Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na konci války si Češi vyřídili s Němci účty masakrem v Lanškrouně

  8:43aktualizováno  8:43
Na začátku května 1945 skončila II. světová válka. Jenže období násilí a bezpráví zdaleka neskončilo. Útrapy potkaly německé civilní obyvatelstvo. Krutosti historici zmapovali v Moravské Třebové, Svitavách či Lanškrouně.

Zajatí němečtí civilisté jsou na Tyršově náměstí ve Vysokém Mýtě odváděni do sokolovny (květen 1945). | foto: sudetenland.cz

Byla druhá půlka května 1945. Z dnešního pohledu by se mohlo zdát, že je po válce a začíná období míru. Ovšem například Lanškroun teprve čekala největší eskalace násilí.

Partyzáni a vojáci shromáždili na lanškrounském náměstí všechny muže německé národnosti z města a okolí. Nutili je chodit v průvodu s portrétem Hitlera, stát dlouho se zdviženýma rukama.

Přitom je surově bili, týrali a některé vhazovali do požární nádrže. Členové lidového tribunálu, v němž zasedli i Josef Hýbl-Brodecký a tehdejší předseda MNV Josef Hrabáček, nechali Němce trestat brutálním bitím a smrtí.

„Zahynulo 24 osob. Čtrnáct z nich vojáci a partyzáni zastřelili, některé oběsili na sloupech veřejného osvětlení před radnicí, dalších sedm zabili na dalších místech a u tří mrtvých nebylo možno cizí zavinění vyloučit.

70 okamžiků druhé světové války

Druhého dne byli popraveni další tři muži,“ popsal tehdejší události ve městě ležícím nedaleko Ústí nad Orlicí litomyšlský historik Milan Skřivánek.

V nynějším Pardubickém kraji se takzvaný divoký odsun Němců spojený s vraždami a trýzněním týkal především oblasti bývalých Sudet. Tedy vedle Lanškrouna i měst Svitavy, Moravská Třebová či Městečko Trnávka.

„Poté, co ministerstvo obrany vydalo 12. června výnos o vystěhování německého obyvatelstva organizovaně, v menších skupinách, bylo začátkem července 1945 vysídleno z regionu kolem 1 500 Němců,“ uvádí Tomáš Staněk z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.

Partyzáni „čistili“ i okolí Králík

Jenže odsunu předcházelo právě často děsivé vyřizování účtů s německým obyvatelstvem. Hrůzných rozměrů dosáhla podle historika Františka Grögra - Chocholatého akce příslušníků brigády Brodecký pod velením poručíka Josefa Hýbla-Brodeckého v Lanškrouně, Králíkách a okolí známá jako „lidový soud“.

Účastnili se jich příslušníci vojenské posádky a vojenské roty z Těchonína, která dorazila do Lanškrouna 17. Května. Součástí jednotky byla i takzvaná tankočeta, ve skutečnosti popravčí četa.

Partyzáni pod vedením Josefa Hýbla-Brodeckého provedli také vyčišťovací akci v Králíkách spojenou s násilnými činy. Králický kronikář zapsal: „Tito muži vtrhli do německých bytů a odvlekli 365 Němců před lidový soud. Z tohoto množství bylo 26 mužů - bývalých členů německé armády předáno ruskému velitelství v Lanškrouně.“

Lidový soud odsoudil tři Němce k trestu smrti zastřelením a dva nechal ubít. Téhož dne vstoupila do nedalekého Mladkova četa Alfa 1 z divize Václavík pod vedením četaře Alfonse Koblížka.

Brzy ráno byli i místní Němci soustředěni na náměstí. Před hostincem umístili soudní stůl, u něhož zasedal lidový soud. Bilance jednodenního zasedání je děsivá. Nejrůznější tělesné tresty a deset vykonaných rozsudků smrti. Čtyři muže partyzáni utloukli a nakonec je nahé oběsili na lipách před kostelem. Dalších šest mužů bylo zastřeleno.

Podle kroniky brigády Václavík z Těchonína zasedaly další lidové soudy. Dle svědectví bylo v Moravském Karlově pohřbeno ve společném hrobě na vrcholku Pod Buky 86 těl umučených vězňů.

