Průlet bolidu zachycený kamerou v Seči.

Průlet bolidu zachycený kamerou v Seči. | foto: Webová kamera ČHMÚ

Oblohu rozzářil bolid. Úkaz zpozorovali lidé i na jihu Pardubického kraje

  • 0
Jasnou oblohu prozářil v úterý večer v jižní části Pardubického kraje dobře viditelný záblesk, kterého si všimla řada lidí. Stali se svědky průletu bolidu.

Průlet tělesa zaznamenaly večer webové kamery Českého hydrometerologického ústavu (ČHMÚ) ve Svratouchu a Seči. Vesmírnou hmotu pohybující se v atmosféře zachytily rovněž přístroje na Vysočině v Kostelní Myslové a také na Milešovce ve Středočeském kraji.

„Vidět bolid je vzácnější, ale úplně neobvyklé to není. Pokud není oblačnost, lze ho zachytit několikrát do roka,“ říká astronom z hvězdárny v Hradci Králové Martin Cholasta.

Jev byl dobře viditelný i ve Svratouchu.

Do atmosféry se dostane úlomek o velikosti zhruba deseti centimetrů, a ten pak zazáří. „Je to jasný meteor a aby byl označen jako bolid, musí mít jasnost vyšší než je záře Venuše,“ popisuje Cholasta.

Průlet bolidu je sice velmi rychlý, ale pokud je jasný, tak za sebou zanechává v atmosféře stopu. Pak prý může být vidět až několik desítek sekund.

„V tom případě je dobré pozorovat, jakým směrem bolid letěl, protože pak ho lze podle dráhy najít, což se podaří u valné část meteoritů,“ podotýká Cholasta.

K úkazu dochází při letu ve výškách od 100 do 80 kilometrů. Pokud je navíc slyšet hřmění, značí to bližší průlet. U běžných meteoritů nic podobného nehrozí. „Klasické meteory jsou ve velikosti zrnka písku, takže na vzdálenost osmdesáti kilometrů ho nemůžete vidět, zvláště když mohou letět až 70 kilometrů za sekundu,“ konstatuje člen Astronomické společnosti v Hradci Králové.

Předpovídat kdy a kde se bolid objeví prý není možné. Pravděpodobnost se nicméně zvyšuje při meteorickém roji. Ani v tom případě však není spatření přírodního úkazu zaručené, jelikož úlomky nemusí být velké. Poslední větší aktivní roj byl zaznamenán 4. ledna.

Úplněk pozorování bolidů škodí

Důležitou podmínkou pro dobré zpozorování bolidu je jasná obloha. Naopak výrazně „škodlivý“ je v tomto směru zářící Měsíc.

„Upozorňujeme pravidelně návštěvníky, že jednou z nejhorších chvil, kdy jít na hvězdárnu, je právě čas úplňku. Měsíc září natolik, že kromě planet je složité si prohlédnout další objekty na obloze,“ říká astronom.

Ačkoliv do hradecké hvězdárny v úterý nikdo nevolal, tak úkazu si všimla řada pozorovatelů.

„Viděla jsem na vlastní oči. Bylo to božský,“ pospala na Facebooku své dojmy Jana Fajfrová. „U Pardubic jsme to také viděli,“ pochlubila se pod zveřejněnou fotkou ČHMÚ Iva Švecová. Podle poznatků dalších přispěvatelů na sociální síti zahlédli jev i v okolí Třebíče.