Původní expozice Muzea loutkářských kultur v Chrudimi

Původní expozice Muzea loutkářských kultur v Chrudimi | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Loutkářské muzeum po 40 letech hledá logo, staré vypadalo jako flek

  • 0
Začátkem července uplynulo čtyřicet let od založení Muzea loutkářských kultur v Chrudimi. Oslava se ale zatím nekonala, kašpárci i další oblíbené loutky nejsou na svých místech. Dokončuje se totiž velká rekonstrukce prostor, tvořit se bude nová expozice. A hledá se nové logo.

Muzeum se pro návštěvníky zavřelo už v lednu a otevře se až při dnu otevřených dveří a oslavách 40 let existence v polovině září.

Po rekonstrukci slibuje vlídnější prostředí ve vstupní hale, kde přibude kavárna a herna pro děti, i moderně zařízenou stálou expozici a další výstavní prostory.

"Rekonstrukce vstupních prostor pro návštěvníky je těsně před dokončením. Teď v soutěži hledáme, kdo zařídí stálou expozici," popsala ředitelka Simona Chalupová.

Vizualizace upravených prostor hlavní expozice Muzea loutkářských kultur v
Vizualizace nové recepce v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi
Vizualizace nové herny v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi

Vizualizace upravených prostor Muzea loutkářských kultur v Chrudimi

Hlavní expozice by se měla v Mydlářovském domě instalovat až koncem roku. V září lidé uvidí nové atrium s kavárnou a čerstvou dlouhodobou výstavu. "Pro rok 2012 a 2013 se představí dva významní scénografové, Pavel Kalfus a Alois Tománek," uvedla ředitelka.

Staré logo vypadalo jako flek

S novými prostory chce muzeum ukázat také moderní tvář v podobě loga. Vypsalo proto soutěž. Zapojit se do ní může každý, kdo splní podmínky zveřejněné na webu. Hlavním požadavkem je jednoduchost a srozumitelnost.

Původní logo Muzea loutkářských kultur v Chrudimi

Posledních čtyřicet let se používala značka od regionálního výtvarníka Jana Hlíny, stylizovaná kašpárkovská čepice bez nápisu.

"Měla v podstatě jeden problém. Když ji dáme někam na plakáty, vypadá jako flek. Je moc komplikovaná a už neodpovídá tomu, jak se grafika dělá dnes," zdůvodňuje Simona Chalupová.

U soutěže by mohla být značka Spěchá, protože v polovině srpna chce dát ředitelka do tisku publikace k výročí a všechny zatím mají stará loga. Uzávěrka soutěže je 9. srpna.

Akce v muzeu

Do 14. září je kvůli rekonstrukci muzeum uzavřeno. Otevře se na Den památek 15. září prohlídkou budov a večerní vernisáží výstavy "Alois Tománek - Pavel Kalfus: Společně, každý svou cestou". V neděli 16. září pak budou oslavy 40 let od založení muzea s divadelním a hudebním programem.

Autor vítězného návrhu získá 40 tisíc korun, za které bude muset logo rozpracovat do více podob třeba pro hlavičkový papír, reklamní předměty nebo webové stránky. Další dva nejlepší návrháři dostanou po čtyřech tisících korun skicovného. Může se ovšem také stát, že komise nevybere nikoho.

V archivu je potřeba utřídit desítky tisíc předmětů

Badatelé v oboru loutkářství, kteří by chtěli nahlédnout do bohatého archivu v Chrudimi, budou mít od poloviny září na rovné tři roky smůlu. Archiv i depozitář muzea se uzavře.

"Je to velký poklad muzea, ale není dobře utříděný. Je tam spousta věcí, které vůbec nejsou zapsané," řekla ředitelka.

Rekonstrukcí podle ní prochází i celá sbírka, což je 47 tisíc předmětů. Kromě restaurátorských prací projde každý také mimořádnou inventarizací. S tím souvisí také to, že se zastavily putovní výstavy.

"Máme velkou práci s tím, abychom vůbec dali do pořádku loutky do nové expozice. Utrpěly tím, že v minulých letech byly uložené v nevyhovujícím depozitáři," uzavřela Chalupová.