Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na půlmiliardovou přestavbu Automatických mlýnů nedá Unie tolik peněz

  16:25aktualizováno  16:25
Sny o přestavbě Automatických mlýnů v Pardubicích na kulturní centrum dostaly povážlivou trhlinu. Na opravu za zhruba 600 milionů korun chtěli radní zásadní dotaci od Unie. Jenže ta dosáhne maximálně výše 135 milionů korun. Zbytek peněz přitom město těžko sežene.

Automatické mlýny v Pardubicích | foto: Michal Klíma, MAFRA

Ačkoliv bylo setkání ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové se zástupci kraje, magistrátu i menších obcí plné úsměvů a vzájemného pochopení, mladá politička dovezla do Pardubic i špatnou zprávu.

Šance na to, že město koupí od března 2013 zavřené Automatické mlýny a přemění je na něco smysluplného, klesá k nule.

„Zástupci Evropské komise nebyli spokojeni s tím, jak jsme v České republice nakládali s dotacemi. Kvůli tomu se dramaticky rozhodli omezit financování oprav památek. Na ty běžné unie nedá už nic, na národní maximálně pět milionů euro a na ty, co jsou na seznamu UNESCO, maximálně deset milionů euro,“ řekla ministryně.

První pardubická stavba uznávaného architekta Josefa Gočára vznikla v letech 1909 a 1910 na břehu Chrudimky jako asociace babylonské Ištařiny brány. I proto byly mlýny prohlášeny za národní kulturní památku. Díky tomu je tedy možné nějaké dotace získat. Ovšem uvedených pět milionů euro je proklatě málo.

Podle aktuálního kurzu by totiž město mohlo inkasovat maximálně 135 milionů korun, a to rozhodně stačit nebude.

„O problému víme a už o něm debatujeme. V srpnu nás čeká hodně práce. Zkusíme najít řešení, ale jasné je, že to bude těžké. Zatím podle prvních odhadů by přestavba mlýnů vyšla na 500 až 600 milionů korun,“ uvedl primátor Martin Charvát. Podle něj by tak bylo možné opravit jen část poměrně velkého areálu.

Zastupitelé se vyjádří v září

Další variantou by bylo to, že Evropská komise nakonec pravidla zmírní. Nové regule se totiž nelíbí ani jinde než jen v Pardubicích. „Už to rozporuje Německo a Polsko. Uvidíme, jak uspějí. Také zvažujeme u mlýnů kombinaci různých dotačních titulů, ale ani na to se zástupci Unie zatím netváří. Teď je těžké říct, jak to dopadne, variant je hodně,“ řekl Miroslav Janovský, který má na radnici na starost dotace.

O všem budou rozhodovat zastupitelé. Nejprve však budou muset říci, zda vůbec areál od firmy GoodMills za desítky milionů koupí. Vlivem nových informací se zdá, že najít dvacet hlasů nutných pro schválení pořízení památky nebude snadné.

Kde Unie platila přeměnu nevyužitých továren

Zřejmě vůbec největším příkladem je Dolní oblast Vítkovic v Ostravě. Z různých operačních programů inkasovala zhruba 1,2 miliardy korun. V areálu funguje například multifunkční aula Gong, přestavěná z plynojemu, nebo interaktivní expozice Malý svět techniky v bývalé energetické ústředně. Loni v září tam otevírali Velký svět techniky. V Pardubickém kraji se podařila přeměna zchátralé továrny v centru Svitav, ze které vzniklo v květnu 2008 kulturní centrum Fabrika. To je příkladem moderní obnovy průmyslového objektu, ale i ukázkou problematického nakládání s veřejnými penězi. Na přestavbu město získalo 97 milionů korun od Unie a 19 milionů od státu. Stavba se prodražila o 37 milionů, výsledná cena dosáhla 185 milionů bez DPH.

„Jasné je, že v tomto bodě budeme muset být hodně opatrní. Pro mě bude klíčový stavební posudek celého areálu, který vedení města slíbilo dodat na konci léta,“ uvedl zastupitel za ODS Petr Klimpl.

Ondřej Teplý, zástupce iniciativy Mlýny městu, která chce areál využít pro divadlo, sál či školní dílny, je smutný z toho, jak se vše neustále protahuje.

„Mám strach, aby se firma GoodMills už nenaštvala a neprodala objekt někomu jinému,“ řekl Teplý. Navíc samotné snížení dotace může podle něho celému projektu spíše pomoci.

„Myslím, že radní jen hledají projekt, kde chtějí rychle utopit miliony. To je ale špatně. V případě mlýnů bude lepší celý areál opravovat pomalu a na etapy. Klíčové bude přesvědčit lidi, aby si do nich našli cestu. Proto si myslím, že tato věc s dotacemi není vlastně vůbec na škodu,“ dodal.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Další z rubriky

VIDEO: Hledají se řidiči, kteří jeli kolem sraženého chodce v Krouně

Šipka u silnice směrem z křižovatky v Krouně na Poličku označuje místo nálezu...

Policie žádá o pomoc svědky nehody u Krouny na Chrudimsku. Stala se v sobotu 8. září deset minut před třetí hodinou v...

Motorkář v pádu srazil druhého v protisměru, oba museli do nemocnice

Střet motorkářů u Těchonína na Orlickoústecku. (15. 9. 2018)

Čelní střet dvou motorkářů skončil zraněním obou jezdců. Bourali v sobotu dopoledne na Orlickoústecku. A nehod...

Auto vyletělo ze silnice a řidič z něj vypadl, má těžké zranění hlavy

Vrtulník pražské záchranky zasahuje u vážné nehody v Ronově nad Doubravou.

Těžká dopravní nehoda se stala dopoledne mezi Třemošnicí a Ronovem nad Doubravou. Řidič osobního auta značky Renault...

Najdete na iDNES.cz