Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oblohu rozzářil bolid. Úkaz zpozorovali lidé i na jihu Pardubického kraje

  12:42aktualizováno  12:42
Jasnou oblohu prozářil v úterý večer v jižní části Pardubického kraje dobře viditelný záblesk, kterého si všimla řada lidí. Stali se svědky průletu bolidu.

Průlet bolidu zachycený kamerou v Seči. | foto: Webová kamera ČHMÚ

Průlet tělesa zaznamenaly večer webové kamery Českého hydrometerologického ústavu (ČHMÚ) ve Svratouchu a Seči. Vesmírnou hmotu pohybující se v atmosféře zachytily rovněž přístroje na Vysočině v Kostelní Myslové a také na Milešovce ve Středočeském kraji.

„Vidět bolid je vzácnější, ale úplně neobvyklé to není. Pokud není oblačnost, lze ho zachytit několikrát do roka,“ říká astronom z hvězdárny v Hradci Králové Martin Cholasta.

Jev byl dobře viditelný i ve Svratouchu.

Jev byl dobře viditelný i ve Svratouchu.

Do atmosféry se dostane úlomek o velikosti zhruba deseti centimetrů, a ten pak zazáří. „Je to jasný meteor a aby byl označen jako bolid, musí mít jasnost vyšší než je záře Venuše,“ popisuje Cholasta.

Průlet bolidu je sice velmi rychlý, ale pokud je jasný, tak za sebou zanechává v atmosféře stopu. Pak prý může být vidět až několik desítek sekund.

„V tom případě je dobré pozorovat, jakým směrem bolid letěl, protože pak ho lze podle dráhy najít, což se podaří u valné část meteoritů,“ podotýká Cholasta.

K úkazu dochází při letu ve výškách od 100 do 80 kilometrů. Pokud je navíc slyšet hřmění, značí to bližší průlet. U běžných meteoritů nic podobného nehrozí. „Klasické meteory jsou ve velikosti zrnka písku, takže na vzdálenost osmdesáti kilometrů ho nemůžete vidět, zvláště když mohou letět až 70 kilometrů za sekundu,“ konstatuje člen Astronomické společnosti v Hradci Králové.

Předpovídat kdy a kde se bolid objeví prý není možné. Pravděpodobnost se nicméně zvyšuje při meteorickém roji. Ani v tom případě však není spatření přírodního úkazu zaručené, jelikož úlomky nemusí být velké. Poslední větší aktivní roj byl zaznamenán 4. ledna.

Úplněk pozorování bolidů škodí

Důležitou podmínkou pro dobré zpozorování bolidu je jasná obloha. Naopak výrazně „škodlivý“ je v tomto směru zářící Měsíc.

„Upozorňujeme pravidelně návštěvníky, že jednou z nejhorších chvil, kdy jít na hvězdárnu, je právě čas úplňku. Měsíc září natolik, že kromě planet je složité si prohlédnout další objekty na obloze,“ říká astronom.

Ačkoliv do hradecké hvězdárny v úterý nikdo nevolal, tak úkazu si všimla řada pozorovatelů.

„Viděla jsem na vlastní oči. Bylo to božský,“ pospala na Facebooku své dojmy Jana Fajfrová. „U Pardubic jsme to také viděli,“ pochlubila se pod zveřejněnou fotkou ČHMÚ Iva Švecová. Podle poznatků dalších přispěvatelů na sociální síti zahlédli jev i v okolí Třebíče.

Autor:Nejčtenější

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...

Hotel můžeme nabídnout migrantům, hrozí majitel radnici

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

V Chrudimi vygradoval spor o dostavbu hotelu Bohemia mezi městem a firmou Homa holding, která jej vlastní. Město chce...

Celníci kvůli chybám v EET uzavřeli bar v Pardubicích

Příběh elektronické evidence tržeb

Celníci uzavřeli kvůli chybám v elektronické evidenci tržeb (EET) bar v Pardubicích. Zjistili, že obsluha vystavovala...

Další z rubriky

Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...

Novinka v elektrárně. Posun a vykládku vagonů s uhlím zařídí robot

Nový systém ve chvaletické elektrárně vysypává jednotlivé kontejnery naložené...

Chvaletická elektrárna přechází na nový systém vykládání uhlí. Jako první v České republice bude posun a vykládání vozů...

Návštěvy pacientů v nemocnicích jsou opět povoleny. Chřipka ustoupila

Nemocnice v Pardubicích

Generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje ukončil zákaz návštěv hospitalizovaných pacientů, který platil kvůli...

Najdete na iDNES.cz