Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na alternativě k D1 přibudou komplikace, v Mýtě staví okružní křižovatku

  12:16aktualizováno  12:16
Na značně vytížené silnici I/35 vedoucí Vysokým Mýtem zažijí řidiči v příštích měsících omezení. Od počátku týdne silničáři přestavují na příjezdu od Litomyšle křižovatku, která se změní na kruhovou. Hotovo by mělo být na konci listopadu.

Vizualizace upravené křižovatky na silnici I/35. | foto: MDS Projekt Vysoké Mýto

Řidiči využívají „pětatřicítku“ jako objízdnou trasu páteřní dálnice D1, která se na mnoha úsecích rekonstruuje. Omezení je nepříjemné, jelikož provoz v Mýtě je již tak dost hustý.

„Bude to trochu složité, jelikož se to bude stavět za provozu. Budou tam muset být stále zachované dva pruhy. Půjde ale o zpomalovací prvek při příjezdu do města,“ uvedl ředitel pardubické pobočky Ředitelství silnic a dálnic Bohumil Vebr.

Zatím na stavbě probíhají práce, které se provozu přímo na I/35 nedotýkají, jelikož se opravuje kanalizace na vedlejších ulicích. Tyto práce jsou rozděleny na dvě etapy s různým omezením průjezdnosti.

Stávající podoba křižovatky, která se v příštích měsících změní.

Stávající podoba křižovatky, která se v příštích měsících změní.

První etapa potrvá do 6. srpna a zamezí odbočení ze silnice I/35 do ul. Dráby. Vjezd do přilehlé čerpací stanice Shell bude zachován. Vzápětí navazující druhá etapa uzavírky skončí 17. srpna a během ní nebudou moci motoristé vyjet z ul. Dráby a tedy i Českých bratří na silnici I/35.

„Doufáme, že nám to pomůže zlepšit situaci při odbočení z ulice Českých bratří, která ústí na pětatřicítku a ulice Dráby, kde sídlí řada průmyslových firem. Na ulici Českých bratří je Tesco a Sportissimo, je tam velký pohyb aut. Takže to pomůže zlepšit situaci při odbočování na I/35, zejména směrem na Litomyšl, což bývá při větším provozu problém,“ podotýká starosta města František Jiraský.

Stavba bude stát téměř 15 milionů

Následná stavba samotného „kruháku“ bude probíhat rovněž ve dvou fázích. Vítězem výběrového řízení se stala firma Strabag, která uspěla s nabídkou bezmála patnácti milionů. Původní předpokládaná hodnota zakázky byla dle investora o zhruba 2,5 milionu vyšší. 

Silničáři se do stavby pustili i přesto, že v budoucnu počítají s obchvatem města, který zajistí čtyřproudová rychlostní silnice R35. Připravované první dva úseky ale dovedou dopravu od Opatovic jen k Ostrovu u Vysokého Mýta, takže městem bude s velkou pravděpodobností projíždět ještě více osobních aut i kamionů. S úsekem kolem města se počítá totiž až později.

Problémy mají stále tisíce řidičů i dále na trase v Litomyšli, kde práce na opravě podchodu výrazně komplikují tamní provoz. Silničáři se sice snaží opravu uspíšit, nicméně kolony budou muset motoristé strpět ještě přibližně měsíc.

„Stavba podchodu na průtahu Litomyšle má nyní plánované dokončení k 31. 8. Pokud tedy budou práce ve Vysokém Mýtě zahájeny k 18. 8. vznikne souběh obou staveb,“ upozornil vedoucí odboru dopravy krajského úřadu v Pardubicích Ladislav Umbraun.

Autor:Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

Hokejové Dynamo by se do voleb prodat dalo, politici se na tom ale neshodli

Primátor Martin Charvát.

Ačkoliv Dynamo Pardubice bylo před sezonou pasováno do role týmu, který bude jen těžko hájit svou extraligovou...

Pardubická Palackého třída dostane víc světla a zeleně, aby lidé neutekli

Tým architektů představil koncepční studii na rekonstrukci Palackého třídy v...

Pardubice zahájí první etapu oprav Palackého třídy za dva roky. Kompletní oprava spojky mezi nádražím a centrem bude...

Kelti v našem filmu mohou působit drsněji, říkají tvůrci z archeoparku

Film Allar přibližuje život Keltů. Na snímku Václav Dušek v roli druida.

Zájemce o život Keltů bude lákat do Nasavrk na Chrudimsku nový film. Jednadvacetiminutový hraný snímek s názvem Allar...

Najdete na iDNES.cz