Mucha do Epopeje namaloval zdejší lípu, lákají turisty v Letohradě

  10:24aktualizováno  10:24
Spor Moravského Krumlova a Prahy o stěhování pláten Slovanské epopeje od Alfonse Muchy udělal dílu mohutnou reklamu. Začalo se o něm mluvit a chtějí toho využít i jiná města. Lípa z Muchova plátna stojí u nás! chtějí teď turisty přilákal v Letohradě na Orlickoústecku.

Slovanská epopej: Přísaha "Omladiny" pod slovanskou lípou | foto: REPRO: Slovanská epopej (MěKS Moravský Krumlov 2007)

Právě tam malíř část Slovanské epopeje vytvořil, v depozitáři muzea jsou uloženy skici, podle nichž Mucha maloval.

Muchova lípa, už před sto lety mohutná, stojí u Lukavického dvora nedaleko Letohradu. Neobvyklý tvar malíř umělecky ztvárnil na obraze "Přísaha Omladiny pod Slovanskou lípou".

O CO SE PERE PRAHA S MORAVOU?

Prohlédněte si Slovanskou epopej

"Dnes obzvlášť se tato lípa stala zajímavým turistickým cílem, proto ji hodláme pořádně označit cedulkou a také ji chceme přihlásit příští rok do soutěže Strom roku. Když jsou Alfons Mucha a jeho lípa tak populární, tak bude mít naději na dobré umístění," míní starostka Lukavice Ilona Severová.

Mucha jezdil do Kyšperku na letní byt

Alfons Mucha zanechal svoji stopu hlavně v Letohradě. Jezdil do Kyšperku, jak se město tehdy jmenovalo, se svou manželkou k jejímu strýci a tetě od roku 1906 do roku 1928 téměř každoročně.

VÝCHODOČECH MUCHA

Méně známý je vztah Alfonse Muchy k Ústí nad Orlicí. Při své návštěvě tamního kostela Nanebevzetí Panny Marie v mládí se budoucí první umělec české secese tak nadchl jeho výzdobou, že se rozhodl věnovat malířství jako svému povolání.

"Ponejprv viděl jsem nástěnné malby. Celý strop byl pokryt krásnými malbami narození Páně s anděly, jejichž perutě rámovaly celé to dějství... Ten hluboký dojem mne provázel po celý život," vzpomínal později na Ústí nad Orlicí Alfons Mucha.

Proslulá svým vztahem k Alfonsu Muchovi je také Chrudim. Unikátní plakáty Alfonse Muchy jsou ale teď ukryté v depozitáři Regionálního muzea . (více o nich si přečtěte zde)

Ve třicátých letech se jeho pobyty prodlužovaly na celé léto a mistr zde také ve svém velkém ateliéru v budově dnešní průmyslovky vytvořil některá svoje díla k Slovanské epopeji, obraz Poddání Nymburka 1421 Bohu a Pražanům, Mistr Jan Rokycana v Basileji i některé pohledy na město.

I proto se stal Alfons Mucha už za svého života čestným občanem města, dnes je po něm pojmenována letohradská ZUŠ i jedna z nejhezčích vyhlídek, jeho pracemi se může pochlubit městské muzeum.

Dva se hádají a třetí se směje?

"Máme jen zlomek Muchova díla, ale pyšníme se jím. Když vidím v televizi, jak balí velkolepá plátna epopeje do rolí, říkám si, že by bylo pěkné, kdyby se dva hádali a třetí se smál," usmívá se šéf letohradské kultury Jaroslav Moravec představě, že by plátna skončila například v letohradském zámku.

Městské muzeum uchovává například dvě desítky Muchových skic a v depozitáři také jednu z nich šest metrů dlouhou. Současný zájem o Muchu ji však zřejmě znovu vrátí do výstavních prostor, ačkoli pro ni zatím chybělo místo.

"Artefakt jsme vystavili už při jubileu 700 let města, ale nyní zvažujeme, že ho vystavíme znovu. Bylo by pro nás lákavé udělat celou Muchovu výstavu, ještě to s radnicí zvážíme," řekl Jaroslav Moravec.

Jak udělat z Muchy show

Skeptický k šanci využít většího zájmu o Alfonse Muchu jako lákadlo k cestě turistů do Letohradu je však Pavel Tacl, majitel tamního Muzea řemesel.

"Čeští lidé se o umění skoro nezajímají, na Muchovu Slovanskou epopej se jezdili dívat jen proto, že je atrakcí díky svému rozměru. Na osobnostech malířských může stavět cestovní ruch petrohradská Ermitáž nebo pařížský Louvre, nikoli Letohrad. Lidé chtějí hlavně různá show, klasické nabídky je nezajímají," řekl Tacl.Nejčtenější

Hoch upadl do kómatu po operaci mandlí, postup nemocnice řeší policie

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Policie prověřuje vážné poškození zdraví osmiletého chlapce, který loni v květnu podstoupil operaci mandlí v pardubické...

Na Pardubicku havaroval autobus se šedesáti lidmi, polovina má zranění

Na Pardubicku havaroval linkový autobus.

U Časů na Pardubicku odpoledne havaroval linkový autobus, převrátil se na bok do pole. Podle záchranné služby v něm...VIDEO: Smutný výlov. Kvůli nákaze musejí hospodáři všechny ryby udusit

V Břehách na Přeloučsku začal výlov rybníka Buňkov. Veterinární správa nařídila...

Tradiční výlov rybníka Buňkov na Přeloučsku se ve středu změnil pro muže ve vysokých holínkách ve smutnou podívanou....

Nadšenec opravil cvičný kluzák německé Luftwaffe

Vladko Vácha s německým kluzákem

Cvičný německý kluzák, který vyráběla za války vrchlabská automobilka, bude mít obnovenou premiéru. Nadšenec z...

Památkáři už nechtějí tolerovat ocelovou atrakci u zámku v Litomyšli

S ocelovou konstrukcí dětského pavilonu v sousedství renesančního zámku v...

Národní památkový ústav si přeje, aby z blízkosti litomyšlského zámku v budoucnu zmizel dětský pavilon. U památky...

Další z rubriky

V Mělicích by se mohl těžit písek. Hrozí konec koupání

Mělicko-lohenické písníky.

Není to dobrá zpráva pro milovníky přírodního koupání na Pardubicku. Dva písníky, které ročně okupují desetitisíce lidí...

Po nehodě autobusu zůstává v nemocnicích 15 lidí, hlavně na pozorování

Specializovaná firma odváží havarovaný autobus.

Po čtvrteční havárii autobusu u Dolních Ředic na Pardubicku zůstává v nemocnicích patnáct lidí. Mají hlavně lehká...

Lídr pardubické ODS do koalice s ANO nepůjde, zvažuje, že složí mandát

Lídr ODS Karel Haas(v tmavém) sleduje výsledky voleb.

Silný vzkaz voličům a stranickým kolegům posílá lídr pardubické ODS Karel Haas. Ten totiž vnitřně nesouhlasí s tím, že...

Najdete na iDNES.cz