Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Štědrý večer vyrazily stovky Pardubáků do ulic a do divadla

  2:50aktualizováno  2:50
Koledy, plné ulice lidí, sníh a teplý punč. Tak vypadal Štědrý večer v centru Pardubic. Až do noci byla otevřená vyhlídka na Zelené bráně, na náměstí sbor zpíval Rybovu mši vánoční a o půlnoci se lidé sešli v divadle na již tradičním zpívání s herci.

Pernštýnské náměstí na Štědrý večer | foto: Barbora Měchurová, iDNES.cz

V Pardubicích je už tradicí, že po stědrovečerní večeři a rozbalování dárků lidé vyrazí do ulic. Letos sváteční náladě přidal fakt, že po celodenním pršení začalo kolem desáté hodiny večer hustě sněžit. Lidé se na ulicích zastavovali, přáli si veselé Vánoce a hodně zdraví, bavili se.

"Do města chodíme už třetím nebo čtvrtým rokem. Vždycky jdeme nahoru na Zelenou bránu, na náměstí a potom do divadla. Je to pro nás takové pohodové vánoční zastavení," říkají Michal Krejčí a Kateřina Krejčová z Pardubic.

Štědrý večer u pardubického zámku

Štědrý večer u pardubického zámku

Zelená brána na Štědrý večer

Zelená brána na Štědrý večer

Výšlap na Zelenou bránu zvolilo po sledování televize a vánočním hodování mnoho lidí. Z výšky byly vidět svátečně nasvícené ulice, hloučky lidí popíjejících punč a věřící spěchající do kostela na mši.

"Dneska jsme měli víc než stovku návštěvníků a to ještě nezavíráme. Lidé se jdou podívat na vánoční město," řekla před jedenáctou hodinou večerní Martina Štovíčková z Kulturního centra města Pardubic, která prodávala vstupenky na bránu.

Herci vybírali na schody ke zvonům

Kolem jedenácté hodiny se potom většina korzujících lidí sešla na Pernštýnském náměstí, kde dětský sbor Iuventus cantans zpíval Rybovu mši vánoční. Poslouchalo několik stovek lidí. V zimě a sněžení jim přišel vhod punč i svařené víno, které se prodávaly ve stáncích po celém náměstí.

Štědrý večer na Pernštýnském náměstí

"Jsem tu se stánkem už pátým rokem, vždy prodám dva velké kotle punče. Po Rybově mši se obvykle lidé rozejdou a zůstává tady bujará mládež," popisuje obvyklý průběh Štědrého večera Martina Stará, která na náměstí prodávala punč.

Štědrý večer v Pardubických ulicích, lidé zpívají koledy

Štědrý večer v Pardubických ulicích, lidé zpívají koledy

Kostel svatého Bartoloměje na Štědrý večer

Kostel svatého Bartoloměje na Štědrý večer

Její slova o vylidnění náměstí jsou pravdivá, většina lidí totiž o půlnoci míří do divadla, kde je už několikátým rokem zpívání koled s herci. Letos, stejně jako loni, byly hlavním tématem divadelního setkání zvony. Herci totiž chtějí vybrat na schody ke zvonům v kostele svatého Bartoloměje v Pardubicích.

"O představení je velký zájem, lístky jsme začali prodávat na začátku prosince a hned byly vyprodané," říká inspektorka hlediště Libuše Kubelková.

Každý z herců lidem přinesl zajímavou historku o jednom ze zvonů v kraji, představení prolínalo zpívání koled. Ke kapele se většinou přidalo celé hlediště a zvuk mnohohlasého chorálu nesl melodii koled daleko za zdi divadelního sálu.

Štědrovečerní zpívání Rybovy mše vánoční na Pernštýnském náměstí

Štědrovečerní zpívání Rybovy mše vánoční na Pernštýnském náměstí

Lidé potom ochotně přispěli na výstavbu schodů ke zvonům ve svatobartolomějském kostele, jen během představení se vybralo více než devatenáct tisíc korun. Z divadla potom většina přítomných zamířila domů, někteří však pokračovali dál do hospod a barů. Ani po jedné hodině v noci nebyly pardubické ulice prázdné a vzduchem se neslo stokrát opakované "veselé Vánoce".
Nejčtenější

Novorozená holčička zemřela, když ji hlídal otec. Policie ho viní z vraždy

Policii zavolali na místo střelby exekutoři, na které muž mířil.

Policie obvinila otce čtrnáctidenní holčičky z vraždy dítěte. Čin se stal v Pardubicích ve středu 11. dubna dopoledne,...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Senior zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala nemocná manželka

(ilustrační snímek)

Do svízelné situace se dostal v Pardubicích senior, který zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala jeho nemocná...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....

Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Další z rubriky

U stadionu Zlaté přilby nabízí pardubická radnice k odkupu stovku parcel

Plochodrážní závod Zlatá přilba.

Ve Svítkově se chystá velký projekt pro výstavbu domů. Jen kousek od plochodrážního stadionu nabízí Nadace pro rozvoj...

U pardubické arény vzniklo nové parkoviště pro návštěvníky akcí

Vjezdu na parkoviště u Tyršových sadů brání několik velkých kamenů. Řidiči tak...

Návštěvníci pardubické Tipsport areny řeší už roky jeden zásadní problém. Nemají kde zaparkovat před hokejem nebo...

Odpůrce zdí proti povodni a kácení stromů v Žamberku se obrátil na policii

Dosud v Žamberku kvůli protipovodňové prevenci pokáceli na břehu Divoké Orlice...

Radnice v Žamberku je stále pod palbou kritiky kvůli zdem a mizejícím stromům na břehu Divoké Orlice. Neboli kvůli...

Najdete na iDNES.cz