Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mucha do Epopeje namaloval zdejší lípu, lákají turisty v Letohradě

  10:24aktualizováno  10:24
Spor Moravského Krumlova a Prahy o stěhování pláten Slovanské epopeje od Alfonse Muchy udělal dílu mohutnou reklamu. Začalo se o něm mluvit a chtějí toho využít i jiná města. Lípa z Muchova plátna stojí u nás! chtějí teď turisty přilákal v Letohradě na Orlickoústecku.

Slovanská epopej: Přísaha "Omladiny" pod slovanskou lípou | foto: REPRO: Slovanská epopej (MěKS Moravský Krumlov 2007)

Právě tam malíř část Slovanské epopeje vytvořil, v depozitáři muzea jsou uloženy skici, podle nichž Mucha maloval.

Muchova lípa, už před sto lety mohutná, stojí u Lukavického dvora nedaleko Letohradu. Neobvyklý tvar malíř umělecky ztvárnil na obraze "Přísaha Omladiny pod Slovanskou lípou".

O CO SE PERE PRAHA S MORAVOU?

Prohlédněte si Slovanskou epopej

"Dnes obzvlášť se tato lípa stala zajímavým turistickým cílem, proto ji hodláme pořádně označit cedulkou a také ji chceme přihlásit příští rok do soutěže Strom roku. Když jsou Alfons Mucha a jeho lípa tak populární, tak bude mít naději na dobré umístění," míní starostka Lukavice Ilona Severová.

Mucha jezdil do Kyšperku na letní byt

Alfons Mucha zanechal svoji stopu hlavně v Letohradě. Jezdil do Kyšperku, jak se město tehdy jmenovalo, se svou manželkou k jejímu strýci a tetě od roku 1906 do roku 1928 téměř každoročně.

VÝCHODOČECH MUCHA

Méně známý je vztah Alfonse Muchy k Ústí nad Orlicí. Při své návštěvě tamního kostela Nanebevzetí Panny Marie v mládí se budoucí první umělec české secese tak nadchl jeho výzdobou, že se rozhodl věnovat malířství jako svému povolání.

"Ponejprv viděl jsem nástěnné malby. Celý strop byl pokryt krásnými malbami narození Páně s anděly, jejichž perutě rámovaly celé to dějství... Ten hluboký dojem mne provázel po celý život," vzpomínal později na Ústí nad Orlicí Alfons Mucha.

Proslulá svým vztahem k Alfonsu Muchovi je také Chrudim. Unikátní plakáty Alfonse Muchy jsou ale teď ukryté v depozitáři Regionálního muzea . (více o nich si přečtěte zde)

Ve třicátých letech se jeho pobyty prodlužovaly na celé léto a mistr zde také ve svém velkém ateliéru v budově dnešní průmyslovky vytvořil některá svoje díla k Slovanské epopeji, obraz Poddání Nymburka 1421 Bohu a Pražanům, Mistr Jan Rokycana v Basileji i některé pohledy na město.

I proto se stal Alfons Mucha už za svého života čestným občanem města, dnes je po něm pojmenována letohradská ZUŠ i jedna z nejhezčích vyhlídek, jeho pracemi se může pochlubit městské muzeum.

Dva se hádají a třetí se směje?

"Máme jen zlomek Muchova díla, ale pyšníme se jím. Když vidím v televizi, jak balí velkolepá plátna epopeje do rolí, říkám si, že by bylo pěkné, kdyby se dva hádali a třetí se smál," usmívá se šéf letohradské kultury Jaroslav Moravec představě, že by plátna skončila například v letohradském zámku.

Městské muzeum uchovává například dvě desítky Muchových skic a v depozitáři také jednu z nich šest metrů dlouhou. Současný zájem o Muchu ji však zřejmě znovu vrátí do výstavních prostor, ačkoli pro ni zatím chybělo místo.

"Artefakt jsme vystavili už při jubileu 700 let města, ale nyní zvažujeme, že ho vystavíme znovu. Bylo by pro nás lákavé udělat celou Muchovu výstavu, ještě to s radnicí zvážíme," řekl Jaroslav Moravec.

Jak udělat z Muchy show

Skeptický k šanci využít většího zájmu o Alfonse Muchu jako lákadlo k cestě turistů do Letohradu je však Pavel Tacl, majitel tamního Muzea řemesel.

"Čeští lidé se o umění skoro nezajímají, na Muchovu Slovanskou epopej se jezdili dívat jen proto, že je atrakcí díky svému rozměru. Na osobnostech malířských může stavět cestovní ruch petrohradská Ermitáž nebo pařížský Louvre, nikoli Letohrad. Lidé chtějí hlavně různá show, klasické nabídky je nezajímají," řekl Tacl.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

Všichni proti ANO. Malé strany v Pardubicích vytvářejí koalice

Radnice Pardubice.

Lidovci společně s TOP 09 nebo Pardubáci s Patrioty a Starosty. Tak by měly vypadat pardubické předvolební koalice....

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Hokejové Dynamo by se do voleb prodat dalo, politici se na tom ale neshodli

Primátor Martin Charvát.

Ačkoliv Dynamo Pardubice bylo před sezonou pasováno do role týmu, který bude jen těžko hájit svou extraligovou...

Najdete na iDNES.cz