Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mucha do Epopeje namaloval zdejší lípu, lákají turisty v Letohradě

  10:24aktualizováno  10:24
Spor Moravského Krumlova a Prahy o stěhování pláten Slovanské epopeje od Alfonse Muchy udělal dílu mohutnou reklamu. Začalo se o něm mluvit a chtějí toho využít i jiná města. Lípa z Muchova plátna stojí u nás! chtějí teď turisty přilákal v Letohradě na Orlickoústecku.

Slovanská epopej: Přísaha "Omladiny" pod slovanskou lípou | foto: REPRO: Slovanská epopej (MěKS Moravský Krumlov 2007)

Právě tam malíř část Slovanské epopeje vytvořil, v depozitáři muzea jsou uloženy skici, podle nichž Mucha maloval.

Muchova lípa, už před sto lety mohutná, stojí u Lukavického dvora nedaleko Letohradu. Neobvyklý tvar malíř umělecky ztvárnil na obraze "Přísaha Omladiny pod Slovanskou lípou".

O CO SE PERE PRAHA S MORAVOU?

Prohlédněte si Slovanskou epopej

"Dnes obzvlášť se tato lípa stala zajímavým turistickým cílem, proto ji hodláme pořádně označit cedulkou a také ji chceme přihlásit příští rok do soutěže Strom roku. Když jsou Alfons Mucha a jeho lípa tak populární, tak bude mít naději na dobré umístění," míní starostka Lukavice Ilona Severová.

Mucha jezdil do Kyšperku na letní byt

Alfons Mucha zanechal svoji stopu hlavně v Letohradě. Jezdil do Kyšperku, jak se město tehdy jmenovalo, se svou manželkou k jejímu strýci a tetě od roku 1906 do roku 1928 téměř každoročně.

VÝCHODOČECH MUCHA

Méně známý je vztah Alfonse Muchy k Ústí nad Orlicí. Při své návštěvě tamního kostela Nanebevzetí Panny Marie v mládí se budoucí první umělec české secese tak nadchl jeho výzdobou, že se rozhodl věnovat malířství jako svému povolání.

"Ponejprv viděl jsem nástěnné malby. Celý strop byl pokryt krásnými malbami narození Páně s anděly, jejichž perutě rámovaly celé to dějství... Ten hluboký dojem mne provázel po celý život," vzpomínal později na Ústí nad Orlicí Alfons Mucha.

Proslulá svým vztahem k Alfonsu Muchovi je také Chrudim. Unikátní plakáty Alfonse Muchy jsou ale teď ukryté v depozitáři Regionálního muzea . (více o nich si přečtěte zde)

Ve třicátých letech se jeho pobyty prodlužovaly na celé léto a mistr zde také ve svém velkém ateliéru v budově dnešní průmyslovky vytvořil některá svoje díla k Slovanské epopeji, obraz Poddání Nymburka 1421 Bohu a Pražanům, Mistr Jan Rokycana v Basileji i některé pohledy na město.

I proto se stal Alfons Mucha už za svého života čestným občanem města, dnes je po něm pojmenována letohradská ZUŠ i jedna z nejhezčích vyhlídek, jeho pracemi se může pochlubit městské muzeum.

Dva se hádají a třetí se směje?

"Máme jen zlomek Muchova díla, ale pyšníme se jím. Když vidím v televizi, jak balí velkolepá plátna epopeje do rolí, říkám si, že by bylo pěkné, kdyby se dva hádali a třetí se smál," usmívá se šéf letohradské kultury Jaroslav Moravec představě, že by plátna skončila například v letohradském zámku.

Městské muzeum uchovává například dvě desítky Muchových skic a v depozitáři také jednu z nich šest metrů dlouhou. Současný zájem o Muchu ji však zřejmě znovu vrátí do výstavních prostor, ačkoli pro ni zatím chybělo místo.

"Artefakt jsme vystavili už při jubileu 700 let města, ale nyní zvažujeme, že ho vystavíme znovu. Bylo by pro nás lákavé udělat celou Muchovu výstavu, ještě to s radnicí zvážíme," řekl Jaroslav Moravec.

Jak udělat z Muchy show

Skeptický k šanci využít většího zájmu o Alfonse Muchu jako lákadlo k cestě turistů do Letohradu je však Pavel Tacl, majitel tamního Muzea řemesel.

"Čeští lidé se o umění skoro nezajímají, na Muchovu Slovanskou epopej se jezdili dívat jen proto, že je atrakcí díky svému rozměru. Na osobnostech malířských může stavět cestovní ruch petrohradská Ermitáž nebo pařížský Louvre, nikoli Letohrad. Lidé chtějí hlavně různá show, klasické nabídky je nezajímají," řekl Tacl.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Špaček se cítí silnější, ve Winnipegu si vzal pod křídlo Reichela

Michael Špaček (80) oslavuje se spoluhráči z Winnipegu svou trefu.

Minule se v kempu Winnipeg Jets udržel málem až do konce. A letos pardubický hokejový odchovanec Michael Špaček...

Další z rubriky

Starosta Svitav mimořádnou odměnu nedostal, opozice zablokovala jednání

Strany ve Svitavách do svých volebních programů zahrnuly také to, jak udělat...

Svitavští radní navrhli, aby starosta Svitav a jeho zástupce dostali mimořádné ocenění za svoji práci. O vyplacení...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Najdete na iDNES.cz