Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na půlmiliardovou přestavbu Automatických mlýnů nedá Unie tolik peněz

  16:25aktualizováno  16:25
Sny o přestavbě Automatických mlýnů v Pardubicích na kulturní centrum dostaly povážlivou trhlinu. Na opravu za zhruba 600 milionů korun chtěli radní zásadní dotaci od Unie. Jenže ta dosáhne maximálně výše 135 milionů korun. Zbytek peněz přitom město těžko sežene.

Automatické mlýny v Pardubicích | foto: Michal Klíma, MAFRA

Ačkoliv bylo setkání ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové se zástupci kraje, magistrátu i menších obcí plné úsměvů a vzájemného pochopení, mladá politička dovezla do Pardubic i špatnou zprávu.

Šance na to, že město koupí od března 2013 zavřené Automatické mlýny a přemění je na něco smysluplného, klesá k nule.

„Zástupci Evropské komise nebyli spokojeni s tím, jak jsme v České republice nakládali s dotacemi. Kvůli tomu se dramaticky rozhodli omezit financování oprav památek. Na ty běžné unie nedá už nic, na národní maximálně pět milionů euro a na ty, co jsou na seznamu UNESCO, maximálně deset milionů euro,“ řekla ministryně.

První pardubická stavba uznávaného architekta Josefa Gočára vznikla v letech 1909 a 1910 na břehu Chrudimky jako asociace babylonské Ištařiny brány. I proto byly mlýny prohlášeny za národní kulturní památku. Díky tomu je tedy možné nějaké dotace získat. Ovšem uvedených pět milionů euro je proklatě málo.

Podle aktuálního kurzu by totiž město mohlo inkasovat maximálně 135 milionů korun, a to rozhodně stačit nebude.

„O problému víme a už o něm debatujeme. V srpnu nás čeká hodně práce. Zkusíme najít řešení, ale jasné je, že to bude těžké. Zatím podle prvních odhadů by přestavba mlýnů vyšla na 500 až 600 milionů korun,“ uvedl primátor Martin Charvát. Podle něj by tak bylo možné opravit jen část poměrně velkého areálu.

Zastupitelé se vyjádří v září

Další variantou by bylo to, že Evropská komise nakonec pravidla zmírní. Nové regule se totiž nelíbí ani jinde než jen v Pardubicích. „Už to rozporuje Německo a Polsko. Uvidíme, jak uspějí. Také zvažujeme u mlýnů kombinaci různých dotačních titulů, ale ani na to se zástupci Unie zatím netváří. Teď je těžké říct, jak to dopadne, variant je hodně,“ řekl Miroslav Janovský, který má na radnici na starost dotace.

O všem budou rozhodovat zastupitelé. Nejprve však budou muset říci, zda vůbec areál od firmy GoodMills za desítky milionů koupí. Vlivem nových informací se zdá, že najít dvacet hlasů nutných pro schválení pořízení památky nebude snadné.

Kde Unie platila přeměnu nevyužitých továren

Zřejmě vůbec největším příkladem je Dolní oblast Vítkovic v Ostravě. Z různých operačních programů inkasovala zhruba 1,2 miliardy korun. V areálu funguje například multifunkční aula Gong, přestavěná z plynojemu, nebo interaktivní expozice Malý svět techniky v bývalé energetické ústředně. Loni v září tam otevírali Velký svět techniky. V Pardubickém kraji se podařila přeměna zchátralé továrny v centru Svitav, ze které vzniklo v květnu 2008 kulturní centrum Fabrika. To je příkladem moderní obnovy průmyslového objektu, ale i ukázkou problematického nakládání s veřejnými penězi. Na přestavbu město získalo 97 milionů korun od Unie a 19 milionů od státu. Stavba se prodražila o 37 milionů, výsledná cena dosáhla 185 milionů bez DPH.

„Jasné je, že v tomto bodě budeme muset být hodně opatrní. Pro mě bude klíčový stavební posudek celého areálu, který vedení města slíbilo dodat na konci léta,“ uvedl zastupitel za ODS Petr Klimpl.

Ondřej Teplý, zástupce iniciativy Mlýny městu, která chce areál využít pro divadlo, sál či školní dílny, je smutný z toho, jak se vše neustále protahuje.

„Mám strach, aby se firma GoodMills už nenaštvala a neprodala objekt někomu jinému,“ řekl Teplý. Navíc samotné snížení dotace může podle něho celému projektu spíše pomoci.

„Myslím, že radní jen hledají projekt, kde chtějí rychle utopit miliony. To je ale špatně. V případě mlýnů bude lepší celý areál opravovat pomalu a na etapy. Klíčové bude přesvědčit lidi, aby si do nich našli cestu. Proto si myslím, že tato věc s dotacemi není vlastně vůbec na škodu,“ dodal.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

V Letohradu málem shořely saně, na kterých prchal Napoleon z Ruska

Požár v letohradském muzeu ohrozil tamní nejatraktivnější exponát, kterým jsou...

V letohradském muzeu hořela vitrína se saněmi, na kterých ujížděl císař Napoleon I. po krachu svého vojenského tažení...

Další z rubriky

Auto přistálo v řece koly vzhůru, řidičku vytáhli svědci nehody

Řidička utopila peugeota v Divoké Orlici.

V korytě Divoké Orlice na Orlickoústecku skončil v neděli odpoledne osobní automobil Peugeot 106. Byl převrácený na...

Chrudim chce příští rok opravit prostor před vlakovým nádražím

Vizualizace přednádražního prostoru v Chrudimi.

Po obnově zanedbané čtvrti v Revoluční ulici chce Chrudim v příštím roce zkulturnit prostranství před vlakovým...

Pardubický kraj doplatí každému z dětí po zemřelé pacientce čtvrt milionu

(Ilustrační snímek)

Pardubický kraj vyplatí každému ze tří pozůstalých dětí ženy, která zemřela v roce 2006 po operaci v chrudimské...

Najdete na iDNES.cz