V Horní Lipce bylo před nastoupeným českým a německým obyvatelstvem brutálně zastřeleno sedm obyvatel, tito si museli před smrti vyhrabat sami hroby. „Také v Žamberku bylo popraveno 15 až 20 lidí, v Letohradě zemřelo 5 mužů,“ píše František Grögr - Chocholatý.

Ozbrojenci ovládli Třebovou

Následovaly domovní prohlídky, drancování, a násilnosti a to vše umocňovalo atmosféru strachu. Samozvaní soudci s uvězněnými muži krutě zacházeli a někteří z nich skončili na pracích v SSSR. Hovoří se také o sedmi obětech partyzánských akcí v obcích Čenkovice, Orličky, Třebovice a Žichlínek.

V oblasti Moravské Třebové a Svitav byla situace v květnu a červnu 1945 značně nepřehledná. Také zde se před vyhlášením odsunu zabíjelo bez soudů.

V Moravské Třebové a okolí působily partyzánské oddíly Hrom, Čagan a Jermak a zpočátku také vojáci 1. čs. armádního sboru a později také příslušníci „revolučních“ útvarů podřízených velení 30. pěšího pluku.

Posádka, zejména skupina ozbrojenců v počtu 70 mužů, se stala neomezenými pány města. V Moravské Třebové přišlo v květnu 1945 o život přišlo nejméně 20 Němců. Zvláště tvrdě s Němci zacházeli opět vojáci z jednotek 30. pěšího pluku.

K další tragické události došlo ve dnech 9. až 11. května v Městečku Trnávka a blízkých obcích Borová a Lázy, kterou popisuje v publikaci Tragické májové dny 1945 v Městečku Trnávce Strik Gretl. O život tu přišlo 22 Němců.

Dva příslušníci revolučních gard zastřelili 9. května na dvoře statku selku. O den později pak při střelbě na jednoho z internovaných Němců, který se snažil utéci ze Schupplerova hostince, jeden z výstřelů zasáhl auto s projíždějícími rudoarmějci. Ti vběhli do hostince, vyvedli zajaté Němce a 14 z nich zastřelili na dvoře.

Ve Svitavách operovala NKVD

V noci na 11. května uhořeli ve stodole manželé Hegerovi se synem po požáru, který založili rudoarmějci a ten samý den byl zastřelen lesník v márnici hřbitova a kominík na cestě do Lázu. Na událostech se aktivně podíleli místní rudí gardisté.

Ve Svitavách vyslýchali německé obyvatele příslušníci NKVD (Lidový komisariát vnitřních záležitostí SSSR), probíhaly razie za účasti československé armády a mužů ze strážního oddílu poručíka Čápa z Litomyšle.

Podle některých pramenů zahynulo do konce května 153 osob, z toho bylo 90 sebevražd, 2 vraždy, 16 úmrtí následkem střelby a 35 zemřelých za „záhadných“ okolností.

Velmi zvláštní poměry panovaly v místních táborových zařízeních, jejichž správcem byl Emil Milford, do čela Úřadu pro Němce se dostal v minulosti sedmnáctkrát soudně trestaný Karel Haas.

V červnu se důstojnici 30. pěšího pluku pokusili vynutit odsun Němců z města, ale akci se nepodařilo provést.

Přesto bylo do konce srpna odsunuto ze Svitavska kolem 10 500 osob. Armádní zdroje uvádějí, že z prostoru Litomyšlska, Poličska a Lanškrounska bylo v rámci „živelného odsunu“ evakuováno téměř 5 600 německých mužů, žen a dětí.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

Zájem o zemědělské obory roste, do učení míří více žáků

Soutěž jízdy zručnosti s traktorem s přívěsem pro studenty středních...

Na střední školy v Pardubickém kraji bylo letos podáno skoro 10 tisíc přihlášek. Z nich přibližně čtvrtina je na...

O senátní křeslo rozkročené mezi dvěma kraji bojují známá i dlouhá jména

Z billboardů promlouvá i známý trenér Martiny Sáblíkové a nyní i kandidát do...

Sázkové kanceláře před první kolem senátních voleb na Chrudimsku a v části Havlíčkobrodska nejvíce věří někdejšímu...

Letní kino vzdá hold hokejovým legendám, následuje setkání s tvůrci

Hokejový brankář Jiří Holeček

Vzpomínky na letošní prázdniny už sice čtrnáct dní pozvolna blednou, ale rozhodně to neplatí pro Pardubické letní kino....

Najdete na iDNES.cz