Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na bojovou akci do Králík míří 20 tisíc lidí, válčit se bude o Ostravu

  14:28aktualizováno  14:28
Už čtrnáctý ročník akce zvané Cihelna čeká návštěvníky o víkendu v Králíkách na Orlickoústecku. Hlavním tahákem bude rekonstrukce Ostravské operace z roku 1945. Kvůli masivní účasti museli pořadatelé rozšířit bojiště, na němž svedou bitvu stovky členů klubů vojenské historie.

Cihelna 2009 | foto: Radek Kalhous, MAFRA

"Na německé straně bude zhruba stovka účastníků v dobových německých uniformách, na ruské asi sto třicet," upřesnil jeden z hlavních pořadatelů Marek Bartoš. Hlavní ukázka, v níž budou využity i historické bunkry, začne v sobotu o půl dvanácté a ve tři odpoledne.

"V Ostravské operaci v roce 1945 se o ně skutečně bojovalo, bylo to však v opačném gardu," dodal. Další novinka čeká na fandy vojenské historie přímo v areálu pěchotního srubu U Cihelny, kde se hlavní část stejnojmenné akce odehrává.

"Kromě nějaké nové techniky bych zmínil dva velké historické tábory wehrmachtu a Rudé armády, které jsme letos vylepšili a rozšířili a kam budou moct zájemci nahlédnout," řekl Bartoš.

V Králíkách budou hrát kapely i létat vrtulník

Cihelna 2011 chce i letos udržet vysokou úroveň z předcházejících let. Návštěvníci kromě historické techniky uvidí i špičkovou techniku současnou, chybět nebudou ani nejmodernější bojové letouny. Cihelna je totiž současně dnem Sil podpory Armády ČR, která je pro armádu jednou z největších akcí, na níž se může představit veřejnosti.

Cihelna 2009
Cihelna 2009
Cihelna 2009

"Česká armáda navazuje na vojenské tradice a hrdinství válečných veteránů obou světových válek," uvedl ředitel pardubického Krajského vojenského velitelství plukovník František Hlaváček.

Vedení města se dlouhodobě snaží, aby Cihelna byla akcí pro celé rodiny, proto nabízí také bohatý doprovodný program. "V pátek na králickém náměstí vystoupí již tradičně posádková hudba a mažoretky, které v letošním roce doplní koncert dumping Drums a Louisovi sirotci," zve na víkend k návštěvě Králík starostka Jana Ponocná.

Cihelna původně vznikla díky nadšencům vojenské historie

V pátek při generální zkoušce a v sobotu v rámci hlavního dne bude možné v těsném sousedství prostoru ukázek absolvovat vyhlídkový let vrtulníkem, prohlídky všech muzeí a tvrzí, pro děti bude připravena paintballová střelnice.

V průběhu všech dnů se kromě historické i soudobé vojenské techniky představí také všechny složky Integrovaného záchranného systému, Policie ČR, zazní řízná vojenská dechovka, program doplní řada dalších doprovodných akcí.

Cihelna vznikla v roce 1997 z iniciativy příznivců vojenské historie. Podle ředitele Vojenského muzea Králíky Marka Bartoše chtěli nadšenci připomenout období, kdy se budovalo opevnění na Králicku. Pro širokou veřejnost se přehlídka uskutečnila v prostoru pěchotního srubu K-S 14 U Cihelny, od níž je odvozený název akce.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Bojiště u Králík ožije tanky i gripeny, Cihelna tu bude už po jednadvacáté

Historická technika během přehlídky.

V Králíkách začíná v pátek Cihelna 2018, už 21. ročník vojensko-historické akce, připomínající obranu státu v minulosti...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz