Z Letohradu zamíří na biatlon plné autobusy fanoušků

  14:12aktualizováno  14:12
Letohrad v těchto dnech žije a bude žít biatlonem. Z města tomuto sportu zaslíbeného je to do místa světového šampionátu v Novém Městě na Moravě jen 70 kilometrů. V nedalekém Hlinsku dokonce pořádají festival Biatlonové Hlinsko.

Biatlonová střelnice v Novém Městě na Moravě se těší na fanoušky z Letohradu i Hlinska. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Zájem Letohradských o nadcházející největší letošní sportovní svátek v republice je pochopitelný. Od středečního slavnostního zahájení po jedenáct dnů budou mít šanci na úspěch na mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě na Moravě také borci z Letohradu.

"Co slýchám od kamarádů, tak od nás z Letohradu se tam chystá snad půl města," poznamenal Ondřej Moravec, který se může pochlubit osmi medailemi z juniorských šampionátů a dvojím umístěním "na bedně" při letošních pohárových závodech.

Velká očekávání si Letohrad spojuje i s Michalem Šlesingrem, který už má ve své sbírce stříbrnou a bronzovou medaili z mistrovství světa před šesti lety. Jako poslední pronikl do nominace Michal Krčmář, dvakrát bronzový junior na evropském šampionátu.

Letohrad je u nás mekkou biatlonu

"Letohrad šampionátem žije," potvrdil starosta Petr Fiala, který se se chystá zvládnout jako divák oba soutěžní víkendy.

Program šampionátu

7. února 17:30 - smíšené štafety
9. února 13:00 - sprint mužů, 16:15 - sprint žen
10. února 13:00 - stíhací závod mužů, 16:15 - stíhací závod žen
13. února 17:15 - vytrvalostní závod žen
14. února 17:15 - vytrvalostní závod mužů
15. února 17:15 - štafeta žen
16. února 15:15 - štafeta mužů
17. února 12:00 - závod s hromadným startem (pro třicet nejlepších) žen, 15:00 - závod s hromadným startem mužů

"Samozřejmě, že je biatlon v Letohradě fenomen a všichni vědí o úspěších našich kluků. Zvláště teď byla trošku euforie z toho, že se jim dařilo, takže tam pojedeme s očekáváním nějakého úspěchu," dodal starosta.

Na "svěťák" vyjede z města spousta příznivců biatlonu, kteří míří obvykle i na závody do tamního biatlonového areálu. Podobným městem zasvěceným biatlonu je u nás pak už jen Jablonec nad Nisou.

"Nějaké stovky návštěvníků od nás na mistrovství světa zamíří, vypravujeme i autobusy. Pojedou i mladší děti a dorostenci, aby viděli své vzory na vlastní oči. Zajistili jsme vstupenky i pro naše partnery, příznivce a rozhodčí, lidi, kteří nám fandí a pomáhají," přiznal trenér biatlonového klubu OEZ Letohrad Vlastimil Vávra.

Věří, že si naživo prožijí výborné umístění i některého z letohradských závodníků. "Ondra Moravec i Michal Šlesingr jsou na tom velmi dobře běžecky, ale trochu se trápí se střelbou. Mám malinko obavy, aby zvládli psychiku, protože jim bude fandit domácí publikum a kluci mohou být přemotivovaní. Ale každý z nich má na to, aby se umístili do desátého místa a pokud jim bude štěstí přát, mohou sahat po medaili," podotkl Vávra.

Kdoví, zda by v takovém případě nečekala Letohrad obdobná euforie jako v sousedním Ústí nad Orlicí po loňském olympijském vítězství bikera Jaroslava Kulhavého, které vyvrcholilo udělením titulu čestný občan města.

"Slibovat nic nebudeme, kdyby se povedl nějaký úspěch, bylo by udělení čestného občanství věcí zastupitelů. Ale máme radost ze všech úspěchů Letohraďáků, naposledy třeba z toho, jak zvládnul Václav Moravec diskuse s prezidentskými kandidáty," poznamenal Fiala.

Návštěvníci Nového Města na Moravě si užijí koncertů Buty, Blue Effectu, Davida Kollera, Vojty Dyka, U2 Desire Revival Bandu a dalších kapel.

