Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Muzeum získalo od divadelníků zbraně, které mohly zabíjet na Zámečku

  7:23aktualizováno  7:23
Zbrojní amnestie v roce 2014 dala do pohybu i pušky, které byly uloženy ve Východočeském divadle v Pardubicích. A jak se ukázalo, nebyly to pušky ledajaké. Je pravděpodobné, že sloužily k popravám za nacistické okupace.

V divadle se dlouhodobě tradovalo, že jsou tam nefunkční zbraně, které nejsou dlouhodobě evidovány.

Fotogalerie

„A vždycky, když se na ně mělo sáhnout, vyrojila se historka, že jsou to možná zbraně z pardubického Zámečku, které byly převedeny z Krajského úřadu do divadla bez registrace někdy ve čtyřicátých nebo padesátých letech, kdy mohly sloužit jako rekvizity či výzdoba scény. V období řady posledních let byly uloženy v trezoru. Při zbraňové amnestii v roce 2014 jsme je ohlásili. Myslím, že teď dostávají zbraně své místo,“ řekl ředitel Východočeského divadla Petr Dohnal, který na doporučení Policie České republiky na zbraně upozornil historika muzea Jana Tetřeva.

K němu se v minulosti dostávaly zvěsti, že v divadle jsou zbraně, kterými se popravovalo na pardubickém Zámečku, ale nepřikládal jim nějakou důležitost.

„Smál jsem se tomu, co by v tom divadle dělaly? Věřil jsem tomu asi tak, jako pověstem o tajné chodbě z pardubického zámku na Kunětickou horu,“ řekl historik Východočeského muzea v Pardubicích Jan Tetřev.

Pušky byly ve výzbroji policejního pluku

Když se mu však zbraně dostaly do ruky, změnil názor. Tyto pušky mohly skutečně střílet hrdiny československého odboje v Pardubicích na Zámečku.

„Máme devět zbraní, o kterých tradice říká, že byly používány na Zámečku a k tomu stanovisko kolegů z Historického ústavu Akademie věd, konkrétně Vojtěcha Kyncla, podle něhož tyto zbraně byly skutečně ve výzbroji policejního pluku, jehož prapor sloužil na pardubickém Zámečku. Tímto souborem naši sbírku neskutečným způsobem obohatíme, ne ve finančním slova smyslu, ale co se týče dokumentace historie regionu,“ řekl Jan Tetřev, který bude bádat v archivech, aby potvrdil, nebo vyvrátil použití těchto pušek při popravách.

Zámeček v Pardubicích

Zámeček je místní název pro vilu, kterou si dal v roce 1885 postavit uprostřed borového lesa na východním okraji Pardubic hrabě Jiří Larisch-Mönnich.

Při německé okupaci v roce 1939 se ze Zámečku stal vojenský objekt, ve kterém se usadil prapor záložního policejního pluku Böhmen, tzv. Schutzpolizei, který zde byl do roku 1944.

Na místě dnešního památníku bylo u tří dřevěných sloupů během devatenácti dnů popraveno 194 českých občanů převážně z Pardubic a okolí.

Jeden den - 24. června 1942 - byl vyhrazen na popravu obyvatel obce Ležáky. Obyvatelé této vesnice včetně dětí byli před popravou vězněni a vyslýcháni v rozsáhlém sklepení Zámečku.

Vilu nyní vlastní Československá obec legionářská.

Devět pušek z celkem 18 zbraní, které divadlo policii odevzdalo, jsou pušky Mauser 1898, takzvaný dlouhý Mauser, což byly zbraně původně z první světové války, později modernizované a zčásti i zkrácené. Policejním útvarům v zázemí však měly postačit tyto delší pušky, protože Němci nepočítali v tomto případě s bojem proti ozbrojenému soupeři, ale s použitím proti civilistům.

Zbraně nejsou schopné střelby, ale nejsou ani znehodnocené podle platných předpisů, proto jsou a budou registrované policií. Staly se součástí sbírek muzea, kde budou ošetřeny v restaurátorských dílnách.

„Je obrovskou zásluhou pracovníků divadla, že tyto zbraně uchovali a uchránili je tak před zničením. Východočeské muzeum počítá s jejich vystavováním při výstavách s tématikou druhé světové války, doplní řadu unikátních sbírkových předmětů s tématikou Zámečku. Budeme je pochopitelně také zapůjčovat,“ řekl ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.
Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...Třinec přetlačil v pátém čtvrtfinále Pardubice, od postupu jej dělí výhra

Třinecký Tomáš Marcinko (vpravo) slaví se spoluhráčem Romanem Vlachem gól v...

Můj stadion, můj hrad. Takové pravidlo zatím platí ve čtvrtfinálové sérii mezi Třincem a Pardubicemi. Oceláři v pátém...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Nečekaný pardubický hrdina: Třinci vadí tvrdá hra a chybí bojovníci

Matěj Beran z Pardubic oslavuje branku proti Třinci.

Můžete nad tím překvapeně kroutit hlavou, ale každé play off je to stejné. Z vyřazovacích bojů vždycky vyplyne hrdina,...

Další z rubriky

Vysoké Mýto přivítá tisícovku turistů, zahájí tam jarní sezonu

Vysokomýtskou památku znovu zdobí sgrafita. Ta původní vznikla v osmdesátých...

Ve Vysokém Mýtě se v sobotu uskuteční velký sraz turistů pod názvem Zahájení jarní turistické sezony. Akce se koná jako...

Za pokus o vraždu v Chrudimi dostal starší muž pět let vězení

Jiří Kopeček před soudem. Ten ho poslal na pět let do vězení.

Za pokus o vraždu poslal soud na pět let do vězení jednašedesátiletého Jiřího Kopečka. Vloni 9. září podle spisu bodl v...

Pardubičtí radní chtějí využít úspěch a plánují prodávat hokejové Dynamo

Pardubičtí fanoušci si přejí z dvojzápasu s Třincem aspoň bod.

Už v pondělí vypsat výběrové řízení na kupce Dynama Pardubice. Do třiceti dnů vybrat nového většinového majitele klubu...

Najdete na iDNES.cz