Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Báru vylezlo za letošek o pětinu víc lidí, Chrudim chystá vylepšení

  15:27aktualizováno  15:27
Do rekreačních lesů Podhůra u Chrudimi chodí stále víc lidí. Láká je rozhledna Bára, lanové centrum, lezecká stěna i lesní tělocvična. Za letošní sezónu tam přišlo asi o pětinu víc lidí než loni. Město Chrudim tam chce do pár let vybudovat i parkoviště, hřiště a areál pro bikery.

Rozhledna Bára u Chrudimi | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Je všední den, kolem čtvrté hodiny odpoledne a občerstvení pod rozhlednou Bára je beznadějně plné. Muž, který má malý podnik pronajatý, za pultem jen kmitá. Dvakrát párek v rohlíku, pivo, lístek na trampolínu, třikrát limonáda, dvě vstupenky na dětský park. "Ale pozor, je tam fronta, možná budete čekat půl hodiny," varuje rodiče.

Rekreační lesy Podhůra

Představují ucelenou plochu lesů o výměře 360 hektarů, která je ohraničená trojúhelníkem obcí Chrudim, Slatiňany a Rabštejnská Lhota.

Lesy jsou ve vlastnictví obcí a správu lesů zajišťuje společnost Městské lesy Chrudim.

Lesy sloužily výletníkům už v minulosti. Už na přelomu 19. a 20. století v nich nechala kněžna Vilemína Auerspergová postavit Kočičí hrádek, miniaturu dětského hradu, který je dodnes udržovaný, volně přístupný a oblíbený.

Rozhledna Bára skončila v červencové anketě iDNES.cz o nejhezčí rozhlednu kraje na prvním místě. Získala 326 hlasů a společně s druhou Křížovou horou (251 hlasů) postoupila do celorepublikového kola. V něm skončila na 18. místě se 445 hlasy (vítězná rozhledna získala 114 hlasů).

Před pár lety na stejném místě bylo možné potkat nanejvýš rekreačního běžce nebo houbaře. Peníze z Unie les proměnily. Vzniklo tam zhruba 15 kilometrů upravených lesních tras a k tomu řada atrakcí. Jen letos na Báru podle odhadů Městských lesů Chrudim vystoupalo za tři měsíce sezony 13 tisíc lidí.

"Návštěvníků je odhadem o patnáct až dvacet procent více než loni. Určitě hraje roli to, že není zrovna počasí na koupaliště," řekla vedoucí rekreačních lesů Vendula Stodolová. Plno je i v lanovém centru, které nabízí okruh pro dospělé i děti. Mladá instruktorka, která v centru po celý den donekonečna navléká a svléká dětem výstroj na lanový park, naštěstí neztrácí dobrou náladu. "Sice končíme v šest hodin, ale než všichni lidé lanovým parkem projdou, tak často odjíždíme až v sedm," říká.

Radní chtějí nabídku areálu ještě vylepšit

Z návštěvníků rozhledny Báry město nemá žádné peníze, vstup je zadarmo. Lanové centrum vydělává. Ovšem, jak říká Vendula Stodolová, spíše samo na sebe. "Park se musí obnovovat, čím víc lidí ho využívá, tím více se opotřebuje. Smyslem lanového centra ale není zisk," říká.

Chrudimští politici jsou na úspěch Báry a městských lesů pyšní a chtějí areál vylepšovat. Hodlají pokud možno už příští rok vybudovat parkoviště pro čtyři desítky aut naproti bývalé restauraci Kometa.

Větší změny přijdou podle starosty Chrudimi Petra Řezníčka později. Vedení města totiž plánuje rekultivaci skládky inertních odpadů, která leží přímo pod rozhlednou Bára. Na místě skládky měl vyrůst nový areál pro veřejnost s hřištěm, veřejným ohništěm i prostorem pro koncerty. Má to ale dva háčky. Město na to musí najít peníze a chrudimští politici se na tom také musejí shodnout.

Studie počítá se stromy i dráhou pro bikery

Například místostarosta Chrudimi Roman Málek před časem varoval, že uzavření skládky se Technickým službám prodraží. Starosta Petr Řezníček soudí, že i za tu cenu by měla skládka zmizet. "Skládka nemá neomezenou dobu životnosti, stejně jednou musí skončit. Přijde mi navíc velmi zvláštní mít v chráněné krajinné oblasti a v rekreačních lesích něco jako je skládka, byť inertního materiálu," uvedl Řezníček.

Studie využití současné skládky počítá s osazením stromů, ale například i s tím, že by ji mohli využít bikeři. "Počítá se s dráhu pro odvážné bikery, která povede z horní plošiny u Báry přímo dolů k zahrádkám," řekl starosta.

Lidé by tam měli najít i hřiště na petanque či prostor pro koncerty. "Mohla by tam vzniknout i ohniště, která budou zabezpečena tak, aby nemohlo dojít k požáru. To vše máme ve fázi studie zpracováno. S rekultivací by se mohlo začít v horizontu dvou tří let," uvedl Řezníček.
Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...Třinec přetlačil v pátém čtvrtfinále Pardubice, od postupu jej dělí výhra

Třinecký Tomáš Marcinko (vpravo) slaví se spoluhráčem Romanem Vlachem gól v...

Můj stadion, můj hrad. Takové pravidlo zatím platí ve čtvrtfinálové sérii mezi Třincem a Pardubicemi. Oceláři v pátém...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Nečekaný pardubický hrdina: Třinci vadí tvrdá hra a chybí bojovníci

Matěj Beran z Pardubic oslavuje branku proti Třinci.

Můžete nad tím překvapeně kroutit hlavou, ale každé play off je to stejné. Z vyřazovacích bojů vždycky vyplyne hrdina,...

Další z rubriky

Nové byty v centru Pardubic přinesou potíže v dopravě

U Vektoru vyroste 275 nových bytů.

V pardubické čtvrti Na Spravedlnosti rostou dva velké bytové komplexy. Ten u kliniky Vektor postupně nabídne 275 bytů....

Cvičné vojenské letadlo Zlín nouzově přistálo u pardubického letiště

Letadlo Zlín 142  přistává na letišti ve Vodochodech. V roce 2016 by letiště...

Poblíž pardubického letiště kolem půl druhé odpoledne nouzově přistálo dvoumístné sportovní letadlo Zlín 142....

Zastánci tvrdé linie neuspěli. Jednání o chrudimském hotelu pokračují

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

Rozestavěný hotel Bohemia s jámou místo parkoviště v centru Chrudimi pije krev místním lidem i politikům pět let....

Najdete na iDNES.cz