Startuje i festival Biatlonové Hlinsko

Biatlonová vlna se přelila i na Hlinecko, kde se v době světového šampionátu uskuteční festival s názvem Biatlonové Hlinsko.

Zájemci se mohou těšit na filmový festival Expediční kamera, dětský Karneval na ledě, koncert Jaroslava Svěceného a další akce.

Vrcholem programu bude v pátek 15. února od 17 hodin exhibiční hokejové utkání hvězd HC Olymp proti domácímu týmu. Za hosty nastoupí například Dominik Hašek, Pavel Richter, Jiří Hrdina, Aleš Valenta, Martin Dejdar, Jiří Mádl, Jan Révai a další osobnosti.

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Ve druhém kole voleb do Senátu v Pardubickém kraji vyhrál v obvodu č.50 - Svitavy: Michal Kortyš a v obvodu č.44 - Chrudim (který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina): Jan Tecl.Nejčtenější

Smrt koně na Taxisu. Vicody bohužel udělal chybu, lituje žokej Bartoš

Čtveřice jezdců padá na Taxisově příkopu během 128. ročníku Velké pardubické.

Nedělní Velká pardubická skončila fatálním zraněním pro devítiletého hnědáka Vicodyho. Nejtěžší tuzemský kros si vybral...

Kůň mě vláčel přes kilometr, pak mě kopytem vypnul, říká potlučený jezdec

Ján Mach se nyní pod vedením primáře Tomáše Brože zotavuje v pardubické...

Nepěkný obrázek se naskytl divákům v rámci mítinku Velké pardubické. V průběhu čtvrtého dostihu jezdec Ján Mach utrpěl...Faltejsek popáté. Velkou pardubickou ovládl s Tzigane Du Berlais

Žokej Jan Faltejsek v sedle hnědáka Tzigane Du Berlais slaví pátý triumf na...

Nebyl největším favoritem, neměla mu sedět tvrdší půda. Přesto to byl právě sedmiletý hnědák Tzigane Du Berlais, kdo...

Respektujeme zákon, ohradila se firma Orling vůči trenérce Růžičkové

Doma v Pohoří ̈.Na statku poblíž Jílového u Prahy pečuje trenérka Martina...

Patnáct let měla firma Orling své dostihové koně v trenérské péči u Martiny Růžičkové ve stájích v Pohoří. Předloni s...

Je čtvrt hodiny po dvanácté, říká hospodář o hrozící zkáze borových lesů

Lesní odborník Aleš Erber ze sdružení Pro Silva Bohemica prosazující šetrné...

Pás borových lesů se táhne od Hradce Králové až po Choceň. Vedle Železných hor a Králického Sněžníku je to největší...

Další z rubriky

Zaplaťte za reklamu, píší podvodníci lékařům. Někteří peníze raději poslali

Ilustrační snímek

Policie pátrá po neznámých podvodnících, kteří obesílají firmy, podnikatele a zejména lékaře výhrůžnými e-maily a...

Za Chrudimsko jde do Senátu Tecl, neuspěl Herman. Svitavsko zvolilo Kortyše

Noví senátoři: Jan Tecl a Michal Kortyš.

Ve druhém kole senátních voleb zvítězil v obvodu Chrudim jednoznačně havlíčkobrodský starosta Jan Tecl (ODS+STAN+STO),...

Devadesát tun ryb z Buňkova na Pardubicku musí zlikvidovat kvůli viru

Veterináři nařídili usmrcení ryb v rybníku Buňkov na Pardubicku.

Ryby v rybníce Buňkov v Břehách na Pardubicku jsou nakažené herpes virem. Není přenosný na člověka, ale mohl by se...

Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost
Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost

Děti jsou to nejdůležitější, co v životě máme. Pro mnohé z nás se staly motivací pro odpovědnější jednání. Jak napsal autor Malého prince, Antoine de Saint-Exupéry „Zemi nedědíme po předcích, ale vypůjčujeme si ji od našich dětí.“ Nadčasový citát krásně vystihuje základní principy, kterými se řídí břeclavská značka Feel Eco.

Najdete na iDNES.cz