulice. Tam se totiž trolejbus nemá šanci vyhnout.

„Nic jsme nenechali náhodě. Kolem sedmé ráno byli na třídě Míru strážníci, kteří zajišťovali hladký průjezd prvních linek,“ přiznal Pelikán, že jeho lidé šli štěstí naproti.

Mezi Sladkovského ulicí a Grandem je vozovka natolik úzká, že se na ní dva stroje vedle sebe prostě nevejdou. To se ve středu potvrdilo těsně před půl jedenáctou, kdy se u pošty potkal trolejbus a vůz státní policie. Ten musel zajet mezi lavičky, aby vůbec mohla linka pokračovat v přepravě cestujících.

Má tam policie vůbec co dělat?

„Je otázkou, jestli ulicí musí vozy policie vůbec jezdit. Teď ji více než rok nepoužívaly a také to fungovalo. Jinak je fakt, že dopravní pruh má pouhé čtyři metry a je tak zřejmé, že jediné špatně odstavené auto zablokuje celý provoz,“ doplnil Tomáš Pelikán.

Na problém však odpovědní lidé mysleli včas a vjezd zásobování do úzké části ulice omezují dopravní značky. Ráno se může zásobovat mezi 5. až 7. hodinou a odpoledne až po 17. hodině, tedy v dobách, kdy už trolejbusy po třídě Míru jezdit nebudou.

Teoreticky tedy kolize nehrozí, otázka je, jak bude vypadat praxe. „Bude hodně záležet na městské policii, aby tam situaci hlídala,“ uvedl Pelikán, který původně byl pro to, aby ulicí jezdila většina spojů stejně tak, jak tomu bylo před opravou. Nakonec však souhlasí s tím, že se tam vrátily jen linky 4, 21 a 27. Navíc kompletní ulici projedou pouze poslední dvě jmenované, a to za jeden den jen čtyřiatřicetkrát.

Právě debata nad tím, zda v ulici má zůstat MHD, nebo by ji měla naopak opustit kompletně, zaměstnávala politiky i veřejnost několik let.

„Myslím, že tu zbyl tak malý provoz, že už se sem trolejbusy nemusely vracet vůbec. Ta změť drátů a sloupů ulici jen hyzdí,“ uvedl Petr Fryč, obyvatel centra Pardubic. A hned doplnil další kritický postřeh: „Jako grafik jsem úplně zničený z toho, jak vypadá položená dlažba. Absolutně nechápu důvod, proč jí tady projektant použil tolik druhů, navíc v různých tvarech a barvách. Nevypadá to hezky.“

Těžké trolejbusy dlažbu v příštích týdnech prověří. První den obstála. „Ještě bych nechválil dne před večerem, po jednom dni nelze soudit. Uvidíme, jak to bude vypadat za pár měsíců,“ podotkl Pelikán.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

Pardubický kraj doplatí každému z dětí po zemřelé pacientce čtvrt milionu

(Ilustrační snímek)

Pardubický kraj vyplatí každému ze tří pozůstalých dětí ženy, která zemřela v roce 2006 po operaci v chrudimské...

Mladíci ukradli ve škole gekony i šváby. Chtěli mít vlastní chov

Ještěrka zelená

Dva mladíci ve věku dvaceti let se v týdnu vloupali na Střední školu zahradnickou a technickou v Litomyšli. Škole...

U pardubické arény vzniklo nové parkoviště pro návštěvníky akcí

Vjezdu na parkoviště u Tyršových sadů brání několik velkých kamenů. Řidiči tak...

Návštěvníci pardubické Tipsport areny řeší už roky jeden zásadní problém. Nemají kde zaparkovat před hokejem nebo...

Najdete na iDNES.cz