Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Střílející strážník u diskotéky zkomplikoval Mýtu posílení městské policie

  12:18aktualizováno  12:18
Případ, kdy vysokomýtský strážník Pavel Koblížek podle policejního vyšetřování zastřelil na ulici jednoho muže a druhého vážně zranil, zkomplikoval radnici ve Vysokém Mýtě její ohlášený záměr zvýšit počty městských strážníků v ulicích města.

Policisté na místě střelby ve Vysokém Mýtě. (21. prosince 2014) | foto: Bohumil Roub

Namísto zamýšleného posílení městské policie jsou nyní strážníci v Mýtě spíše oslabeni. A to v době, kdy se jen pět procent obyvatel podle nedávného průzkumu radnice cítí ve městě bezpečně.

Radnice také slíbila prověřit všechny zbývající strážníky psychologickými testy. Starosta Vysokého Mýta František Jiraský řekl, že se tyto testy odbudou při náboru nových tří strážníků.

„Měli jsme v plánu letos přijmout dva další strážníky. Nešťastná prosincová událost způsobila, že až se budou vybírat noví strážníci, tak budou testům podrobeni všichni současní strážníci a že přijmeme letos o ještě jednoho více. Tedy tři nové strážníky,“ řekl starosta.

Dodal, že testy absolvují všichni strážníci jednorázově. „Mají sice co dva roky přeškolování, ale jeho součástí tyto psychologické testy nejsou,“ dodal starosta, jinak ze zákona nejvyšší velitel městské policie.

Nábor nových strážníků závisí na přijetí rozpočtu, který se má schvalovat v březnu. Ten počítá s navýšením financí pro městskou policii.

„Je to trochu složitější v tom, že pokud se vám nepřihlásí hotový strážník, který už pracoval v městské policii, musí prodělat dvouměsíční výcvik a školení. Teprve poté se objeví v ulicích. Kdybychom tedy hned rozjeli výběrové řízení a přihlásili se nám jen lidé, kteří nedělali strážníky, projeví se posílení městské police reálně v září,“ říká starosta František Jiraský.

Nyní mají osm strážníků, chtějí jich mít dvanáct

Nové vedení města se rozhodlo zvýšit počet strážníků, neboť řada obyvatel Vysokého Mýta si myslí, že v ulicích města není dostatečně bezpečno, zejména v noci. Radnice se proto rozhodla postupně zvýšit počet městských strážníků, který by jim umožnil být v ulicích nepřetržitě.

Nedávné lednové ankety k rozšíření kamerového systému se zúčastnilo 363 respondentů, pět procent uvedlo na otázku „Cítíte se v našem městě bezpečně?“ odpověď „ano“ a 43 procent „spíše ano“. Odpověď „spíše ne“ zvolilo 32 procent lidí a 19 procent zaškrtlo odpověď „ne“.

Městská policie má nyní osm strážníků. „Aby mohla sloužit čtyřiadvacet hodin po sedm dní v týdnu, na to je zapotřebí strážníků jedenáct, v ideálním případě dvanáct. Chtěli bychom se tímto směrem vydat,“ říká starosta Vysokého Mýta František Jiraský.

Dodal, že toto zvýšení nebude najednou, ale postupně. „Chtěli bychom počtu dvanácti strážníků dosáhnout během našeho volebního období. Musí se investovat také do výstroje, výzbroje a zbraní, školení strážníků. A pak také do nějaké techniky jako jsou automobily, vysílačky. A to znamená statisícové náklady na jednoho strážníka za rok. Také provozní náklady činí tak tři sta tisíc až půl milionu na jednoho příslušníka ročně,“ říká starosta.

On sám si myslí, že bezpečnost ve Vysokém Mýtě střídavě klesá a stoupá. „Ze strany města je těžko ovlivnitelná. Můžeme mít větší bezpečnost, ale potom přijde nečekaně amnestie prezidenta republiky a můžete se stavět na hlavu, ale počet trestných činů stoupne,“ vysvětluje starosta.

„Ale chápu, že pocit bezpečnosti v některých lokalitách města není dostatečný. V určitých hodinách je to i v centru města. Chtěli bychom, aby městská policie byla v součinnosti se státní policií v místech, kde se lidé necítí bezpečně,“ řekl František Jiraský.

Mezitím přátelé a kamarádi strážníka Pavla Koblížka, který loni před Vánocemi zastřelil jednoho muže a druhého vážně zranil, se obrátili na další možné svědky a vyzývají je, aby svá svědectví sdělili vyšetřujícím policistům.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Špaček se cítí silnější, ve Winnipegu si vzal pod křídlo Reichela

Michael Špaček (80) oslavuje se spoluhráči z Winnipegu svou trefu.

Minule se v kempu Winnipeg Jets udržel málem až do konce. A letos pardubický hokejový odchovanec Michael Špaček...

Další z rubriky

Dabovat Funese po Filipovském bylo kamikaze, říká oceněný Krampol

Jiří Krampol převzal v Přelouči cenu za dlouhodobé herecké mistrovství společně...

Herec Jiří Krampol obdržel při udílení dabingových Cen Františka Filipovského v Přelouči společně s kolegyní Jaroslavou...

Motorkář v pádu srazil druhého v protisměru, oba museli do nemocnice

Střet motorkářů u Těchonína na Orlickoústecku. (15. 9. 2018)

Čelní střet dvou motorkářů skončil zraněním obou jezdců. Bourali v sobotu dopoledne na Orlickoústecku. A nehod...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Najdete na iDNES.cz