Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na silnicích v Pardubickém kraji letos zemřelo nejvíc lidí za poslední tři roky

  17:37aktualizováno  17:37
Zatímco v celé republice počet tragických dopravních nehod klesá, v Pardubickém kraji je tomu naopak. Letos na silnicích zahynulo už 57 lidí, což je nejvíce za poslední tři roky. Mohou za to opilí řidiči i chodci, rychlá jízda a nedostatek kvalitních silnic a dálnic. Řidičům chybí i bič v podobě kontrol.

Nehoda u Vysokého Mýta | foto: Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje

Řidiči, kteří jedou po silnici první třídy číslo 35 z Holic směrem na Vysoké Mýto sundávají u Ostřetína nohu z plynu. Podobně se zachovají třeba i mezi Vysokým Mýtem a Litomyšlí a v Rybitví nebo Lázních Bohdaneč.

Právě tam totiž číhají policejní radary a hrozba pokuty je reálná. Jinde než na místech, která má policie vytipovaná dlouhé roky, vypadají silnice jinak.

Právě nekontrolované úseky silnic prvních tříd jsou místem, kde řidiči často bourají. A následky jsou tragičtější než jinde. "Pardubickému kraji chybí kvalitní silnice. Přetížené tahy, kde policisté kontrolují stále na stejném místě, jsou hodně rizikové. Je to věcí policie, měla by místa na kontroly měnit tak, aby řidiči nikdy nevěděli, kde na ně policista s radarem bude čekat," řekl uznávaný expert na dopravu Stanislav Huml.

Bezpečnější dálnice v kraji nejsou

Právě tyto dva důvody - špatné silnice a statické policejní hlídky - podle odborníků stojí za tím, že tragických nehod v Pardubickém kraji na rozdíl od zbytku republiky neubývá. Ale právě naopak.

"Dálnice jsou nejbezpečnější. Pokud někde chybí, je to samo o sobě problém. Bezpečnost jízdy na dálnici a přetížené silnici první třídy je nesrovnatelná," řekl Huml.

Jenom na silnici první třídy číslo 35, která protíná kraj, se letos staly desítky dopravních nehod a zemřelo tam několik řidičů. Naposledy pouhý týden před Štědrým dnem.

Sami policisté kupodivu nejsou vůbec schopni nebo ochotni vysvětlit, proč vlastně tragédií na silnicích Pardubického kraje v loňském roce přibylo. Ze statistik vyplývá, že kromě mizerných silnic a malého počtu kontrol jsou jednou z příčin i narůstající potíže s alkoholem.

I když v minulém roce opilých řidičů ubylo, letos už jejich podíl na nehodách zase roste a dosáhl 20 procent. Mrtvých však přibývá i kvůli motorkářům. Těch je čím dál tím více a pravděpodobnost, že se při nehodě zraní, nebo zemřou, je vyšší než u řidičů osobních aut.
Nejčtenější

Novorozená holčička zemřela, když ji hlídal otec. Policie ho viní z vraždy

Policii zavolali na místo střelby exekutoři, na které muž mířil.

Policie obvinila otce čtrnáctidenní holčičky z vraždy dítěte. Čin se stal v Pardubicích ve středu 11. dubna dopoledne,...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Senior zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala nemocná manželka

(ilustrační snímek)

Do svízelné situace se dostal v Pardubicích senior, který zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala jeho nemocná...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....

Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Další z rubriky

Křižovatka smrti u Šedivce nad Letohradem bude od července kruhová

Další nehoda na Šedivci se stala 12. července 2016.

V červenci to bude pět let, kdy se na křižovatce u Šedivce nedaleko Letohradu odehrála dopravní nehoda, při níž...

V Letohradu málem shořely saně, na kterých prchal Napoleon z Ruska

Požár v letohradském muzeu ohrozil tamní nejatraktivnější exponát, kterým jsou...

V letohradském muzeu hořela vitrína se saněmi, na kterých ujížděl císař Napoleon I. po krachu svého vojenského tažení...

Kardinála Berana doprovodí na poslední cestě starokladrubští vraníci

Starokladrubští vraníci jsou na vystupování na veřejnosti zvyklí, často cestují...

Přímými účastníky sobotního procesí, které uctí kardinála Josefa Berana, jehož ostatky se po téměř padesáti letech...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz