Během akce Cihelna se v Králíkách představí těžká vojenská technika i "vojáci"

Během akce Cihelna se v Králíkách představí těžká vojenská technika i "vojáci" z řad historických nadšenců. Foto: Radek Kalhous, MAFRA

Budou jíst ruský boršč i německý eintopf a hlasovat o vítězi bitvy

  • 0
Králíky opět přilákají milovníky vojenské historie. Mezi novinkami budou i válečné polní kuchyně, kde uvaří dobová jídla. Diváci také určí, zda u Ostravy vyhrají Rusové, nebo Němci.

U vojenského muzea na Cihelně se bude 16. a 17. srpna opět bojovat. Kromě hlavní bitvy, oproti minulosti rozšířené Operace Ostrava 1945, návštěvníci letos mimo jiné uvidí i německé a ruské ležení. Včetně kuchyní, v nichž se budou vařit dobová jídla.

"Asi to žádná moc velká bašta nebude, řekl bych. Ale určitě to bude zajímavé," myslí si každoroční návštěvník vojenské historické akce v Králíkách, Brňan Lumír Seibert.

"Jak na německé, tak ruské straně se bude vařit většinou z dnešních surovin, výsledné pokrmy by se ale neměly příliš lišit od těch, které za války jedli vojáci na obou stranách fronty," uvedl Martin Večeř, provozní ředitel králického vojenského muzea, které je jedním z hlavních pořadatelů 16. ročníku Cihelny.

Další novinkou bude rekonstrukce Ostravské operace, která skončí podle hlasování diváků. "Ta první, dopolední, se samozřejmě bude držet historických faktů. Jak ale dopadne odpolední repríza, to dnes nikdo neví. O té rozhodnou sami diváci," dodal ředitel.

Boje se nesmějí brát příliš vážně

Pořadatelé akce, na niž jezdí patnáct, dvacet tisíc lidí, se inspirovali loňskou zkušeností, kdy měli diváci možnost rozhodnout o tom, jak dopadne mobilizace roku 1938. Zda Němci překročí zdejší pohraniční opevnění, nebo zda se naši vojáci ubrání. Za velkého potlesku diváků pak odpoledne vyhráli Čechoslováci.

"Je to sice fikce, ale proč bychom měli brát úplně všechno smrtelně vážně? Lidi se přece chtějí bavit. A když mohou do děje sami aktivně vstoupit, odvezou si pak o to silnější zážitek," dodal ředitel.

Jeho slova potvrzuje i Brňan Seibert, který přiznává, že vloni hlasoval pro vítězství Čechoslováků. Kromě polních ležení znepřátelených stran z II. světové války budou mít návštěvníci možnost prohlédnout si také kontejnerový tábor českých vojáků na zahraničních misích. Kromě velitelské buňky, kuchyně a ubytování vojáků tu uvidí i kulometné hnízdo, které základnu střeží.

Raději vyrazit o hodinu dřív

Všichni, kdo se letos na Cihelnu vypraví, by měli počítat s tím, že se tu opravuje silnice mezi Červeným Potokem a Králíkami a v okolí jsou objížďky. "Proto řidičům doporučujeme, aby vyrazili o hodinu, hodinu a půl dřív než jindy," uvedl Milan Kacálek z králické radnice.

Z obou příjezdových směrů budou sice dopravu řídit policisté, i tak je ale třeba počítat s dlouhými kolonami, delší čas zabere i parkování. "Přesto věřím, že si milovníci vojenské historie cestu do Králík najdou. Určitě tu bude na co koukat," dodal.

Program Cihelny 2014

Pátek 16. 8.

8.00 Spanilá jízda historické a bojové techniky 14.00 - 17.45 Generální zkouška bojových ukázek 18.00 - 22.00 Kulturní program na Velkém náměstí 19.15 Koncert Petry Janů

Sobota 17.8. Hlavní ukázkový den

8.00 Ranní koncert Posádkové hudby Olomouc 10.00 Slavnostní zahájení - vztyčení vlajky, státní hymna 10.30 Prezentace Armády ČR 11.40 Hlavní historická ukázka -Ostravská operace 1945 12.50 Ukázky práce hasičů 14.10 Dynamická ukázka Celní správy 14.35 Ukázka Policie ČR 15.45 Bojová ukázka Ostravská operace 1945 - podle hlasování diváků 16.45 Nástup všech jednotek a klubů maximálně tři děti na tři stovky.

Vstupenky

Platí jak pro program a ukázky na předváděcí ploše u pěchotního srubu K - S 14 U Cihelny, ale i jako vstupné do Vojenského muzea Králíky a pěchotního srubu K - S 14. Děti do 6 let vstup neplatí.

Historie

Tradice bojových ukázek vznikla v Muzeu čsl. opevnění v dělostřelecké tvrzi Bouda v roce 1993. V říjnu 1999 se přesunula do Králík. S ohledem na nevyzpytatelné podzimní počasí v podhůří Králického Sněžníku byla v roce 2000 Cihelna přesunuta do letních měsíců.

Jeho slova potvrzuje ředitel Večeř. "Ústředním bodem programu bude samozřejmě Ostravská operace, rozšířená o další těžkou techniku. Především na ruské straně. Jako vždy se představí také armáda, policie, celníci, vězenská služba nebo hasiči. Chybět nebudou parašutisté a defilé členů klubů vojenské historie v dobových uniformách," jmenuje další lákadla ředitel Večeř.

Ti největší fajnšmekři přitom podle něj jezdí už na generální zkoušku v pátek odpoledne. "To se dostanou až k pásce a mají celé bojiště skutečně jako na dlani," řekl.

Pro ty nejodvážnější je připravena i možnost na zdejším tankodromu se svézt v těžké bojové technice. V tanku nebo obrněném transportéru.

A kolik diváci za vojenský svátek zaplatí? V pátek je vstupné jednotné 80 korun. V sobotu zaplatí stejnou částku za celodenní vstupné děti do patnácti let. Dospělého přijde vstupenka na sto dvacet, rodinné vstupné pro dva dospělé a maximálně tři děti na tři stovky.

Vstupenky platí jak pro program a ukázky na předváděcí ploše u pěchotního srubu K - S 14 U Cihelny, ale i jako vstupné do  Vojenského muzea Králíky a pěchotního srubu K - S 14. Děti do 6 let vstup neplatí.

Tradice bojových ukázek vznikla v Muzeu čsl. opevnění v dělostřelecké tvrzi Bouda v roce 1993. V říjnu 1999 se přesunula do Králík. S ohledem na nevyzpytatelné podzimní počasí v podhůří Králického Sněžníku byla v roce 2000 Cihelna přesunuta do letních měsíců.