Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hlavní problém nového pardubického bulváru je příliš úzká vozovka

  11:43aktualizováno  11:45
Už první den odhalil základní problém opravené třídy Míru v Pardubicích. Je na ní tak úzká vozovka, že se řidič MHD nemá šanci vyhnout jakémukoliv autu.

Kdo se hned po středečním otevření třídy Míru projel po ní trolejbusem, musel si připadat jako VIP. Lidé z chodníku si dopravní prostředek prohlíželi se stejným zájmem, jako kdyby po čerstvě zrekonstruované ulici proplouval parník. Po dlouhé odstávce působily vozy jako atrakce a také potenciální nebezpečí.

Trolejbusy vyhánějí cyklisty z vozovky na chodník.

Trolejbusy vyhánějí cyklisty z vozovky na chodník.

Pozor, trolejbus! Ježíšmarjá, oni tady zase jezdí,“ strhávala dopoledne matka malého chlapce z jízdní dráhy nedaleko Pasáže.

Nutno dodat, že řidiči linek 21 a 27, které jako jediné projíždějí celou třídu Míru, jezdili extrémně opatrně a pomalu. Ulicí se sunuli zhruba dvacítkou. „Zatím vše funguje bez větších potíží,“ hlásil po ranní špičce šéf dopravního podniku Tomáš Pelikán.

Obavy měl hlavně z toho, aby hned první den nezpůsobil problém neukázněný řidič zásobování, který by nechal stát svůj vůz v úzké části ulice. Tam se totiž trolejbus nemá šanci vyhnout.

„Nic jsme nenechali náhodě. Kolem sedmé ráno byli na třídě Míru strážníci, kteří zajišťovali hladký průjezd prvních linek,“ přiznal Pelikán, že jeho lidé šli štěstí naproti.

Mezi Sladkovského ulicí a Grandem je vozovka natolik úzká, že se na ní dva stroje vedle sebe prostě nevejdou. To se ve středu potvrdilo těsně před půl jedenáctou, kdy se u pošty potkal trolejbus a vůz státní policie. Ten musel zajet mezi lavičky, aby vůbec mohla linka pokračovat v přepravě cestujících.

Má tam policie vůbec co dělat?

„Je otázkou, jestli ulicí musí vozy policie vůbec jezdit. Teď ji více než rok nepoužívaly a také to fungovalo. Jinak je fakt, že dopravní pruh má pouhé čtyři metry a je tak zřejmé, že jediné špatně odstavené auto zablokuje celý provoz,“ doplnil Tomáš Pelikán.

Na problém však odpovědní lidé mysleli včas a vjezd zásobování do úzké části ulice omezují dopravní značky. Ráno se může zásobovat mezi 5. až 7. hodinou a odpoledne až po 17. hodině, tedy v dobách, kdy už trolejbusy po třídě Míru jezdit nebudou.

Teoreticky tedy kolize nehrozí, otázka je, jak bude vypadat praxe. „Bude hodně záležet na městské policii, aby tam situaci hlídala,“ uvedl Pelikán, který původně byl pro to, aby ulicí jezdila většina spojů stejně tak, jak tomu bylo před opravou. Nakonec však souhlasí s tím, že se tam vrátily jen linky 4, 21 a 27. Navíc kompletní ulici projedou pouze poslední dvě jmenované, a to za jeden den jen čtyřiatřicetkrát.

Právě debata nad tím, zda v ulici má zůstat MHD, nebo by ji měla naopak opustit kompletně, zaměstnávala politiky i veřejnost několik let.

„Myslím, že tu zbyl tak malý provoz, že už se sem trolejbusy nemusely vracet vůbec. Ta změť drátů a sloupů ulici jen hyzdí,“ uvedl Petr Fryč, obyvatel centra Pardubic. A hned doplnil další kritický postřeh: „Jako grafik jsem úplně zničený z toho, jak vypadá položená dlažba. Absolutně nechápu důvod, proč jí tady projektant použil tolik druhů, navíc v různých tvarech a barvách. Nevypadá to hezky.“

Těžké trolejbusy dlažbu v příštích týdnech prověří. První den obstála. „Ještě bych nechválil dne před večerem, po jednom dni nelze soudit. Uvidíme, jak to bude vypadat za pár měsíců,“ podotkl Pelikán.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Špaček se cítí silnější, ve Winnipegu si vzal pod křídlo Reichela

Michael Špaček (80) oslavuje se spoluhráči z Winnipegu svou trefu.

Minule se v kempu Winnipeg Jets udržel málem až do konce. A letos pardubický hokejový odchovanec Michael Špaček...

Další z rubriky

Letní kino vzdá hold hokejovým legendám, následuje setkání s tvůrci

Hokejový brankář Jiří Holeček

Vzpomínky na letošní prázdniny už sice čtrnáct dní pozvolna blednou, ale rozhodně to neplatí pro Pardubické letní kino....

Skauti v Hlinsku slaví sto let. A také své válečné hrdiny

Výstava o historii skautů v Městském muzeu Hlinsko potrvá do 11.listopadu 2018.

Hlinečtí skauti slaví sto let od založení výstavou. Přibližuje dějiny hnutí, stejně jako klíčové momenty hlineckého...

Zájem o zemědělské obory roste, do učení míří více žáků

Soutěž jízdy zručnosti s traktorem s přívěsem pro studenty středních...

Na střední školy v Pardubickém kraji bylo letos podáno skoro 10 tisíc přihlášek. Z nich přibližně čtvrtina je na...

Najdete na iDNES.cz