Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vysoké Mýto si zrušením dohodnutého stěhování pošty zadělalo na potíže

  8:36aktualizováno  8:36
Lidé ve Vysokém Mýtě a okolí si stěžují, že jim pošta i balíky chodí pozdě. Přestěhování dodací pošty do sousední Chocně státní firma nezvládla. Nové doručovatelky hlavně na vesnicích stále tápou. K problémům ale přispělo i vedení města.

Pošta ve Vysokém Mýtě sídlí nedaleko náměstí. Za prostory prý však platí příliš vysoký nájem, a proto se chce stěhovat. | foto: Jaroslav Hubený, MAFRA

Doručování na Vysokomýtsku zkolabovalo a jediným jasným viníkem je Česká pošta. Politici Vysokého Mýta ale mohli zabránit nejhoršímu.

V minulém volebním období vedl Vysoké Mýto poněkud autoritářský Miloslav Soušek, bývalý poslanec a místopředseda Strany práv občanů, který řadu věcí vyjednával a řešil sám. Po volbách v roce 2014 ho nahradil jeho dosavadní místostarosta František Jiraský.

Výměna na radnici neproběhla vůbec hladce. Řada Souškových plánů skončila v koši. I ten, který měl vyjít České poště vstříc. Jiraský (Nestraníci) namítá, že nevěděl, co jeho předchůdce dojednal a za jakých podmínek.

Česká pošta se chce co nejdříve vystěhovat ze sídla u náměstí, kde platí vysoký nájem. Od Souška měla slíbeno, že bude moci přesunout podatelnu do přízemí domova mládeže. Po volbách v roce 2014 to už neplatilo.

„Bylo nám sděleno, že město nemůže projekt financovat. Česká pošta byla ochotná finanční břemeno vzít na sebe, nicméně město nakonec od záměru ustoupilo,“ uvedl mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Pošta si podle bývalého starosty Miloslava Souška chtěla přízemí upravit na novou podatelnu a ještě platit městu nájem 900 tisíc korun. „Lukrativní nabídka byla městem odmítnuta, činnost pošty je stěhována do Chocně, provoz pošty se omezuje,“ uvedl bývalý starosta Miloslav Soušek.

I když Jiraský byl v minulém volebním obdobím zástupce Souška, o dohodě prý mnoho neví. „Nikdy jsem neslyšel, že by úpravy platila pošta, nikdy nebylo nic takového na papíře,“ říká Jiraský. Ten podle svých slov plánu na nové využití domova mládeže ale nefandil, a tak tuto věc radním po volbách ani nepředložil. „Znamenalo by to problémy při využívání sousední haly a úprava přízemí na poštu by byla technicky náročná,“ řekl.

Novému vedení města se pak nepodařilo v zastupitelstvu prosadit alternativní plán - totiž že poště nabídnou jiný prostor - přízemí podnikatelské školy.

A tak podatelna se sice z prostor u náměstí bude s největší pravděpodobností ještě letos stěhovat, ale nikdo neví kam. Radní musí jen doufat, že si pošta nenajde místo někde na kraji města.

Podle starosty pošta nikam na kraj města neodejde

„Z jednání s manažery mám pocit, že Česká pošta nepůjde na periferii. Nezdá se jim to vhodné,“ uvedl starosta František Jiraský.

Problémy lidí, kteří dostávají poštu na Vysokomýtsku pozdě nebo vůbec, ale způsobilo něco jiného.

Dodací pošta, kam míří dopisy a balíky, se loni odstěhovala do nedaleké Chocně, což způsobilo obrovské komplikace. Nutnost dojíždění přiměla většinu dosavadních doručovatelek k výpovědi a nové, jak se ukazuje, budou zejména na vesnicích tápat ještě roky. Chybí jim místní znalost.

I zde Soušek tvrdí, že existovala před komunálními volbami 2014 předběžná dohoda, která by umožnila poště se přesunout do areálu technických služeb ve Vysokém Mýtě. „Jen by se s nimi museli bavit, vyvinout nějakou aktivitu,“ uvedl Soušek.

Jiraský namítá, že to měl ve skutečnosti Soušek jako starosta řešit dříve, šanci promarnil a po volbách už na to bylo pozdě. „Ale je mi jasné, že lidem může být jedno, kdo to zavinil,“ řekl Jiraský.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

VIDEO: Střety vojáků, výbuchy, střelba. Akce Cihelna bavila tisíce diváků

Největší vojenská akce v Pardubickém kraji Cihelna 2018

Teploty přesahující třicítku by měly spíše o víkendu hnát většinu národa k vodě. Přes 20 tisíc lidí však i v takovém...

Po pádu muže ze skály svědkyně využila mobilní aplikaci Záchranka

Zásah zdravotnické služby pod horou Studený na Orlickoústecku. Přivolala ji...

Pod svahem hory Studený na Orlickoústecku se turistka přesvědčila, jak se hodí mít ve svém mobilu aplikace Záchranka....

Proti okupantům lidé v Pardubickém kraji nasadili i krávy na letišti

Srpen 1968 v Litomyšli

O náladách po přepadení Československa 21. srpna 1968 se zachovala řada svědectví i v Pardubickém kraji. Lidová...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz