Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za řemeslníky a vůní tradic zamíří na Veselý Kopec tisíce lidí

  16:35aktualizováno  16:35
Veselokopecký jarmark nedaleko Hlinska navštívilo loni téměř pět tisíc lidí. Vzhledem k vyhlídce na pěkné počasí jich může být o tomto víkendu nejméně stejně tolik.

Veselokopecký jarmark představí současnou rukodělnou výrobu. Foto: Radek Kalhous, MAFRA

Skanzen na Veselém Kopci má své kouzlo, kterému málokdo odolá. A to jak v době poklidu, tak při jarmarku. Letošní stovku zúčastněných řemeslníků pořadatelé totiž pečlivě vybrali, aby co nejlépe propojili dnešek s atmosférou a tradicemi dávných časů.

V sobotu a v neděli budou mezi řemeslníky také ti, kteří se mohou pochlubit prestižním titulem "Nositel tradice" udělovaným ministerstvem kultury.

"Návštěvníci Veselokopeckého jarmarku získají představu, jak vypadá tradiční lidová výroba v současnosti. Naleznou u nás výrobce dřevěných hrábí, valch, kovaných motyk, nebude chybět keramika, zastoupení má i lidová fajáns, kamenina, ručně tkané textilie, modrotisk, brousky na kosy a nože. Vedle výrobků z perleti, skla, dřeva, věcí sloužících k dekoraci a oděvních doplňků se setkají i s předměty ryze praktickými, vyrobenými lidovými řemeslníky s fortelem," řekla ředitelka Souboru lidových staveb Vysočina Ilona Vojancová.

Lákají na koláře, muzikanty i fotografy

Děti si v dílničkách budou moci tvarovat a malovat keramiku, zkoušet soustružení dřevěných předmětů či zdobit textil. Anebo si mohou zahrát hru, při níž procházejí mezi roubenými chaloupkami, hledají odpovědi na otázky, které je dovedou k rozluštění tajenky a získání malé odměny. Poučná pro ně jistě bude i ukázka pečení v chlebové peci.

Soubor lidových staveb Vysočina

Je jediným muzeem v přírodě v Pardubickém kraji, leží čtyřicet kilometrů v malebném kraji jižně od Pardubic. Území Hlinecka je bohaté na historické památky včetně dochovaných dokladů lidového stavitelství. Nejvíce těchto památek je soustředěno právě v expozici Souboru lidových staveb Vysočina, který je zároveň největším zařízením tohoto druhu v Čechách. Jednotlivé expozice nejsou jen na jednom místě, nalézají se na Veselém Kopci, ve Svobodných Hamrech a v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku. První návštěvníci si začínající expozici lidového stavitelství v přírodě mohli prohlédnout v roce 1972 na Veselém Kopci. Soubor lidových staveb Vysočina je spravován Národním památkovým ústavem. 

V doprovodném programu vystoupí v sobotu dětský folkorní soubor Groš z Dolní Rožínky, v neděli zazpívají kramářské písně Pouličníci z Tábora. Rozezpívat a roztancovat by měla hosty skanzenu také kapela Benebend z Chotěboře složena z lidí s postižením, kterým však nechybí nakažlivá muzikantská energie.

Účastníci jarmarku budou moci také v jednom ze statků úplně poprvé nahlédnout do kolářské dílny výrobce kol k vozům. Anebo v jednom ze statků navštívit výstavu Živé dědictví.

"Výstava je věnována 10. výročí vzniku Úmluvy o zachování nemateriálního kulturního dědictví lidstva organizace UNESCO. Přibližuje dochované nehmotné dědictví v Pardubickém kraji. Vedle obyčejů jako je vodění Jidáše a masopustní obchůzky i portréty současných lidových výrobců včetně těch, kteří nebudou na Veselém Kopci právě přítomni, jako jsou třeba výrobci betlémů," řekla Ilona Vojancová.

Hosté jarmarku mohou o víkendu navštívit i další expozice Souboru lidových staveb Vysočina ve Svobodných Hamrech i v památkové rezervaci Betlém v centru Hlinska. Tam je možné spatřit vedle řemeslnických dílen či stálé expozice masopustních obchůzek a masek Hlinecka také letní výstavu fotografií členů Fotoklubu Hlinsko. Jejím hlavním tématem jsou stromy ve všech podobách.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Další z rubriky

Auto vyletělo ze silnice a řidič z něj vypadl, má těžké zranění hlavy

Vrtulník pražské záchranky zasahuje u vážné nehody v Ronově nad Doubravou.

Těžká dopravní nehoda se stala dopoledne mezi Třemošnicí a Ronovem nad Doubravou. Řidič osobního auta značky Renault...

O senátní křeslo rozkročené mezi dvěma kraji bojují známá i dlouhá jména

Z billboardů promlouvá i známý trenér Martiny Sáblíkové a nyní i kandidát do...

Sázkové kanceláře před první kolem senátních voleb na Chrudimsku a v části Havlíčkobrodska nejvíce věří někdejšímu...

Manažeři v kauze kladrubského hřebčína stanou po pěti letech u soudu

Zástupci dánského království vybírali starokladrubského bělouše pro dánský dvůr,

Půl roku se soudce probíral spisem v kauze kladrubského hřebčína. Sedmnáct obviněných manažerů stavebních firem se mělo...

Najdete na iDNES.cz