Osobní předměty Ctirada Mašína darované muzeu

Osobní předměty bratří Mašínů darované muzeu | foto: Muzeum čs. opevnění

Muzeum v Králíkách vystaví nové osobní věci bratří Mašínů až na jaře

  • 6
Osobní věci bratří Mašínů, jako hrnky, opasek čepice či spacák, budou na jaře k vidění v Muzeu československého opevnění v Králíkách. Budoucí exponáty přivezl vládní speciál z pohřbu Ctirada Mašína ve Spojených státech.

Nově předměty, kterých je pětatřicet, rozšíří stávající sbírku. V budoucnu má vzniknout expozice mapující život rodiny Mašínovy. Zatím však nové exponáty uvidí jen odborníci, kteří navštíví knihovnu generála Josefa Mašína v Králíkách. Veřejnost věci spatří až v nové turistické sezóně na jaře 2012.

"Teď končí sezóna, takže by nemělo smysl vystavovat nové věci. Navíc to chceme nechat odležet i z úcty k rodině," vysvětlil ředitel Muzea československého opevnění, Pěchotního srubu K-S 14 "U cihelny" Richard M. Sicha. Poukázal tak na nedávný pohřeb Ctirada Mašína (více se dočtete zde).

Mezi nové exponáty patří například dva hrnky Ctirada Mašína s motivem Berlína a Stuttgartu, výukové příručky americké armády, rifle značky Lee a kožený opasek s motivem parašutistů.

Muzeum už má 50 předmětů spojených s Mašíny

Nechybí ale ani osobní věci bratra Josefa, například speciální spací pytel americké armády určený do hor, čepice, šála a kravata. "Ve sbírce budou i velmi intimní věci, jako je taška s toaletními potřebami. Nechybí ani zubní kartáček," přiblížil Sicha.

Muzeum má podle něj s rodinou Mašínových dobré vztahy a časem by tak mohly přibýt i další věci. Zatím má muzeum 50 předmětů spojených s Mašíny. "Jsme ochotní je půjčovat v rámci tématických výstav i jiným muzeím," řekl Sicha.

Muzeum tak chce seznámit veřejnost s životem bratří Mašínů, obdobím 50. let z obou stran železné opony a třetím odbojem. Bratři Mašínové jsou známí svým protikomunistickým hnutím a názory na ně jsou dodnes protichůdné. Při svých akcích zabili několik příslušníků SNB a civilistů, načež emigrovali do USA. Do své rodné země se nikdy nepodívali ani po roce 1989, protože podle nich stále nepřetrhala vazby s komunismem.