Výzvu Děkujeme, odcházíme podepsalo v kraji 250 lékařů

Výzvu Děkujeme, odcházíme podepsalo v kraji 250 lékařů | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Na Pardubicku chce odejít 250 lékařů, nemocnice vymýšlejí krizové scénáře

  • 32
Protestní akce lékařů Děkujeme, odcházíme nebude jen výkřikem do tmy. V Pardubickém kraji výzvu podepsalo už 250 lékařů a nemocnice chystají krizové scénáře. Takto masivní odchod by jim způsobil obrovské problémy.

"Všichni to podceňovali, ještě před třemi týdny s námi jednal ředitel pardubické nemocnice a bral to na lehkou váhu, vedení kraje to samé. Teď už je to jiné," řekl předseda lékařských odborů pardubické nemocnice Tomáš Gottvald.

"Situace je vážná, vrcholní politici chtějí, aby to řešily kraje, ale to nejde," potvrdila krajská radní Markéta Tauberová.

"Někteří lékaři jsou určitě schopni odejít. Zatím ale stále nevíme, kolik lidí a ze kterých oddělení," uvedl ředitel Svitavské nemocnice Pavel Havíř.

Jedna z možností řešení krizové situace spojené s odchodem lékařů je sloučení tří nemocnic: Orlickoústecké, Litomyšlské a Svitavské. O návrhu čtěte v úterní MF DNES.

.

Podle Tauberové bude odchod lékařů znát na každém oddělení, nejhůře na tom ale bude ARO a jednotky intenzivní péče. Kolik lékařů podepsalo výpověď není jasné, odbory číslo tají.

Výzvu podepsalo v Pardubickém kraji asi 250 lidí.

Lékaři v březnu nemusejí jít pracovat do ciziny nebo na jiné místo, ale mohou pouze čekat, až vláda, kraj či nemocnice splní jejich podmínky. S vědomím, že bez nich to prostě nepůjde.

Nemocnice budou muset spolupracovat

"Pokud zůstanou doma, nepůjdou jim peníze. Nevím, jaké mají úspory, jak dlouho vydrží stávkovat. Museli bychom zabezpečit chod nemocnice, omezit plánované operace, plánované hospitalizace, jeli bychom ve víkendovém režimu a dělali bychom pouze akutní medicínu," řekl ředitel Litomyšlské nemocnice Libor Vylíčil s tím, že pro hospodaření nemocnice by to byl tvrdý úder.

Ve hře jsou další krizové scénáře. V Pardubické krajské nemocnici podepsala výzvu polovina lékařů, pokud by skutečně odešli, bylo by zdravotnické zařízení skoro na zavření.

Teoreticky by mohli pomoci lékaři z menších nemocnic. "Ochota lékařů se přesouvat do jiného zařízení se rovná skoro nule. Těžko je lze k tomu donutit," řekl ředitel Chrudimské nemocnice Tomáš Vondráček.

Vedení kraje spíše plánuje, že nemocnice budou slučovat oddělení, omezovat operace a podobně. "Budeme jednat se zástupci lékařských odborů a managementu nemocnic. Prověřujeme možnost, zda by lékaři mohli alespoň vypomáhat při akutní péči," řekla Tauberová.

,